E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay başlangıç bekleniyor---

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Borsada yatay başlangıç bekleniyor
27 Haziran 2024 - 08:03 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor

BNP Paribas, Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini içeren bir rapor yayımladı. Raporda, ‘’ TL tahviller enflasyondaki düşüşün rüzgarını arkasına alacak’’ denildi.

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. İzin almadan kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürüttüğü tespit edilen kişilere 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5.000 günden 10.000 güne kadar adli para cezası verilecek. Platform gelirlerinin %1’i SPK’ya, %1’i TÜBİTAK bütçesine ödenecek.

İstanbul Valiliği, Bahçelievler'de çöken binada ölen, yaralanan ya da enkaz altında bulunan kimsenin olmadığını bildirdi.

Fed’in stres testine tabi tuttuğu 31 banka testten geçti.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in İran geçici Cumhurbaşkanı Muhbir ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Görüşmede, Rusya ile İran arasında çeşitli alanlardaki ilişkiler ele alındı.

Financial Times’ta yer alan habere göre AB, Ukrayna'dan ithal edilen yumurta ve şekere yeniden gümrük tarifeleri uygulayacak.

Japonya Maliye Bakanı Suzuki, yen'in dolar karşısında 1986'dan bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yaptığı açıklamada, Japonya'nın ani ve tek taraflı hamlelere karşı dikkatli olması nedeniyle para birimini savunmak için gerekli adımları atacağını söyledi.

Bolivya'da yeni atanan ordu komutanının emri üzerine, darbe girişiminde bulunan askerler geri çekildi.

Ne olacak?

TCMB faiz kararı bugün açıklanacak.
ABD’de bugün 1Ç24 büyüme verisi açıklanacak.
İngiltere’de bugün BoE toplantı tutanakları yayımlanacak.
27 - 28 Haziran’da Gri Liste’nin açıklanması bekleniyor.
İran yeni Cumhurbaşkanı'nı 28 Haziran’da seçecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz. Bugün TCMB tarafından politika faizi kararı açıklanacak. Beklentimiz ve piyasa beklentisi Haziran ayında faizin %50'de sabit kalacağı yönünde.

2024 yılına girerken hiç şüphesiz piyasalar, TCMB’nin faiz karar metinlerinde verdiği mesaja paralel olarak 2024 yılının başlarında faiz artırımı beklemiyordu. Şubat ayında aylık bazda enflasyonun beklentilerin üstünde gelmesi ile birlikte yabancı kurumların beklentilerine paralel olarak politika faizi, 500 baz puan artışla %50,00’ye yükseldi. Atılan bu adım, yabancı yatırımcılarında dikkatini çekerken ‘rasyonel adımların devamı’ algısı fazlasıyla oluştu.

2024 yılı başlarında başkan değişikliği sürecinde o dönemdeki sözlü yönlendirmelerdeki başarılı süreç ile belirsizlik ortamı kısa sürede atlatıldı. Kısa süreli belirsizlik olması sebebinin beklentileri ise daha önce başkan değişikliklerinde politikaların da değişmesiydi. Bu sürecin iyi yönetilmesi ve Karahan’ın da ‘rasyonel politikalara devam’ mesajları yabancı kurumların da başkan değişikliğine pozitif bakmasına sebebiyet verdi.

KKM’nin hayatımızdan yavaş yavaş çıktığı ve TL’yi özendirme paketleri çerçevesinde TL’ye talebin artarak mevduatların da yükselmesi alternatif getiri arayışlarında mevduat faizini de öne çıkardı. Alternatif getirilerde TL’ye geçiş hızlanırken, dolara olan talep de azaldı. TCMB’nin dolar tarafında alıcılı olması da rezervler tarafını düzeltti. KKM’den çıkışların hızlanmasıyla birlikte TL’ye olan geçişlerin hızlanarak TL değer kazandı. Politika faizi ile birlikte mevduat faizlerinde de yükseliş yaşandı. Likidite bolluğu kaynaklı mevduat faizlerinde geri çekilme olasılığı ve enflasyon beklentileri kapsamında yılın son çeyreğinde politika faizinde indirim sinyallerini konuşabiliriz.

VİOP 30 Endeks kontratında yatay açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks yakın vade kontratı, önceki işlem günü 11.475 - 11.718 fiyat aralığında işlem görerek günü 11.515 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon 60.205 azalışla 152.986 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 11.509 seviyesinin üstünde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 11.800 seviyesini kısa vadeli direnç haline getirebilir. Yukarı yönde kısa vadeli yükselişin devam edebilmesi için 11.800 direnç seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 11.800 ve 12.200 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 11.200 ve 11.000 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Petrol ABD büyüme verisi öncesi düşüşte

 

Piyasalar Merkez Bankası'nın faiz kararına odaklandı

 

Asya borsalarında 'yen' etkisi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • HALİL KOZALAK27 Haziran 2024 16:31

    Bugün % 2- arasında yükseliş kayıt edeceğimizi düşünmekteyim.

  • fena şakir topaneden 27 Haziran 2024 08:34

    hauhauhuhaua yatay bekleniyomuş.dünde öleydi 2 düştü auhauhauha .borsa tarihi çöküşte devam .ekonimi halktan kopuk iş piyasasından kopuk ülkeden kopuk ne yapıyor ne yapacak belli değil.1.5 yıl oldu hala program yok hala umut yok.cahapa başındaki kişi 1.5 yıl sonra seçim anca demiş ahauhuahuhau o başka bi garabet.hahuhauhauhauhu