E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay başlangıç bekleniyor---

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Borsada yatay başlangıç bekleniyor
08 Temmuz 2024 - 08:01 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, "Beşşar Esed şu anda Türkiye ile ilişkileri düzeltme noktasında bir adım attığı anda biz de ona karşı o yaklaşımı gösteririz" dedi.

Erdoğan:(Esed'le) Türkiye'de görüşme konusunda Sayın Putin'in yaklaşımı var. Irak Başbakanının yaklaşımı var. Arabuluculuktan bahsediyoruz, komşumuzla niye olmasın?

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Vergide adalet ve etkinliği artıracak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Şimşek: Ticari taşıtlarda zorunlu, bireysel taşıtlarda ilk etapta isteğe bağlı olacak sistemle akaryakıt istasyonlarındaki vergi kaybının önlenmesi ve kayıt dışılığın azaltılması sağlanacak.

Şimşek: 2025 yılı başında devreye alacağımız Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi ile akaryakıt tüketimi dijital olarak takip edilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, yollara akıllı ulaşım sistemlerinin kurulacağını bildirdi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre otomotiv ihracatı %12 azalarak 2,6 milyar dolar oldu.

Fransa’da sandık çıkış anketlerine göre sol ittifak ilk sıraya yerleşirken Macron ittifakı ikinci oldu. İlk turun birincisi aşırı sağ üçüncü sıraya geriledi.

Ne olacak?

•Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor.
•Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu hafta 3 devlet tahvili ve 1 hazine bonosu ihalesi gerçekleştirecek.
•Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 – 11 Temmuz’da ABD’ye gidecek ve NATO Zirvesi’ne katılacak.
•Türksat 6A, 9 Temmuz'da uzaya gönderilecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi geçtiğimiz haftayı %1,9 artışla 10.852 seviyesinden tamamladı. Hafta başında Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in Borsa'da kazanç vergisine ilişkin verdiği mesajlar endeksi baskılarken, haftanın ikinci yarısında beklenti altı gelen yurt içi enflasyon verileri endekse katalizör oldu.

Haziran ayında TÜFE, yaklaşık %2,2 olan konsensüs beklentilerin altında 1,64 oranında artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE, Mayıs ayındaki %75,45 seviyesinden Haziran ayında %71,60 seviyesine geriledi. Bizim beklentimiz aylık bazda %2,5, yıllık bazda ise %73 artış yönündeydi. Açıklanan enflasyon ile birlikte memur ve emeklilerin zam oranı da belli oldu. Açıklanan veriye göre işçi emeklisinin zam oranı Haziran ayı itibariyle %24,73, memur ve memur emeklisi zam oranı %19,30 zam oldu. Haziran ayı enflasyon verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre Haziran ayında konutlarda ve işyerleri kiralarında uygulanabilecek tavan zam oranı da %65,1 olarak gerçekleşti.

Cuma günü Fed’in faiz kararını etkileyecek Tarım Dışı İstihdam verisi açıklandı. ABD'de tarım dışı istihdam Haziran ayında 206.000 kişi arttı. Beklentiler, 190.000 kişilik artış yönündeydi. Mayıs için açıklanan tarım dışı istihdam artışı 272.000’den 218.000 revize edildi. Artışın beklentinin üzerinde olmasına karşın önceki ayların altında kalması Fed’in faiz indirimi için elini güçlendirmesi algısı ile piyasalara olumlu yansıdı.

Asya borsaları haftaya karışık seyirle başladı

 

Günün önemli şirket haberleri 08/07/2024

 

Cevdet Yılmaz'dan enflasyon ve rezerv açıklaması

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)