E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsaların yükselmek için nedene ihtiyacı yok---

Borsaların yükselmek için nedene ihtiyacı yok

Borsaların yükselmek için nedene ihtiyacı yok
11 Temmuz 2024 - 11:22 borsagundem.com

Wall Street endeksleri ekonomideki birçok olumsuz gelişmeye rağmen art arda rekorların geldiği bir boğa piyasasını devam ettiriyor. Ünlü borsa uzmanı Jeffrey Bierman’a göre boğa piyasasını her koşulda 4 kritik unsur destekliyor

BORSAGUNDEM.NET – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Amerikan borsalarının ekonomik büyüme, siyaset, jeopolitik sorunlar ve ekonomideki karmaşaya rağmen üst üste rekorlar kırması analistlerin birçok farklı açıklamasını da beraberinde getirdi. Ancak MarketWatch’un haberine göre TheoTrade.com’un Baş Borsa Teknisyeni ve TheQuantGuy’ın Kurucusu Jeffrey Bierman borsa rallisine oldukça farklı bir açıdan yaklaşıyor.

Borsalardaki yükselişler için “Bu benim gördüğüm en güçlü piyasa” diyen Bierman mevcut durumda hisse senetlerini kovalamayı tercih etmeyeceğini belirtiyor. Borsa uzmanına göre bir düzeltme döneminin zamanı gelmiş olsa da boğa piyasasını devam ettirecek dört unsur söz konusu: duyarsızlık, nörtlük, normalleşme ve inkar.

Bierman borsaların şu anda “tüm haberlere ve risk verilerine karşı tamamen duyarsız” hale geldiğini belirtiyor. Bu aynı zamanda piyasalardaki volatiliteyi de etkisiz hale getiriyor ve piyasalar görece daha nötr bir seyirde yavaş hareketlerle yükseliyor.

Borsa uzmanının bahsettiği üçüncü unsur olan normalleşme piyasanın hem enflasyonu hem de momentum ticaretini normalleştirmesi anlamını taşıyor. Bu aynı zamanda dördüncü unsur olan ‘inkar’ kavramını da açıklıyor. Zira borsalar piyasa çevrelerindeki tüm değerleme göstergelerini inkar ediyor.

Bierman konuyla ilgili açıklamasında, “Eğer bu piyasanın yükselmesinin temel bir nedenini arıyorsanız bunu bulmaya ihtiyacınız yok. Öncelikli olarak teknik verilere ve piyasanın algoritmik kontrolüne dayanıyor. Satışa geçmek isteyen kurumlar ve algoritmalar dışında bu ralliyi gerçekten durdurabilecek hiçbir şey olduğunu sanmıyorum. Önümüzdeki süreçte de ekonominin yavaşlaması haricinde satış yapmayı öneren en ufak bir şey dahi yok” ifadelerine yer verdi.

Borsa uzmanı ekonominin yavaşlamasının dahi önemli bir sorun olmayacağını savunuyor. Zira yavaşlayan ekonomi ABD Merkez Bankası’nı (FED) faiz oranlarını düşürmeye zorlayacak veya piyasalarda bir satış dalgası yaratacak hızda olmayacak. Bierman yakında bir piyasa düzeltmesi bekliyor. Ancak bu düzeltmenin daha çok ‘risk-fiyatlama ayarlaması’ olacağını belirtiyor.

Bierman’a göre ABD ekonomisinde geniş çaplı bir gerilemenin yaşanmamasının sebebi bunun yerine bir dizi küçük çaplı durgunluğun ve odak noktaları olan gerilemelerin halihazırda yaşanmış olması. Bierman, borsanın "risk ve fiyat değerlemeleri” üzerinde bir dizi yeniden düzenleme yaptığına inanıyor.

Borsa uzmanı bu düzeltmelerin mevcut boğa piyasasında önemli dalgalanmalar yarattığını söyledi. Bierman henüz 18 ay öncesine kadar finans hisselerinin “gülünç derecede ucuz” olduğunu ancak şimdilerde ise JPMorgan, Goldman Sachs ve BlackRock liderliğindeki finans hisselerinin rekor seviyelere ulaştığını söyledi.

Bierman’a göre bu dalgalanmalar piyasalardaki partinin devam etmesine yardımcı oluyor:

“Endeksi yönlendiren sektörlerdeki dev sermayenin en büyüğü düzeltmeye başladığında, endişelenmeye başlayın. Askerler düşerse endişelenmiyorum. Generaller düştüğünde ise bir düzeltmenin kapıda olduğu konusunda dikkatimi çekersiniz."

Fundstrat: Enflasyon verileri boğalar için bir 'hesaplaşma' fırsatı olacak

 

Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları piyasaları nasıl etkiledi?

 

Piyasalar ABD enflasyon verilerini bekliyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)