E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsaya genç yatırımcı akını---

Borsaya genç yatırımcı akını

Borsaya genç yatırımcı akını
09 Mayıs 2024 - 12:09 borsagundem.com

Pay piyasalarında ağırlıklı yatırımcı sayısını 20-29 yaşındaki gençler oluşturdu. Nisan ayı cari dönemde 20-24 yaş aralığındaki yatırımcı sayısı 810 bin 416, 25-29 yaş aralığındaki yatırımcı sayısı ise 1 milyon 99 bin 220'ye çıktı.

Borsa İstanbul'da pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı her geçen gün atarken, yatırımcıların profili de yıllar içinde gençleşti.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerinden derlediği bilgilere göre, nisan sonu itibarıyla bakiyeli yatırımcı sayısı son 1 yılda yüzde 47,79 artarak 11 milyon 396 bin 815 kişi oldu.

Pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı aynı dönemde yüzde 72,12 artarak 8 milyon 207 bin 956'ya yükseldi.

Pay piyasalarında ağırlıklı yatırımcı sayısını 20-29 yaşındaki gençler oluşturdu. Nisan ayı cari dönemde 20-24 yaş aralığındaki yatırımcı sayısı 810 bin 416, 25-29 yaş aralığındaki yatırımcı sayısı ise 1 milyon 99 bin 220'ye çıktı.

"Finansal teknoloji etkisi"

Borsadaki yatırımcı artışını davranışsal ekonomi açısından değerlendiren İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Karabulut, "Kulaktan kulağa ya da sosyal medyada kazanç sağlayan insanları duydukça yatırımcılar temayüle uyarak borsaya yöneliyor ve bu durum her geçen gün artacak." dedi.

Gençlerin borsaya girmesindeki önemli etkinin biriktirdikleri paranın ya da aldıkları bursun değerini koruması olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Karabulut, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yeni yatırımcılarda ağırlığı oluşturan 20-29 yaşındaki gençlerin ne teknik analiz yapacak durumu ne de riske atacak tasarrufları var. Aldıkları hisse yükseldiği zaman direkt satışa geçiyorlar. O yükseliş trendini yakalayamayan ve zarar eden olursa, sosyal medya üzerinden tavsiye edilen başka bir hisseyi alıp parasını korumaya çalışıyor."

Finansal teknoloji ile kolay ve hızlı şekilde borsaya girip işlem yapıldığını ifade eden Karabulut, teknolojiyi bu yaş grubunun iyi kullandığını ve bunun genç yatırımcıların sisteme girmesinde önemli bir unsur olduğunu vurguladı.

Finansal okuryazarlık 

Sermaye piyasalarında manipülasyonla para kazanan insanların her zaman sistemde var olacağına dikkati çeken Karabulut, "Burada en büyük görev Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve borsa yönetimine düşüyor. Bilginin eşit bir şekilde dağılması, daha şeffaf olması ve şirket yöneticilerinin herhangi bir şekilde yatırımcıyı riske atacak davranışları yapması durumunda anında müdahale edilmesi önemli bir koruyucu etken." diye konuştu.

Otorite denetimleri olmasaydı Bitcoin'de olduğu gibi yüksek fiyat dalgalanmalarına maruz kalınacağını vurgulayan Karabulut, finansal okuryazarlık eğitimleriyle yatırım farkındalığı oluştuğunu ve yatırımcı davranışlarının olumlu etkilendiğini ifade etti.

"Büyümede konjonktüre bağlı olarak dalgalanmalar yaşanabilir"

İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin de yatırımcıların sermaye piyasalarında yatırım yapacakları çok sayıda ürün olduğunu ve bu alternatif ürünler hakkında bilgi almanın kolaylaştığı bir döneme gelindiğini söyledi.

Sezgin, doğru bilginin yayılmasında uzman kişilerin artık dijital platformlarda aktif olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Geldiğimiz noktada sermaye piyasalarında özellikle yatırım fonları için yeni bir ekosistem oluştu. Burada getiriye bağlı olarak bir yatırım fonunda çıkıp bir diğer fona geçerek yatırım fonu evreninden çıkmadan sistemde var olmaya devam eden bir kitle oluştu. Dolayısıyla satıcısından analistine ve yatırımcısına kadar gelişmiş bir ekosistemden bahsediyoruz. Buradaki büyümede konjonktüre bağlı olarak dalgalanmalar yaşanabilir ama ekosistem büyümeyi üstel olarak devam ettirebilecek kapasiteye geldi."

Yatırımcıyı risk algısına göre yönlendirecek hizmetlerin geliştirilmesine ihtiyaç olduğuna işaret eden Sezgin, aracı kurumların yanı sıra yapay zeka destekli yatırım danışmanlığı hizmetini genele yayabilen iş modellerinin kurulmaya başlandığını kaydetti.

Sezgin, yatırım fonlarının hızlı büyümesine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yatırım fonlarını yatırımcılarla buluşturan dağıtıcılar ve yatırım danışmanlığı hizmeti veren finansal kurumlarda insan kaynağı zaman içerisinde gelişecek. Artan ürün çeşitliliği ortamında yatırımcıların kendilerine ve beklentilerine uygun fonlarla buluşmalarını sağlayacak, geniş kitlelere hizmet verebilecek ilave mekanizmaların da kurulması gerekiyor."

"Yeni yatırımcılar gelmeye devam edecek"

Sermaye piyasalarının gelişiminin sadece SPK'nın değil, ekonomi yönetiminin de isteği olduğunu söyleyen Sezgin, finansal refahın tabana yayılmasının hem ekonominin finansmanı hem de ülkenin ekonomi hedefleriyle örtüşen bir strateji olduğuna dikkati çekti.

Sermaye piyasalarının büyümesini sürdüreceğini vurgulayan Sezgin, "Gerek otorite gerekse piyasa aktörleri buradaki yatırımların sürdürülebilir olması için gerekli ortamı sağlıyor. Bunun sonucu olarak sermaye piyasalarına yeni yatırımcıların gelmeye devam ettiğini göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Wall Street’in korku endeksi bozuldu mu?

 

Faiz indirimlerinin gecikmesi borsa boğalarını korkutmamalı

 

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini güncelledi

 

Yatırımcı ilgisinin arttığı hisseler (09.05.2024)

 

Mavi Giyim ve Yeni Gimat GMYO sorusu

 

Günün önemli şirket haberleri 09/05/2024

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • borsacı09 Mayıs 2024 21:30

    gençler adına çok üzülyorum çünkü borsa adamın donuna kadarda soyabilir bu ülkede devleri yutan borsa gençleri de  çignemeden yutar.akkılı olup bir meslek edinip haytını devam etse daha güzel olur.borsa açıldıgında girdim halen bulaştıgıma pişmanım maddi degil sosyal bir yaşantım olmadı.çok yuvalar yıkıldı çok intaharlar oldu borsaya bulaşmamak daha dogru.

  • Sos09 Mayıs 2024 17:48

    İşsiz gençler fabrikada hamalık yapacağıma oturduğum yerde para kazanırım diye borsa oynuyorlar.yada bitcoin.iş aşmı var memleket te oda hariç 15 milyon mülteciler var.kendi nesline iş imkanı yaratamıyosun onlar ne olacak ?