E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriBP, Rosneft'teki hisselerini satıyor---

BP, Rosneft'teki hisselerini satıyor

BP, Rosneft'teki hisselerini satıyor
28 Şubat 2022 - 02:29 borsagundem.com

bp, Rus petrol şirketi Rosneft'teki yüzde 19,75'lik hissesini elden çıkaracağını duyurdu

Ukrayna'ya yönelik işgal harekatını sürdüren ve tüm dünyanın tepkisini üzerine çeken Rusya, hızla yalnızlığa itiliyor. Devletler, uluslararası kuruluşlar ve şirketlerden üst üste yaptırım kararları geliyor. 

İngiliz petrol devi bp de Rusya'ya yönelik bir karar aldı. bp'den yapılan açıklamada, bp Üst Yöneticisi (CEO) Bernard Looney ve eski bp Grup Başkanı Bob Dudley'nin Rosneft yönetim kurulundaki görevlerinden istifa ettikleri belirtildi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından Rosneft ile olan pozisyonunu yeniden değerlendirmeye aldığını açıklayan bp, Rus petrol şirketi Rosneft'te 2013'ten beri sahip olduğu yüzde 19,75'lik hissesini elden çıkaracağını bildirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Looney, Ukrayna'da ortaya çıkan durumdan üzüntü duyduğunu belirterek, "Yönetim kurulu olarak hem doğru bir karar aldığımıza hem de kararın bp'nin uzun vadeli çıkarlarına uygun olduğuna inanıyorum." ifadesini kullandı.

bp Başkanı Helge Lund ise Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının bölge genelinde trajik sonuçlar doğuran bir saldırganlık eylemi olduğuna işaret ederek, "bp 30 yılı aşkın bir süredir Rusya'da Rus meslektaşlarla birlikte çalışıyor. Ancak bu askeri harekat, köklü bir değişimi temsil etmektedir. Rosneft Holdingi artık bp'nin iş ve stratejisiyle uyumlu değil." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya, Ukrayna'ya verdiği zarardan sorumlu tutulacak

 

İngiltere'den Ukrayna'ya 40 milyon sterlinlik ek insani yardım

 

FIFA'dan Rusya'ya ağır yaptırımlar

 

AB'den Ukrayna'ya 500 milyon euroluk silah yardımı

 

AB hava sahasını Rusya'ya kapatıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)