E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBuffett Göstergesi kırmızı alarm veriyor---

Buffett Göstergesi kırmızı alarm veriyor

Buffett Göstergesi kırmızı alarm veriyor
10 Temmuz 2024 - 13:17 borsagundem.com

Yatırımcıların dikkatle izlediği değerleme göstergelerinden biri olan Buffett Göstergesi borsalarda zorlu zamanların yaklaştığını işaret ediyor

BORSAGUNDEM.NET – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsalarının en popüler göstergelerinden biri olan ‘Buffett Göstergesi’ yatırımcılar için kırmızı alarm gösteriyor. MarketWatch’un haberine göre ünlü bir hedge fonu yöneticisi konuyla ilgili net bir mesaj paylaştı: ABD hisse senetleri aşırı pahalı ve yatırımcıların dikkatli davranması gerekiyor.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre Buffett Göstergesi ABD borsasının toplam değerinin ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılası ile karşılaştırmasıyla bulunuyor. Borsa efsanesi Warren Buffett 2001 yılında Fortune dergisinde yaptığı açıklamada söz konusu göstergeyi "muhtemelen herhangi bir dönemde değerlemelerin nerede durduğunun en iyi tek ölçütü" olduğunu söylemişti.

MW haberine göre Buffett Göstergesi temmuz başında 2 seviyesinin üzerine çıkarak 2022’nin başından bu yana görülmeyen seviyelere ulaştı. FactSet verilerine göre bu tarih aynı zamanda S&P 500’ün 2008 Küresel Finans Krizi’nden bu yana en kötü takvim yılını işaret ediyor.

Hedge fonu şirketi Seabreeze Partners’ın Kurucu Başkanı Doug Kass konuyla ilgili açıklamasında, “Yaklaşık iki yıl önce bu oran eşi görülmemiş bir seviyeye yükseldi. Bu çok güçlü bir uyarı sinyali olmalıydı” dedi.

Bazı yatırımcılar ABD borsalarının tamamını temsil etmesi için Buffett Göstergesi’nde Wilshire 5000 Endeksi’nin piyasa değerini kullanıyor. MW haberinde ise gösterge için FactSet tarafından sağlanan toplam ABD piyasa değeri verileri kullanıldı.

Gösterge ilk ortaya çıktığında Buffett tarafından övülse de Omaha Kâhini bu göstergenin geçerliliği konusundaki fikirlerinden geri adım attı. Ancak Kass gibi yatırımcılar hisse senetlerinin aşırı pahalı veya aşırı ucuz olup olmadığına karar vermek için Buffett Göstergesi’ni hâlâ aktif bir biçimde kullanıyor.

Göstergenin geçmişte oldukça başarılı öngörülerde bulunması da bu görüşü destekliyor. Hisse senetlerinin ABD ekonomik çıktısına göre aşırı derecede değerlendiğini gösteren önceki örnekler, 1987 ve 2000'deki büyük satışlardan önce ve yine finansal krize giden süreçte alarm vermişti.

Kass göstergenin uzun vadeli ortalamalarının iki kez standart sapmaya ulaştığında dikkat etmeye başlanması gerektiğini belirtiyor. Endeks bugün de dikkat edilmesi gereken seviyelerde dolaşıyor.

Hedge fonu yöneticisi düzeltilmiş bilançolar ve kolayca manipüle edilebilen diğer göstergeler gibi kurumsal bilançolara yönelik şüpheciliğin Buffett’ı başlangıçta bu denkleme iten temel unsur olduğunu söyledi. Buffett ve ekibi konuyla ilgili açıklamada bulunmadı.

Hisse senetlerinin aşırı pahalı hale geldiğini belirten tek işaret Buffett Göstergesi değil. Kass son 12 aylık FK, fiyat-satış ve işletme değeri ile satış oranları gibi popüler değerleme metriklerinin neredeyse hepsinin %90’lık dilimin üzerinde olduğunu söyledi.

Elbette tüm diğer metriklerde olduğu gibi Buffett Göstergesi’nin de bazı eksikleri var. En önemli sorunlarından birisi ise göstergenin ABD Merkez Bankası’nın (FED) 23 yılı üzerine çıkardığı politika faiz oranlarını içermemesi.

Kass ayrıca ABD dışından gelen şirket kârlarının artan payının da hesaba katılmadığını sözlerine ekledi.

Hedge fonu yöneticisi, “Yatırım mozaiği gerçekten karmaşıktır ve hiçbir gösterge demir gibi sağlam değildir” hatırlatmasında bulundu.

Günümüze özgü bir başka önemli değişken de son 18 ayda ABD borsalarındaki yükselişlerin çoğundan az sayıdaki büyük sermayeli teknoloji şirketinin sorumlu olması. Göstergenin mevcut hesaplama biçimi ise birçok hisse senedinin tarihsel ortalamalarına göre ucuz kaldığı küçük bir azınlıktaki hisse senedininse aşırı pahalı hale geldiği fikrini örtbas ediyor.

Trump enflasyonu geri mi getirecek?

 

ABD'nin petrol stokları tahminlerin üzerinde geriledi

 

JPMorgan'dan 'S&P 500' uyarısı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yorgun sazan10 Temmuz 2024 16:56

    Altın altın altın batı medeniyeti para sistemi bankacılık sektörü çöküyor nakit kraldir

  • Mucise Reis : )10 Temmuz 2024 16:13

    bize vız gelir tırıs gider ister ise koyu kırmızı göstersin bizi hiç ilgilendirmez.Çünkü bizim başımızda bir dünya lideri RTE ve BAHÇELİ var.