E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiCari açık martta 4.5 milyar dolar---

Cari açık martta 4.5 milyar dolar

Cari açık martta 4.5 milyar dolar
13 Mayıs 2024 - 10:06 borsagundem.com

ürkiye'nin cari işlemler hesabı martta 4 milyar 544 milyon dolar açık verirken, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında 782 milyon dolarlık fazla oluştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mart ayı cari işlemler dengesini açıkladı.

Cari işlemler hesabı mart ayında 4 milyar 544 dolar açık verdi. Foreks Haber anketinde beklenti 3,9 milyar dolar açık olacağı yönündeydi.

TCMB tarafından yapılan açıklamaya göre, altın ve enerji hariç cari İşlemler hesabı ise 782 milyon ABD doları fazla verdi.

Cari hesapta yıllıklandırılmış bazda açık 31,23 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 5.193 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2.241 milyon ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu kalem altında seyahat* kaleminden kaynaklanan net gelirler 2.104 milyon ABD doları olmuştur.

Birincil gelir dengesi ve ikincil gelir dengesi kalemleri sırasıyla 1.604 milyon ABD doları net çıkış ve 12 milyon ABD doları net giriş kaydetmiştir.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net çıkışlar 224 milyon ABD doları olarak kaydedilmiştir.

Portföy yatırımları 96 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 236 milyon ABD doları net alış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 361 milyon ABD doları net satış yaptığı görülmektedir.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak; bankalar 1.935 milyon ABD doları net borçlanma, Genel Hükümet 314 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 216 milyon ABD doları net artış kaydetmiştir.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 938 milyon ABD doları net artış ve Türk lirası cinsinden 464 milyon ABD doları net artış olmak üzere toplam 1.402 milyon ABD doları net artış kaydetmiştir.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 1.054 milyon ABD doları, 27 milyon ABD doları ve 385 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir."

Resmi rezervlerde bu ay 10.281 milyon ABD doları net azalış olmuştur.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ....13 Mayıs 2024 11:56

  Zaman kaybi.omrumun 20 yili bosuna gecti.sebep olanlar ile oy vetenler hakkimi yediniz zamanimi yediniz beter olun

 • acacu13 Mayıs 2024 11:31

  Cari açık denilen şey SÜRDÜRÜLEMEZ! Ekonomi yönetiminin amacı bu açığı olabilecek en hızlı şekilde kapatmak olmalı!

 • Mucise Reis : )13 Mayıs 2024 10:48

  Yurt dışından mal almaya muhtaçsın. çünkü üreten fabrıkan devlet kitleri öyle böyle satıldı kapandı hızmet dışı kaldı. o bakımdan DOLAR ile dışarıdan muhtaç duruma geldin. cari açık taleplerini , içeride üretemediğin sürece ne kadar tasarruf edersen et sürecek. abuk subuk mücaele ediyorum yapıyorum lafları saçma :D çünkü üretmen lazım. Çin nasıl cari fazla verdi? a. dan z y ne vars aülkesinde üreterek ve dunyada rakipleri ile yarışıp onardan daha kalıtelı ve ucuza üreterek. biz daha hayvancılık sorununu çözemedik. Allahın otunu yerli milli ziraai ilaçlar ve gabardan ucuz petrol ile üretemedık.

 • ALİ KODUŞ13 Mayıs 2024 10:43

  Bir de internette ekonomist olduğunu söyleyen bence ekonominin E sinden anlamayanlar döviz 25 TL ne doğru geri çekilir diyorlar bu nasıl olacak söylermisiniz her ay 4-8 milyar $ cari açık var söylermisiniz.

 • Turkogluturk13 Mayıs 2024 10:13

  Doviz ucuzlayinca ithal mallar cazip hale geldi.doviz nasil ucuz kaldi dersen ,nedeni yuksek enflasyon sonucu yerli mal fiatlarindaki artislar.sonuc ekonomiden anlamadiklari kesin .