E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin 2024 için büyüme hedefini yüzde 5 olarak belirledi---

Çin 2024 için büyüme hedefini yüzde 5 olarak belirledi

Çin 2024 için büyüme hedefini yüzde 5 olarak belirledi
05 Mart 2024 - 07:05 borsagundem.com

Başbakan Li Qiang tarafından açıklanan bu yılki hedef, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın Çin'in bu yılki büyümesine ilişkin tahminlerinden daha yüksek. Çin, büyüme hedefini %5'te tuttu

Çin'in 2024 yıl için ekonomik büyüme hedefini bir önceki yıla göre değiştirmeyerek %5'te tuttu. Ekonomistler bu hedefin zorluklar arttıkça daha fazla politika desteği gerektireceğini söylüyor.

Salı günü ülkenin yıllık yasama oturumunun başlangıcında Başbakan Li Qiang tarafından açıklanan bu yılki hedef, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın Çin'in bu yılki büyümesine ilişkin tahminlerinden daha yüksek.

ÇİN EKONOMİYİ TERSİNE ÇEVİRME KONUSUNDA KENDİNE GÜVENİYOR

Belirlenen hedef, Çinli liderlerin ülkenin geleceğine ilişkin yaygın bir karamsarlığın yaşandığı bir dönemde ekonomiyi tersine çevirme becerileri konusunda kendilerine güvendiklerini göstermekte.

Bazı ekonomistler ve dış gözlemciler Çin'in resmi verilerinin doğruluğunu sorgulasa da, hükümetin büyüme hedefi Pekin'in ekonominin gidişatına ilişkin iyimserliğinin ve ticari faaliyetleri canlandırma isteğinin bir işareti olarak yakından izleniyor.

Ekonomistler, Batı ile artan jeopolitik gerilimlerin yanı sıra uzun süren emlak çöküşü, süregelen deflasyonist baskılar ve cansız tüketici talebi gibi Pekin'in karşı karşıya olduğu zorluklar göz önüne alındığında, bu yıl %5 civarında bir büyümeyi gerçekleştirmenin kolay olmayacağını söylüyor. Çin'in fabrikaları, başta elektrikli araçlar ve güneş panelleri olmak üzere, iç ekonomisinin kaldırabileceğinden daha fazla ürün ürettikçe ticari sürtüşmeler bu yıl daha da artacak gibi görünüyor.

ABD'den Çin'e petrol yaptırımı

 

Nadir toprak elementleri fiyatlamasında 'Çin' etkisi

 

Asya borsalarında ABD ve Çin verisi öncesi negatif seyir

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)