E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÇin: Tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz!---

Çin: Tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz!

Çin: Tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz!
30 Mayıs 2024 - 09:31 borsagundem.com

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin'de düzenlenen Çin-Arap Devletleri İşbirliği Forumu 10. Bakanlar Konferansı'nda, Filistin Devleti'nin yeniden inşasına ve Birleşmiş Milletler'e tam üye olarak katılmasına destek vereceklerini açıkladı.


Çin Devlet Başkanı, Pekin'de gerçekleşen Çin-Arap Devletleri İşbirliği Forumu 10. Bakanlar Konferansı'nda konuştu.

Gündemine Gazze'deki insani krizi alan Şi, bölgede iki devletli çözüm çağrısı yaptı. Çin'in Gazze'deki insani krizin hafifletilmesine destek vermeye devam edeceğini ifade etti.

Şi, "Tam bğımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz. Bağısız Filistin devletinin BM'ye tam üyelik talebi yerien getirilmeli" dedi.

Bölgedeki çatışmaların ardından yeniden yapılanmaya destek verme fikrini benimsediklerini söyledi. Bölgeye maddi destek sağlanacağını da belirten Şi, Gazze'ye yönelik acil insani yardıma destek olarak Yakın Doğu Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na 3 milyon dolar bağışlayacaklarını belirtti.

Çin 2026 yılında gerçekleşecek ikinci Çin-Arap zirvesine ev sahipliği yapacak.

ÜÇ ÜLKE FİLİSTİN DEVLETİ'Nİ RESMEN TANIDI

İspanya geçtiğimiz günlerde, Gazze Şeridi ve Batı Şeria da dahil, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti'ni resmen tanıdıklarını duyurdu. Başbakan Sanchez, tüm taraflarca kabul edilmediği sürece 1967 sınırlarındaki değişiklikleri kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Norveç de yürürlüğe giren kararnameyle Filistin Devleti'ni resmi olarak tanıdı. Bu iki ülkenin ardından en son İrlanda da resmi olarak Filistin Devleti'ni tanıdığını açıkladı.

İSRAİL: FİLİSTİN'İ TANIMAK ESİRLERİ TERK ETMEK ANLAMINA GELİYOR

Alınan tanıma kararlarının ardından açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise, Filistin devletini tanımanın Gazze Şeridi'nde Hamas'ın elindeki "İsrailli esirleri terk etmek" anlamına geldiğini öne sürdü. (NTV)

Macron: Filistin'i tanımaya hazırız

 

Fransa parlamentosunda Filistin protestosu

 

İsrail kritik bölgeyi ele geçirdi: Gazze'nin dış dünya ile iletişimi kesildi

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )30 Mayıs 2024 12:08

    israil ve abd ortadoğu inşası çin için tehdittir. çin biliyorki enerji yoksa ülkesi aç ve fakir. ABD ekonomiyi ele geçirse istediklerini dünyaya yaptırtır. Rusya ekonomik olarak zengin madenlere hakım ve ayakta. şimde bu sayede ayakta. Çin den önce Rusya devre dışı bırakılırsa, çin zayıflar enerji açıklarından dolayı. ABD o yüzden önce Rusya.. sonra çin diyor. Rusya ukraynada sürüm sürüm savaşmaya devam ediyor. Unuttuğu şey şu.. Rusya savaşınca ar ge leri silah sanayine kaydı silah ve savunma sistemlerini yeniden dizayn etmeye başladı. Türkiye nasıl ki terör örgütleri yüzüne yeni modern silahlar ve en profesyonel askeri düzene ulaştı o misal. ABD istemeden kendine zarar verecek. Filistin giderse abd hindistanı gelilştirecek avrupaya yol açılacak. Çin avrupaya erişemeyecek.

  • E.g.30 Mayıs 2024 09:50

    HELÂL SANA ÇİN