E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaÇin'in hisse senedi fonlarına girişler 5 kat arttı---

Çin'in hisse senedi fonlarına girişler 5 kat arttı

Çin'in hisse senedi fonlarına girişler 5 kat arttı
10 Temmuz 2024 - 08:12 borsagundem.com

Morningstar'a göre, Çin borsa yatırım fonları son beş yılda "şaşırtıcı" bir büyüme kaydetti ve girişler sürekli olarak yeni zirvelere ulaşıyor.

Morningstar analisti Wanda Wang yayınladığı bir raporda, "Çin ETF'lerine yıllık girişler son üç yılda neredeyse beş kat arttı" dedi.

Morningstar verilerine göre, Çin ETF'lerine yıllık toplam giriş 2021'de 127,2 milyar Çin yuanı (17,49 milyar $) iken, 2022'de 387,2 milyar yuana yükseldi. Geçen yılın sonunda, Çin'deki ETF'lerin yönetim altındaki toplam varlıkları (AUM) 2020'nin sonundaki rakamın iki katından fazla artarak 1,82 trilyon yuana ulaştı.

Morningstar raporunda, "2018 ve 2023 yılları arasında, Çin'deki ETF'lerin yönetim altındaki yıllık varlık büyüme oranı ortalama %40 oldu ve toplam AUM her yıl rekor seviyelere ulaştı" denildi.

Finansal hizmetler firması, daha geniş Çin A-hisseleri piyasasının 2022'den bu yana "durgun" olduğunu ve yalnızca belirli niş endüstrilerde parlak noktalar olduğunu söyledi.

Wang CNBC'ye verdiği demeçte, "Çin ETF piyasasının son birkaç yıldaki büyümesi patlayıcı nitelikte. Kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan yatırımların akışı, Çin'deki ETF'lerin hızlı girişinin en önemli parçası olan geniş tabanlı endeks takip eden ETF'lere olmuştur" dedi.

Yatırımcılar tahvil fonlarına yöneldiYatırımcılar tahvil fonlarına yöneldi

 

Küresel tahvil ve hisse senedi fonlarına ilgi artıyorKüresel tahvil ve hisse senedi fonlarına ilgi artıyor

 

Hedge fonları Avrupa hisselerinde satışa geçtiHedge fonları Avrupa hisselerinde satışa geçti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)