E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivÇinli BYD’den Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım kararı---

Çinli BYD’den Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım kararı

Çinli BYD’den Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım kararı
05 Temmuz 2024 - 16:19 borsagundem.com

Çin’den ithal edilen araçlara ek vergide ‘yatırıma muafiyet’ kararı düzenlemesi yapıldı. Kararın ardından ilk haber 1 milyar dolarlık yatırımla elektrikli otomobil üreticisi Çinli BYD’den geldi.


Geçen ay Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında Çin menşeli otomobillerden yüzde 40 ek vergi alınması uygulamasında yeni bir düzenlemeye gidildi. Buna göre yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanarak gerçekleştirilen Çin menşeli oto ithalatı, Resmi Gazetede yayınlanan yeni karar uyarınca söz konusu ek mali yükümlülükten muaf olacak.

İKİNCİ FABRİKA TÜRKİYE’DE KURULACAK

Bugün yürürlüğe giren kararın ardından dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım yapacağı belirtildi. Bloomberg’ün haberine göre 1 milyar dolarlık yatırım yeni haftada düzenlenecek törenle duyurulacak. Alınan bilgiye göre Çinli şirket Avrupa’da Macaristan’a kuracağı ilk fabrikanın ardından ikinci fabrikasını da Türkiye’de inşa edecek. Yetkililerin yatırım bölgesi olarak Manisa’yı işaret ettiği bildirildi.

Çin menşeli otomobil ithalatındaki ek vergiye istisna geldi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Emrah06 Temmuz 2024 11:43

  BYD, ilk önce pil üretimi ile başladığından bu konuda dünyanın en iyisi. Ayrıca modern tasarım ve gelişmiş üretim yetkinlikleriyle öne çıkıyor. Türkiye'yi tercih ettiği için çok şanslıyız. Kendilerine şimdiden hoş geldiniz diyorum

 • Ali05 Temmuz 2024 23:58

  İsçiler mühendisler hep Çinli olacak.Çinlileri uzak tutmak lazım ülkemize faydadan çok zarar getirir Avrupalı üreticileri çekmek daha doğru

 • Ckync05 Temmuz 2024 22:56

  Agrotech ile ortak kurulması ihtimal

 • A05 Temmuz 2024 18:10

  Togg ne oldu

 • Pama06 Temmuz 2024 06:13

  Yılda 10 bin bile uretilemiyor. Satılan her araç da zararı artırıyor

 • E.g.05 Temmuz 2024 18:06

  SKODA DA ÜRETİM İÇİN MANİSAYI SEÇMİŞTİ AMA KABUL GÖRMEYİNCE YATIRIMDAN VAZGEÇMİŞTİ (Çandarlı limanı kuzey Afrikaya en yakın yer yatırım için Sakarya veya Bursa önerilir ise Çinli şirket de yatırımdan vazgeçebilir)

 • Osman karagöz05 Temmuz 2024 19:54

  Yapacak olan adam yapar. Normal vatandaşın kavrayabileceği konular değil ...