E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaCiti: Hisse senetlerini 'yaz fırtınası' bekliyor---

Citi: Hisse senetlerini 'yaz fırtınası' bekliyor

Citi: Hisse senetlerini 'yaz fırtınası' bekliyor
02 Temmuz 2024 - 11:05 borsagundem.com

ABD borsalarında yaz aylarının zorlu geçeceği öngörüsü daha sık dillendiriliyor.

BORSAGUNDEM.NET - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Citi, hisse senetlerinin 'yaz fırtınası’na doğru gittiği konusunda yatırımcıları uyarıyor.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, Citigroup hisse senedi stratejisti Scott Chronert, bu yaz borsada neden bir gerileme görebileceğinin nedenlerinin bir listesini sunuyor.

Yüksek değerlemeler

MarketWatch’tan Joseph Adinolfi’nin haberine göre, piyasaların tarihsel olarak daha sakin olduğu bu dönemde piyasaların neden bir gerilemeyle karşı karşıya kalabileceğine dair birkaç neden sıralayan Citigroup hisse senedi stratejisti Scott Chronert, ABD hisse senetlerinin bir ‘yaz fırtınası’na doğru sürüklenebileceğini söylüyor.

Chronert yine de, S&P 500'ün yılı, Wall Street'in aralıksız yükselen endekse ayak uydurmak için çabaladığı Haziran ayında giriş yaptığı 5.600 puan civarında tamamlamasını bekliyor. Ancak Cuma günkü son raporunda Chronert, yol boyunca birkaç darbe beklediğini de ekliyor.

Değerlemeler, geçmişe göre zengin kalan seviyeler göz önüne alındığında, Chronert'in hisse senetleri için potansiyel istikrarsızlık kaynakları listesinin başında yer alıyor. Citi'nin analizine göre yüksek değerlemeler genellikle ileriye dönük getirileri engelliyor.

Yatırımcıların gelecek yıl beklenen kazanç başına ne kadar ödemeye hazır olduklarını ölçen büyük sermaye endeksinin vadeli fiyat/kazanç oranı şu anda 21,1 seviyesinde olup, son 40 yılın 90'ıncı yüzdelik diliminin üzerinde bulunuyor. Citi verileri, S&P 500'ün son 12 aylık bazda daha da zengin bir değere sahip olduğunu gösteriyor.

Banka, geçmişte, değerlemelerin bu kadar gergin olduğu dönemde endeksin ortalama bir yıllık ileriye dönük getirisinin 'yüzde 4 kayıp’ olduğunu ifade ediliyor.

Volatilitede keskin hareket olasılığı

Şu ana kadar yüksek değerlemeler yatırımcıların hisse senetlerine olan heyecanını azaltmış değil. Bunun yerine, Citi analistleri tarafından sıklıkla kullanılan yatırımcı duyarlılığı göstergesi coşkuya işaret ederken, VIX yani Wall Street'in ‘korku göstergesi’ olarak da bilinen Cboe Volatilite Endeksi 2019'dan bu yana en düşük seviyesinde seyrediyor. Negatif bir katalizörün gelmesi durumunda ise volatilitenin patlamaya hazır hale geleceği öngörülüyor.

Chronert'e göre, bir dizi potansiyel tehdit hisse senedi piyasalarının önünde belirebilir. Chronert’in listesinde öne çıkan bazı noktalar arasında yaklaşan 2024 ABD seçimleri, beklenenden daha sıcak enflasyon verileri riski ve bu yılın başlarında hisse senetlerinde kısa süreli satışlara yol açan jeopolitik kaygılar yer alıyor.

Chronert'e göre, şu anda hisse senetlerinin yükselişini haklı çıkaracak tek olumlu şey, S&P 500'deki firmaların kazançlarının güçlü bir hızla artmaya devam edeceği beklentisi.

Yaz aylarında görünüm bulanık

Citigroup'un görece şiddetli öngörüsü, yatırımcıların Pazartesi günü tarihsel olarak takvim yılının en güçlü dönemine girmek üzere olduğu sırada geliyor. Goldman Sachs Group'un analizine göre, Temmuz ayının ilk iki haftası S&P 500 için genellikle yüzde 2'den fazla kazanç anlamına geliyor.

Ancak bunun ötesinde işler biraz daha riskli duruyor. Ritholtz Wealth Management'tan Callie Cox'un analizine göre, son 50 yılda S&P 500 Endeksi, yaz aylarında genellikle haftalık bazda yüzde 1 veya daha fazla oranda düşüşler yaşıyor. Endeks Nisan ayından bu yana çok fazla düşmedi, bu da piyasaların son zamanlarda ne kadar sakin olduğunu gösteriyor.

Endeks, İşçi Bayramı'na kadar en az bir geri çekilme yaşamadan kalırsa, bu, hisse senetleri için 1979'dan bu yana en sakin yaz ayı anlamına gelecek. Cox'a göre, düşük işlem hacmi ise, yaz aylarında hisse senedi piyasasındaki dalgalanmaları şiddetlendirme eğiliminde.

Ancak Cox, yatırımcıların yaz aylarında tatil yapma eğiliminde olmasına rağmen, potansiyel olarak piyasayı hareketlendirecek haberlerde böyle bir duraklama olmayacağını söylüyor. 1 Temmuz ile Eylül arasında piyasanın iki iş raporu, birkaç enflasyon raporu, Fed'in faiz oranlarına ilişkin kararı ve hisse senetlerinin Wall Street'te gittikçe yükselen çıtayı karşılamakta zorlanacağı bir kazanç sezonu ile uğraşması gerekecek.

Yaklaşan başkanlık seçimi ve son zamanlarda ABD ekonomisinin soğumaya işaret eden ekonomik verileriyle ilgili endişeler de bir diğer risk faktörü olarak öne çıkıyor.

Hisse senedi piyasalarında uyumsuzluk artıyor

 

BofA: Teknoloji ve Avrupa hisse senetlerinden sermaye çıkışı yaşandı

 

Yapay zeka hisse senedi balonu yaklaşıyor mu?

 

Resesyon yolculuğu borsalarda çöküşü de beraberinde getirecek

 

Küresel borsaları temmuz ayında ne bekliyor?

 

Charles Schwab: Borsalar son ayı piyasasındaki çöküşü hatırlatıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • VS02 Temmuz 2024 12:41

  endesk ne işe yarar 2 yıldır abd ve avrupayla savaşan rusyanın merkezi moskovada 3 dolara karnını doyurabilirken refah içinde yüzen emeklimizin maaşı günde 1 kez köfte yemeğe yetmiyor bu arada 2024 emeklinin yılı

 • NUSRET ALİBEYSOY02 Temmuz 2024 11:48

  Endeksimizin % 33 lük bir düzeltme gelecek için oldukca sağlıklı olabilir.

 • Mucise Reis : )02 Temmuz 2024 11:22

  Fırtanayı bırakır ister ise kasırgalar olsun ekonomilerde bize hiç bir şey olmaz çünkü bizim başımızda bir dünya lideri olan RTE ve BAHÇELİ var.20 senede endeksi 200 den  11 000 getirdi.

 • xyz02 Temmuz 2024 12:07

  Adamsın kardeş......