E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaDavid Rosenberg: Hisse senedi değerlemeleri matematiğe aykırı---

David Rosenberg: Hisse senedi değerlemeleri matematiğe aykırı

David Rosenberg: Hisse senedi değerlemeleri matematiğe aykırı
27 Mart 2024 - 12:52 borsagundem.com

Ekonomist David Rosenberg, ABD borsalarında hisse senedi kazanç oranlarının gerçeklikle çeliştiği görüşünde.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ekonomist David Rosenberg, “Matematik akla yatkın değil. Hisse senedi kazançları gerçeklikle çelişiyor” diyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, ABD borsalarına damga vuran rallinin matematiğinin, ekonomik gerçeklerle çeliştiği düşünülüyor.

Aşırılığın ötesinde

Insider’dan Yuheng Zhan’ın haberine göre, üst düzey ekonomist David Rosenberg, borsanın ekonomide olup bitenlerle açık bir tezat oluşturduğunu söylüyor.

En son piyasa çılgınlığı, hisse senetlerinin sadece üç ay içinde hızlı bir düşüşe yakalandığı Temmuz 2007'nin izlerini taşıyor ve Rosenberg, kazançları körükleyen çılgınlığın ‘aşırılığın ötesinde’ olduğunu belirtiyor.

Rosenberg paylaştığı notta, geçen yılın sonundan bu yana yaşanan büyük yükselişin sürmesi için sağlam ekonomik temellerin bulunmadığını savunuyor ve piyasanın ‘rehavet, açgözlülük ve momentum’ tarafından yönlendirildiğini belirtiyor. Rosenberg, “Matematik bir türlü işe yaramıyor ve 'şanslı olmak iyi olmaktan iyidir' nakaratı bu manik ortamda işe yarasa da, tüm zamanların en iyi yüzde 10'luk değerlemelerine doğru momentum peşinde koşma konusunda hala rahat değilim” diye yazıyor.

Hisse senedi katsayılarındaki genişleme mantıksız 

S&P 500'ün bu yıl şu ana kadarki yüzde 9,4'lük kazancına rağmen Rosenberg, Ocak ayından bu yana durgun kazanç tahminleriyle birlikte kazanç desteği eksikliğine dikkat çekiyor. Üstelik yıl başından bu yana 10 yıllık Hazine tahvil getirilerindeki 30 baz puanlık artış göz önüne alındığında, hisse senedi katsayılarındaki genişlemenin mantıksız olduğunun da altını çiziyor.

Rosenberg, perakende satış hacimlerinin yıllık bazda yüzde 1,6 oranında düşmesiyle birlikte perakende stoklarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasının, momentum ticaretinin piyasadaki mantığa nasıl meydan okuyabileceğinin açık bir örneği olduğunu vurguluyor.

Bu arada, çekirdek sermaye harcaması siparişleri Kasım 2020'den bu yana ilk kez sıfırın altına düşerken S&P 500 Sanayi Endeksi, durgunluk göstergesinden pek etkilenmemiş gibi görünen yeni rekor seviyelere ulaşıyor.

Yatırımcılar rehavet içinde

Rosenberg, “Bugünün piyasasında başarılı olmanın en iyi yolu ekonomide olup bitenleri tamamen görmezden gelmektir!” diye yazıyor ve olumsuz kredi büyümesine, artan kredi temerrüt risklerine ve ters getiri eğrisine rağmen pek çok ABD bankasının bile bir yıl önce Silicon Valley Bank'ın çöküşünden önce görülen seviyelerde işlem gördüğünü ekliyor.

Bu arada borsanın korku göstergesi olarak bilinen Cboe Volatilite Endeksi (VIX) tarihin en düşük seviyelerinde bulunuyor ve bu da yatırımcılar arasında yüksek derecede bir rehavete işaret ediyor. VIX dünü 13 seviyesinin altında geçirerek 2018'den bu yana bu eşiğin altındaki en uzun serisine devam ediyor.

David Rosenberg: Hisse senedi piyasalarına spekülatif bir çılgınlık hakim

 

David Rosenberg: Borsalar 2022’yi anımsatıyor

 

David Rosenberg: Resesyon olasılığı hala yüksek, borsalar raydan çıkabilir

 

Hisse rallisi devam edecek mi?

 

Wall Street rallisi enflasyon sınavında

 

Borsalarda satışı ne tetikleyecek?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)