E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDestici: 2-3 bin lira zamla emekli nefes alamaz---

Destici: 2-3 bin lira zamla emekli nefes alamaz

Destici: 2-3 bin lira zamla emekli nefes alamaz
10 Temmuz 2024 - 15:45 borsagundem.com

BBP Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Destici, konuşulan emekli maaşı rakamlarına tepki gösterdi ve "Emeklilerimiz nefes alamaz. 2-3 bin lirayla nefes alınamaz" ifadelerini kullandı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Destici, 12 Temmuz’da Türk Dil Kurumu’nun 92’nci kuruluş yıldönümün kutlanacağını hatırlatarak, “Bir milleti oluşturulan en önemli unsurların başında dil gelmektedir. Dolayısıyla milletin, devletin birliğinin sağlanabilmesi ve devam edebilmesinin en önemli özelliği de dil birliğidir. Elbette içimizde farklı dilleri konuşan insanlarımız da vardır. Bu ülkede Kürtçe’de önemli bir kısmın anadilidir, Arapça’da bu ülkede yaşayan milyonlarca insanın anadilidir. Boşnakça’da, Arnavutça’da konuşabilir. Bunların hiçbir mahsuru yoktur. Mahsurlu olan devletin bir dili olur. Bütün o devletin vatandaşlarında ortak, resmi bir dili olur. Türkçemizin yanına hangi dil olursa olsun ikinci bir dil eklemek, bu milletin birliğine, bu devletin varlığına kastetme girişimidir. Bugüne kadar buna nasıl müsaade edilmemişse, bundan sonra da asla müsaade edilmemelidir. Bakın, Muş Belediyesi’nin kapısına ‘Şaredarîya Mûşê’ yazılı tabela asıldı. Yarın Şanlıurfa’dakiler de Arapça yazsın. Sakarya’dakiler Boşnakça yazsın. Trakya’dakiler Arnavutça yazsın. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir şey kabul edilemez. Buna asla müsaade edilmemesi lazım. Buna müsaade etmek demek insanlarımızın ayrıştırılması ve ülkemizin bölünmesine giden yolun taşlarının döşenmesi anlamına gelir” diye konuştu.

"En düşük emekli maaşı 21 bin TL'nin üzerinde olmalıdır"

Destici, partisinden bir grup heyetin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştüğünü anımsatarak, “Partimizin görüşlerini dile getirip, yazılı olarak da sayın Bakanımız ve heyetine sundular. Öncelikle adil bir vergi düzenlemesine ihtiyaç vardır. Yapılması gereken açık ve nettir. Asgari ücret en azından bu temmuz ayı itibariyle enflasyon farkı kadar artırılmalı, temmuz ayından itibaren asgari ücret net 21 bin 205 TL olmalıdır. Açıklanan enflasyon bu şekildedir. En düşük emekli maaşı da aynı seviyede olmalıdır. En düşük emekli maaşı asgari ücretin altında olmamalıdır. Temmuz ayından itibaren en düşük emekli maaşı 21 bin TL’nin üzerinde olmalıdır. Emeklimize sadece enflasyon oranı kadar zam yapılırsa en düşük emeli maaşı 12 bin 500 TL olacak. Bu zamlar kök maaşa yapılırsa bazı emeklilerimiz 10 bin TL’de kalacak. Bir kere yapıldı bu temmuz 2023’te; orada 7 bin 500 TL alan orada kaldı. Dolayısıyla bir daha yapmayın. Bu düzenleme meclise gelecek. Bir daha bu artışı kök maaşa yapmayın. Eline geçen net maaş ne ise, onun üzerine yapın ne yapacaksanız. Bunun için behemehâl en düşük emekli maaşının 21 bin TL’nin üzerine çıkarılması lazım. Bu olmazsa adalet sağlanmış olmaz, emeklilerimizde nefes alamaz. 2-3 bin lirayla nefes alınamaz” dedi.

"Medya mensuplarının kendisini zorlaması sonucu söylenmiş bir söz"

Destici, CHP lideri Özgür Özel’in ‘ya geçim olacak ya da seçim olacak’ açıklamalarına ilişkin, “Türkiye’nin şu anda birliğe, beraberliğe, istikrara ve huzura ihtiyacı var. Dolayısıyla biz seçimlerin sanki zamanında yapılacakmış gibi ülkemizin istikrarla yoluna devam etmesinden yanayız. Elbette ki demokrasilerde, Cumhuriyet rejimi ile yönetilen ülkelerde irade milletindir. Milletimiz karar verir neyin olup olmayacağına. Ama bundan daha 1 ay önce erken seçim cümlesini ağzına almayan ya da almaktan imtina eden Özgür Özel’in bugün ‘seçim seçim’ demesi kendi parti teşkilatlarından da çok birtakım medya mensuplarının kendisini zorlaması sonucu söylenmiş bir sözdür. Bunu biliyoruz. Daha önce ‘seçime biz değil, millet karar verir’ diyordu. Bence o cümlesinde durması demokrasi açısından da çok kıymetlidir" diye konuştu.

Emekliye ek zam için kritik zirve: Bakan Şimşek de katılacakEmekliye ek zam için kritik zirve: Bakan Şimşek de katılacak

 

Özel'den emeklilere 'ışıklı eylem' çağrısıÖzel'den emeklilere 'ışıklı eylem' çağrısı

 

AK Parti'den 'emeklilere zam' açıklamasıAK Parti'den 'emeklilere zam' açıklaması

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • vatandaş11 Temmuz 2024 09:11

  Akdeniz elektriğin USD borcunu TL ye çeviren zihniyete sor bakalım.

 • Vatandas11 Temmuz 2024 08:43

  Dunyadaki en yuksek maasi 10 bin tl emekli maasi alan emekli aliyor zannediyor galiba mehmet simsek.

 • dj. seyfi11 Temmuz 2024 07:41

  mahapa ve bu birlik partisinin başına geçip muhsin başkanın kemiklerini sızlatan kişi ülkeyi ne hale getirtiler.akapa nın değnekçiliğini yapıp ülkeyi istila ettirdiler açlık kıtlık zaten kaçınılmazdı .ülkeine insanlarına acımayan düşünmeyen bir karanlık akapa parti rejimi .bu 2 partyiye milliyetçi ruhla oy veren kardeşlerim ülkeyi ne hale getirdiler gördünüzmü.mhp tek başına iktidara geçebilicek urumdayken n ehale geldi .yazık .çok inandığımız güvendiğimiz milliyeçi çocuklarımız ülke ne halde görüyormusunuz .bizler artık hayatın son demini yaşıyoruz ya ülkemiz sizlerin yaşayacağı ülkemiz dedelerimizin bıraktığı ülkemi .sürilistanya afhgananaya oldu yazık .açlık kıtlık barınma krizi her yerde sizler bu ülkenin ana babalarına bunlarımı layık gördünüz milliyeçi çocuklarımız .

 • Turkogluturk11 Temmuz 2024 07:36

  Gel o zaman erken secime.oyle yada baskaldir hukumete.oyle istiyormus gibi davranma.

 • MUSTAFA KILIÇ11 Temmuz 2024 07:27

  sayınbaşkan zaten verdigi zammı misli ile alıyor.sen halen zam deyip durma .bunlar tam bir soygun makinası.

 • Ankara serhat 10 Temmuz 2024 23:15

  Sayın baskanım Allah' razı olsun ama ben sizlere hakkım helal etmiyorum bunu bilin sizler maas ogretmen maas olsun huzur hakları iptal olsun 2 yerde fazla maas iptal olsun huzur hakları iptal sizler bunlara musade ediyorsanız kul hakkı unutmayın ölum var ben hakkım helal etmiyorum bilin butün vekiller

 • Jdjdj10 Temmuz 2024 22:54

  Soğan ekmek yetiz diyen koyunlar nerde acaba. İlk oyum.muhsi başkanıydı. Sonra chp iyinparti . Ampul turkiyeyi resmen yaktı.

 • F10 Temmuz 2024 19:25

  Tüm emeklilere ek zam yapılmalı ben boşuna mi 30 yıl calistim

 • Atakan10 Temmuz 2024 19:16

  Sıfır nokta ile vekil oldun tuzun kuru yanlışlar yapılırken niye destek verdin hala destek veriyorsun

 • Vatandas10 Temmuz 2024 19:06

  Pandemi ve depremden dolayi ekonomi iyi degil.zenginlere varlik vergisi getirilmesi lazim.ancak ekonomi ve emekli bununla rahatlar.

 • SSK emekli 10 Temmuz 2024 17:15

  Acil intibakkkkkkkkkk imdattttttttttt prim gün sayısı az olanla çok olan aynı maaş olmaz adaletli olun

 • Yorgun sazan10 Temmuz 2024 16:54

  Ah Müjgan ah geçti burdan bir atlı günaydın Türkiyem keşke eyt çıkarken de hükümeti uyarsaydiniz ha baştaki başlıklar yesilcamin replikleri

 • Fhr10 Temmuz 2024 16:48

  43 yaşında emekli et 25 yıl prim ödesin en alttan sonra 50 yıl maaş alsın sonra emekli ölsün kızı 25 yıl maaş alsın sonra emekli maaşı az.o kçını yaladığınız ab ülkelerinde olsa bir miktir yerdiniz..

 • Turkogluturk11 Temmuz 2024 07:30

  Problin kaynagi sagci iktidarlarin ssk ve emekli sandigi istiraklarini yandaslara peskes cekmesi oldugunu bilipte soylemeyen dilin kopsun.

 • mustafa bozbıyık10 Temmuz 2024 15:59

  o vebalin altında seninde payının olduğunu unutma