E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaDev bankalar S&P 500 şirketlerinin kâr tahminlerinde bölündü---

Dev bankalar S&P 500 şirketlerinin kâr tahminlerinde bölündü

Dev bankalar S&P 500 şirketlerinin kâr tahminlerinde bölündü
22 Nisan 2024 - 12:30 borsagundem.com

Morgan Stanley ve JP Morgan stratejistleri S&P 500 şirketlerinin kâr tahminlerinin tutup tutmayacağı konusunda bölünmüş durumdalar

Wall Street'in önde gelen bankalarındaki hisse senedi stratejistleri, Amerikan şirketlerinin bu yıl için güçlü kazanç tahminlerini tutturup tutturamayacağı konusunda bölünmüş durumdalar.

Morgan Stanley'den Michael Wilson, ekonominin güçlenmesiyle kâr artışının 2024 ve 2025'te iyileşmesini beklediğini söylerken, JPMorgan Chase & Co'daki meslektaşı Mislav Matejka sıcak enflasyon, daha güçlü bir dolar ve jeopolitik gerilimlerdeki son artışın görünümü gölgelediğini savundu

Matejka yayınladığı araştırma notunda, "Yatırımcılar S&P 500 hisse başına kazancın dördüncü çeyrekte, öngörülen ilk çeyrek seviyelerine kıyasla neredeyse %20 oranında hızlanmasını bekliyor. Bize göre bu engel oranı çok yüksek" dedi.

Analistler geçen yılki %1'in altındaki büyümenin ardından bu yıl şirket kârlarında %8'lik bir artış bekliyor

Hem Wilson hem de Matejka, buradan daha fazla kazanç elde etmek için baskının oranlardan ziyade kazançlar üzerinde olacağını söylüyor.

Ancak Matejka, piyasanın hala bir miktar "rehavet" gösterdiğini, zira "gelecek yıl için anlamlı bir gerileme riskini artık fiyatlamadığını" söyledi. Stratejist, bu yıl ABD hisse senetleri konusunda en olumsuz görüş bildirenler arasında yer aldı.

S&P 500'deki %24'lük yükselişe rağmen 2023'te en büyük ayılar arasında yer alan Wilson, hisse senetleri konusunda daha dengeli bir ton benimsedi. Yeni siparişlerle desteklenen ticari faaliyet anketlerindeki toparlanmanın "ileride devam eden kazanç genişlemesini doğruladığını" söyledi.

Wilson, "Bunu akılda tutarak, ihtiyatlı iyimserliğin hala haklı olduğunu düşünüyoruz" dedi. Yine de Wilson, kazanç artışının büyük kısmının yılın ilerleyen dönemlerinde gerçekleşmesini bekliyor. Stratejist, kısa vadede, tahvil getirilerinin mevcut seviyelerde kalması durumunda S&P 500'ün %5'e varan düşüşlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Borsa güne yükselişle başladı

 

Küresel piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı

 

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)