E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiDoğrudan yatırımlarda giriş azaldı, çıkış arttı---

Doğrudan yatırımlarda giriş azaldı, çıkış arttı

Doğrudan yatırımlarda giriş azaldı, çıkış arttı
19 Nisan 2024 - 08:50 borsagundem.com

Doğrudan yatırımlar kapsamındaki yabancı yatırım girişi azalırken, yurtdışına giden yatırımların artması sonucu Türkiye net yatırımcı haline geldi. Şubat ayında net 142 milyon dolarlık yatırım çıkışı yaşandı.

Türkiye’ye yabancı doğrudan yatırım girişindeki azalma ve Türkiye’den yurt dışına giden yatırımdaki artış eğilimi,  şubat ayında, aylık bazda giden yatırımın gelen yatırımdan fazla olmasıyla sonuçlandı. Uzun süredir Türkiye’ye gelen yatırımlarda gayrimenkul alımlarının etkisiyle doğrudan yatırım pozitif seyrediyordu. Şubat ayında Türkiye’den yurt dışına net 142 milyon dolarlık yatırım çıkışı oldu. Tasfiyeler, gayrimenkul vb. unsurlar dışında, doğrudan yatırım için çıkmış tutara bakıldığında net çıkış 244 milyon dolar olarak belirlendi. Tasfiyeler dahil edildiğinde net sermaye hareketinde ise 70 milyon dolarlık çıkış görüldü. 

Türkiye’ye gelen gayrimenkul yatırımlarında düşüş emareleri görülüyor. Ekonomim'den Mehmet Kaya'nın haberine göre, geçen yıl ocak-şubat döneminde 920 milyon dolar olan gelen gayrimenkul yatırımı, bu yıl aynı dönemde 567 milyon dolar oldu. Türkiye’den yurt dışına yapılan gayrimenkul yatırımlarında da artış eğilimi devam ediyor. 2023’ün tamamında 2.1 milyar Dolar ile çok yüksek bir sıçrama gösteren gayrimenkul yatırımlarında, 2023 Ocak-Şubat döneminde 219 milyon dolar olan Türklerin yurt dışındaki gayrimenkul yatırımları, 2024 Ocak-Şubat döneminde 298 milyon dolar oldu.

Yurt dışı gayrimenkul yatırımları 

Şubat ayında, Türkiye’den yurt dışına sanayide 104 milyon dolar, hizmetler sektöründe 419 milyon dolar yatırım gitti. Hizmetler sektöründeki 419 milyon dolarlık yurt dışına yatırımın 165 milyon doları gayrimenkul hizmetleri ve gayrimenkul alımlarından oluştu. Ocak-Şubat döneminde ise bu kapsamdaki gayrimenkul yatırımları için giden tutar 298 milyon dolar olarak belirlendi. Ocak-Şubat döneminde gayrimenkul için giden yatırımın artış oranı bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 36 oldu. 2023’te Türklerin yurt dışındaki gayrimenkul yatırımları yüzde 136 oranında artarak 2 milyar 86 milyon dolara ulaşmıştı. 2022’de bu tutar 791 milyon Dolar düzeyindeydi. Bu yılın ilk iki ayında da, rekor yılına kıyasla artış eğiliminin devam ettiği görüldü. Türkiye’den yurt dışına giden doğrudan sermayede inşaat sektörü liderliğini sürdürüyor. Bu alandaki yüksek tutarlar Türk müteahhitlerin yurt dışındaki işlerinden kaynaklı oluyor.

Yerli yatırımcının hisse senedi varlığı 3.2 trilyon TL'yi aştı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • azmi19 Nisan 2024 23:12

    2004 yılındaydı sanırım , Ab ile müzakereler başlamıştı ve üst üste birkaç yıl ülkemize yatırım / para geliyordu. Ne zaman ki demokrasiden uzaklaştık faiz sebep enflasyon sonuç denildi , AİHM mh si kararlarına uyulmadı ,vsvs Dışarıdan gelen yatırımlar gelmez oldu. İş gücü ucuzluğu ve yatırım imkanlarının müsaitliği nedeniyle Türk yatırımcı yurdunu bırakıp dışarıya gider oldu. E kına yakarız artık...