E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaDow Jones'un 40 bin puanı aşması yatırımcılarda beklenen heyecanı yaratmadı---

Dow Jones'un 40 bin puanı aşması yatırımcılarda beklenen heyecanı yaratmadı

Dow Jones'un 40 bin puanı aşması yatırımcılarda beklenen heyecanı yaratmadı
17 Mayıs 2024 - 11:34 borsagundem.com

Dow Jones borsasının 40.000 puan seviyesiyle flört etmesi Wall Street’e kutlama hazırlıkları yaptırsa da, bireysel yatırımcıların bu gelişmeye kayıtsız kaldıkları görülüyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’de birçok endeksin rekor zirveleri görmesi Wall Street’i heyecanlandırıyor. Endekslerin arasında son olarak Dow Jones’un da katıldığı görülüyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Dow Jones Endeksi 40.000 puan seviyesiyle flört ediyor ancak yatırımcıların eski örneklere kıyasla pek de kutlama havasında olmadıkları gözleniyor.

Kalplere ve zihinlere dokunuyor

MarketWatch’tan William Watts’ın haberine göre, Dow Jones ilk kez 40.000 puan seviyesinin üzerinde işlem görmüş olsa da kritik eşiği kalıcı şekilde aşamadı. Wall Street bu yükselişi kutlamaya hazırlanırken, genel atmosferin borsadaki ralliye kayıtsız kaldığı görülüyor.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması Perşembe günü ilk kez kısa süreliğine de olda 40.000 puan seviyesinin üzerinde işlem gördü ancak günü, yatırımcıların Wall Street'teki yükseliş ruhunu daha da artırmaya yardımcı olabileceğini söylediği bir dönüm noktasından uzakta tamamladı.

Independent Advisor Alliance'ın baş yatırım sorumlusu Chris Zaccarelli, “40.000 puan bariyerini aşmak boğalar için büyük bir psikolojik destek çünkü yuvarlak sayılar insanların kalplerinde ve zihinlerinde özel bir önem taşıyor” diyor. Dow Jones, seansın en yüksek seviyesi olan 40.051,05 puana ulaştıktan sonra yaklaşık 39 puan veya yüzde 0,1 oranında kayıpla günü 39.869 seviyesinde tamamladı.

Halkın tepkisi ılımlı

Büyük ve yuvarlak rakamlı kilometre taşları dikkatleri piyasanın yükselişine çekebiliyor. Aslına bakılırsa, Dow'un 29 Mart 1999'da ilk kez 10.000 puan seviyesinin üzerine çıkmasına eşlik eden heyecanı hatırlamak zor değil. Bu yükseliş, özellikle de hâlâ kolaylıkla bulunabilen "Dow 10.000" amblemli şapkalar gibi, hatıra ürünleri satan bir küçük ev endüstrisini bile doğurmuştu.

Ancak Dow Jones Endeksi’nin 40.000 puanlık dönüm noktası, Amerikalıları 1999'daki gibi parti yapmaya teşvik etmiyor. Analistler, aslında borsadaki rekor yükselişe halkın ilgisinin en iyi ihtimalle ılımlı göründüğünü belirtiyor.

1957'de başlatılan S&P 500 Endeksi, yatırım profesyonelleri tarafından gerçek büyük sermaye karşılaştırma ölçütü olarak görülse de, geçmişi 1896'ya dayanan Dow Jones, ABD borsasının genel kamuoyu için ölçü noktası olmaya devam ediyor.

Nostaljik ve sembolik

DataTrek Research'ün kurucu ortağı Nicholas Colas'ın paylaştığı notta gözlemlediği gibi, Google'da ‘Dow Jones' aramaları Haziran 2022'deki zirveden bu yana sürekli olarak düşüş eğilimi gösteriyor. Bu, o yılki acımasız satışlarda ilk düşük seviyeyi işaret ediyor.

Aramalardaki zirve, Fed'in bir dizi büyük faiz oranı artışı başlatmaya hazırlandığı dönemde geliyor. Colas, artan resesyon korkuları nedeniyle hisse senetlerinin düşüşünü Amerikan kamuoyunun fark ettiğini söylüyor ve ekliyor: “O zamandan bu yana, hisse senetleri rekor seviyelere dönse de ilgi azaldı. Amerikalılar borsanın genel ekonomik sağlığın bir işareti olduğunu düşündükleri ölçüde, bunu iyimser bir mesaj olarak kabul edilebilecek kadar değerli görmüyorlar. Hisse senedi fiyatlarının piyasalar ve tüketiciler arasında bir aktarım mekanizması olduğu fikri yalnızca tek yönde işliyor gibi görünüyor.”

Bu arada yatırımcıların bu tür ilerlemelerden elde edecekleri gerçekten çok az şey olabilir. U.S. Bank Wealth Management Baş Yatırım Yetkilisi Eric Freedman, “Bence bu, profesyonel bir yatırımcı için anlamlı bir hikayeden çok daha nostaljik ve sembolik. 40.000 eşiğini aştı ancak geçemedi” diyor.

Dow Jones’un 40.000 puan üzerine çıkma girişimi, S&P 500 ve Nasdaq’ın Çarşamba günü rekor yüksek seviyelerde kapandığı daha geniş bir rallinin ortasında geliyor.

S&P 500 Endeksi bu yılın başlarında kendi başına büyük bir kilometre taşını geçerek ilk kez 5.000 puan seviyesini aştı. S&P 500'ün tarihi ilerlemeleri, yatırım yapılabilir ABD borsasının çok daha büyük bir bölümünü temsil ettiği için S&P 500 çok daha alakalı olmasına rağmen, Dow Jones’a göre daha az dikkat çekme eğiliminde.

Yükselişin nedeninin aşırı ilgi olmadığının kanıtı

Dow Jones Endeksi, hisse senetlerinin yılın başlarında görülen pandemi merkezli ayı piyasasından toparlanmanın ardından ilk kez 24 Kasım 2020'de 30.000 puanlık dönüm noktasının üzerinde kapandı.

Dow Jones Piyasa Verilerine göre, Perşembe günü de dahil olmak üzere Dow Jones Endeksi’nin 30.000 puan seviyesinin üzerindeki ilk kapanışından bu yana 873 işlem günü geçti. 25 Ocak 2017'de ilk kez 20.000 puan seviyesinin üzerindeki kapanışın ardından endeksin 30.000 puanlık kilometre taşını aşması 966 gün sürdü.

Elbette birbirini izleyen her dönüm noktası yüzde cinsinden daha az etkileyici oluyor. 30.000 puandan 40.000 puana geçiş yüzde 33,3'lük bir kazancı temsil ediyor. Gösterge endeksin 10.000 puandan 20.000 puana çıkması için ise 4.486 işlem günü gerekmişti.

10.000 puanlık kilometre taşları sık rastlanan olaylar olmasa da, 10.000 puanın üzerine ilk hamlenin neden özel göründüğünü anlamak kolay çünkü endeksin beş haneli bölgeye girmesi bir yüzyıldan fazla, tam olarak 28.313 işlem günü sürdü.

Bu arada DataTrek'ten Colas, halkın 40.000 puanlık dönüm noktasına karşı kayıtsızlığının piyasa için en az bir yukarı yönlü, ters gösterge anlamı taşıyabileceğini söylüyor ve ekliyor: “Kimse ABD hisse senedi piyasasındaki son ralliyi hisse senetlerine olan aşırı ilgiden kaynaklanmakla suçlayamaz. Bu 1990'lar değil, alakası bile yok.”

Borsalarda yeni boğa piyasası sinyali

 

Borsa rallisinden geriye dönüş yok

 

Stagflasyon borsaları nasıl etkiler?

 

Wall Street borsaları rekora yakın

 

Borsaları resesyon beklentisi ayakta tutuyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • HALİL KOZALAK17 Mayıs 2024 11:54

    ABD de borsa doyum ve hantallılık noktasına gelmiştir.Bundan sonra sert düşüşler ve düzeltmeler moduna girmiştir.Hepimize hayırlı ve uğurlu olsun umarım mesaj alınmıştır.