E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDuayen yatırımcı Warren Buffett vasiyetini açıkladı---

Duayen yatırımcı Warren Buffett vasiyetini açıkladı

Duayen yatırımcı Warren Buffett vasiyetini açıkladı
29 Haziran 2024 - 22:49 borsagundem.com

Berkshire Hathaway'ın sahibi duayen yatırımcı Buffett öldükten sonra kalan mirasının neredeyse tamamının kızı ve iki oğlu tarafından denetlenen yeni bir hayır kurumuna gideceğini açıkladı

Dünyanın en zenginleri listesinde 10. sırada yer alan 93 yaşındaki Amerikalı milyarder Warren Buffett, öldükten sonra servetinin nasıl dağıtılacağını açıkladı. 

Buffett, ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal'a (WSJ) verdiği söyleşide, ölümünden sonra kalan mirasının neredeyse tamamının kızı ve iki oğlu tarafından denetlenen yeni bir hayır kurumuna gideceğini söyledi.

Duayen yatırımcı, servetinden Bill & Melinda Gates Vakfı'na para aktarılmayacağını da belirterek, "Ben öldükten sonra Gates Vakfı'na para yok" dedi. 

Şarkul’l Avsat'ta yer alan habere göre Buffett, servetinin aktarılacağı yeni hayır kurumunun adını paylaşmazken, paranın nasıl değerlendirileceğine çocuklarının karar vereceğini ifade etti. 

Ünlü yatırımcı, vasiyet planlarını birden fazla kez değiştirdiğini ve çocuklarına güvendiği için son olarak bunda karar kıldığını belirtti.

Buffett, "Üç çocuğumun da sahip olduğu değerler beni çok memnun ediyor. Onların işleri nasıl yürüteceğini bildiğine güvenim tam" dedi. 

Milyarder yatırımcı, parasının hayırlı işlere harcanmasını istediğini belirterek şunları söyledi:

Bu para, bizim kadar şanslı olmayanlara yardım etmek için kullanılmalı. Dünyada 8 milyar insan var. Ben ve çocukların, bunlar arasından yüzde 1'lik bir kesimin en şanslı ilk 100'ü arasında yer alıyoruz. İnsanlara yardım etmenin pek çok yolu var.

WSJ'nin aktardığına göre Buffett, daha önce vasiyetinde malvarlığının neredeyse tamamını Bill & Melinda Gates Vakfı'yla ailesine bağlı 4 hayır kurumu olan Susan Thompson Buffett Vakfı, Sherwood Vakfı, Howard G. Buffett Vakfı ve NoVo Vakfı'na ayırmıştı. 

Buffett'ın 71 yaşındaki kızı Susie Buffett, erken yaşta eğitimi ve toplumsal adaleti destekleyen Sherwood Vakfı'nın başkanlığını yürütüyor. 

Ayrıca Susie, annesinin adını taşıyan Susan Thompson Buffett Vakfı'nın da başkanlığını yapıyor. Buffett'ın eşi Susan, 2004'te yaşamını yitirmişti. 

Yatırımcının 69 yaşındaki oğlu Howie Buffett gıda güvenliğinin sağlanması ve insan kaçakçılığıyla mücadele için çalışan Howard G. Buffett Vakfı'nı yönetiyor. 

Milyarderin en küçük oğlu Peter Buffett ise müzisyen. 66 yaşındaki besteci ve eşi, yerli topluluklarla çalışan NoVo Vakfı'nın başında. 

Bill & Melinda Gates Vakfı'na bağışlar devam ediyor

Buffett vasiyetinden teknoloji milyarderi Bill Gates'in vakfını çıkarsa da hayattayken kuruluşa bağış yapmayı sürdürüyor.

İş insanı, CEO'su olduğu Berkshire Hathaway'in hisselerinden cuma günü Bill & Melinda Gates Vakfı'na ve ailesine ait 4 hayır kurumuna toplamda 5,3 milyar dolarlık bağış yaptı.

Forbes'a göre dünyanın en zengin 10. kişisi olan Buffett, 2021'de Bill & Melinda Gates Vakfı'ndaki mütevelli heyeti görevinden istifa etmişti. Buffett, görevden ayrılmasına ilişkin "Berkshire dışındaki tüm şirketlerin yönetim kurullarındaki gibi şimdi bu görevimden de istifa ediyorum" demişti.

Bill Gates'in eski eşi Melinda da kendi adını taşıyan vakıftan mayısta ayrılmıştı. Microsoft'un kurucusu Gates'le evliliğini 2021'de sonlandıran Melinda, kendi hayır işlerine odaklanmak için vakıftaki görevini bıraktığını belirtmişti.

Warren Buffett’tan resesyon olasılığına karşı 5 önlem

 

Warren Buffett’ın rekor nakit yığını borsalarda çöküş sinyali mi?

 

Warren Buffett: Paramount benim hatamdı, çok para kaybettik

 

İşte Buffett’ın servetinin sırrı

 

Buffett’ı yenmenin altın yolu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Duayen fakir sefalet içindeki emekli bekir 30 Haziran 2024 20:07

  Ouhuhuohhhaaaas bende açıklıyorum ,1.kasap manav bakkal borcunu oğlum becete ,banka kredi kartı borcum damadim sakire, banka krefi borcumu karım pakizeye elden aldığım altın dolar borçlarını torunlarına bırakıyor um huuohuhaaaaaaa 

 • !!!30 Haziran 2024 12:35

  bu adam sakson, protestan

 • borsacı30 Haziran 2024 12:08

  taktire şayan bir davranış.mezara para taşınmıyorsa mutlaka hayır kurumlarına devretmek lazım özzelikle egitim amaçlı hayır kurumlarına .

 • Papaz30 Haziran 2024 10:39

  Halil evladım, bu adam yahudi değil, irlanda kökenli. Ayrıca yahudi olsa ne değişir? Sen bu başarılı insanın hayat hikayesini okuyup, faydalı birşeyler öğreneceğine, konuyu din meselesine çekmişsin. Ekonomi bir bilimdir, bilimin olduğu yerde dine yer yok.

 • Ayhan Küçükkara 30 Haziran 2024 12:26

  Ey papaz şunu unutmaki hayatın her alanında din vardır. Yaptığın her şeyi Allah beni izliyor düşüncesiyle yapman lazım. Lakin senin gibi papazlar bunu bilmezler. Bilim demek din demektir. Ne kadar cahil olduğun yazdıklarından belli oluyor.

 • HALİL KOZALAK29 Haziran 2024 23:07

  Yahudi sülaleri tüm servetlerini Kendi dinlerinden olanlar kalkınsın diye hayır kurumularına bağışlar iken bizim Müslüman denilen zenginlerde tam tersini yapıyorlar.İsrail in neden başarılı olduklarının tipik bir örneği olsa gerek.İslam ülkelerindeki zenginlerin aslında böyle yapması gerekir iken tam tersini yaparak şimdi hepsi kan ağlamakta ve köle durumuna düşürmüştür yüce yaratan.

 • fafa30 Haziran 2024 13:35

  Senin zenginlerin halkı sömürmek için yaratılmış.Beş parasız adamlar kısa sürede siyasi yetkililerle bir olup halkı sömürüyor.