E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDünya Bankası Türkiye'de elektrik sektörüne finansman sağlayacak---

Dünya Bankası Türkiye'de elektrik sektörüne finansman sağlayacak

Dünya Bankası Türkiye'de elektrik sektörüne finansman sağlayacak
04 Aralık 2023 - 19:18 borsagundem.com

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Türkiye'de elektrik iletim alanında 750 milyon doları bulabilecek yeni bir finansman operasyonu hazırlıklarına başladıklarını söyledi

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 28. Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında Dünya Bankası tarafından düzenlenen "Net Sıfır Emisyon'a Yeni Hedefler: Güneş, Rüzgar ve Akıllı Şebekelerle Türkiye'yi Dönüştürmek" başlıklı panelde konuştu.

"Türkiye'nin 12 yılda 60 gigavat yenilenebilir enerji üretim kapasitesi kuracağını duyurması çok güzel bir haber." diyen Lopez, bunun sadece soyut taahhüt olmadığını, Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadele etmek istediği anlamına geldiğini belirtti.

Lopez, Türkiye'nin karbondan arınmaya yardımcı olacak pragmatik bir plan hazırladığına işaret ederek, böylece Türkiye'nin yenilenebilir enerji kurulu gücünü 12 yıllık dönemde 3 katına çıkaracağını anlattı.

Söz konusu programın üretim, iletim ve dağıtımı hesaba katıldığında 12 yılda yaklaşık 100 milyar dolara mal olacağına dikkati çeken Lopez, 60-75 milyar dolarlık bir üretim, 10 milyar dolarlık bir iletim ve 8-10 milyar dolarlık dağıtım içereceğini ifade etti.

Lopez, Türkiye'nin bugünkü Gayrisafi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYH) yüzde 10'u civarında olacak bir plan hazırladığını, bunun gelişmekte olan dünyada yenilenebilir kurulum için hazırlanan en büyük programlardan biri olduğunu vurguladı.

"Dünya Bankası olarak çalışacağımız alan iletim kısmı." diyen Lopez, "750 milyon doları bulabilecek yeni bir operasyonun hazırlıklarına şimdiden başladık." ifadesini kullandı.

Lopez, elektrik iletim operasyonunun hassas bir konu olduğunu ve zaman alacağını belirterek, Türkiye ile birlikte çalıştıklarını ve ülkenin çok sağlam bir plan hazırladığını anlattı.

Planın 10 milyar dolarının kamu, 90 milyar dolarının özel yatırımlardan oluşacağını anımsatan Lopez, "Diğer çok taraflı kalkınma bankalarıyla işbirliğinin kritik olacağını düşünüyorum." dedi.

Lopez, Dünya Bankasının Türkiye'yi toplam kurulu kapasitenin yüzde 55'ini oluşturan yenilenebilir enerji konusundaki olağanüstü başarısından dolayı tebrik ettiğini, ülkenin 2035'e kadar 60 gigavat güneş ve rüzgar enerjisi ekleyerek yenilenebilir enerji üretim kapasitesini artırma kararını da olumlu karşıladıklarını dile getirdi.

Açılışında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın video mesajı paylaşılan panelde, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Meral Murathan ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Sürdürülebilir İş ve Altyapı Direktörü Gianpiero Nacci, Türkiye'deki yenilenebilir enerji yatırımları ve bu alandaki gelişmeler konusunda görüşlerini paylaştı.​​​​​​​

VİOP'ta üst üste yedinci ayda da elektrik ticareti olmadı

 

Elektrikli araç ithalatına 'yetkili servis' zorunluluğu

 

Esenboğa Elektrik, Margün Enerji ve Naturel Enerji yarın bedelsiz verecek

 

Gersan Elektrik hisselerindeki tedbirler kalktı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )05 Aralık 2023 09:22

    üniversitelerimiz çöp oldu.. arge yok.. ürge yok. bu kadar boş eğitim ile hiç bişeüretemiyoruz... 25 yıl önce ne yapıyorsak yine onuyapıyoruz... üniersitelerde kaliteli öğretmenler olmadna kaliteli öğrenciler yeitşmez oldu. acilen arge merkezi kurulmalı. ülkemizde bir içle arge merkezi gibi olmalı.. ör: silikon vadisinde atıyorum bir güneş enerjisi sistmei kurdun, bir başka genç ile projenı görüşüp yaızlımcı buluyorsun, yada farklı enerjı ssıtemnında çalışan birinden akıl  alıp yenı devre yapoarak sistemi küçültüyorsun vey aiklimbilimci ile görüşüp yağmurlu havada farklı bir sensör ile daha iyi randıman alıyorsun atıyorum enerjıyı arttıran yaızlımlar vb yanı farklı kişiler fikir alıp verecek kendi ekiplerini işlerini geliştiriyor. ülkemizde bir x noktada takılsan projen son buluyor yada  yıllar kaybedıyorsun. acilen bir teknolojı ilçesi kurulmalı. her alanda bilim ve teknolojı yapanlar burada bibirini bulaiblmeli

  • Yener uysal 05 Aralık 2023 01:58

    Conse de bizi soydular kutmanlar pişmanlıktır

  • Nahit sazoglu04 Aralık 2023 20:57

    Eletrik uretim ve dagitimi denizciligimizi devlet politikasi yapmaliyiz