E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriEfor Çay’ın halka arz büyüklüğü 1 milyar 305 milyon TL oldu---

Efor Çay’ın halka arz büyüklüğü 1 milyar 305 milyon TL oldu

Efor Çay’ın halka arz büyüklüğü 1 milyar 305 milyon TL oldu
01 Temmuz 2024 - 10:36 borsagundem.com

Türkiye’nin en büyük çay üreticileri arasında yer alan, 52 farklı ürün çeşidini ‘önce kalite’ ilkesiyle müşterileriyle buluşturan ve Türkiye’nin çay ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayan Efor Çay talep toplama sürecini başarılı bir şekilde tamamladı.

Trabzon ve Artvin-2 tesislerinde yaş çay işleme; Trabzon, Tuzla ve Artvin-1 tesislerinde paketleme olmak üzere toplam 49.000 m2’lik dört tesisiyle Türkiye’nin en büyük çay üreticileri arasında yer alan Efor Çay’ın halka arzı başarıyla sonuçlandı.

Halk Yatırım ve İntegral Yatırım konsorsiyum liderliğinde 26-27-28 Haziran 2024 tarihlerinde pay başına 14,50 TL sabit fiyatla, talep toplama yöntemiyle gerçekleşen halka arzda halka arzın büyüklüğü 1 milyar 305 milyon TL oldu. Bireysel yatırımcılardan 1,01 kat, kurumsal yatırımcılardan 1,80 kat talep gelen halka arz sonucunda, toplam 540 bin 576 yatırımcıya dağıtım yapıldı. Satış sonuçlarına göre, Efor Çay’ın halka açıklık oranı % 24,79 olarak gerçekleşti.

“Büyümemizi sürdürmeye devam edeceğiz”

Yatırımcılardan gelen talepten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Efor Çay Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Akkuş, “2005 yılından bugüne liderlik hedefimiz ve yenilikçi yaklaşımımızla sektörün güçlü bir oyuncusu olarak önemli bir kilometre taşını daha geride bırakırken halka arzımızı başarıyla sonuçlandırdığımız için oldukça gururluyuz. Sürdürülebilir gelişim planımız doğrultusunda atılmış büyük bir adım olarak gördüğümüz halka arzımıza ilgi gösteren, şirketimize inanan tüm yatırımcılarımızın ilgisine ve güvenine teşekkür ederiz. Köklü tecrübemiz, güçlü şirket yapımız ve yatırımcılarımızdan aldığımız destekle büyümemizi sürdürmeyi ve ülke ekonomimize sağladığımız katma değeri artırmayı planlıyoruz. Türk çayını tüm dünyaya tanıtmak en büyük hedefimiz. Halka arzdan elde edeceğimiz gelir ve yatırımcılarımızdan aldığımız güçle büyümemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Efor Çay için Borsa İstanbul’da ilk gongun 5 Temmuz Cuma günü çalması ve Borsa İstanbul’da Yıldız Pazar'da #EFORC koduyla Katılım Endeksi’ne uygun olarak işlem görmesi planlanıyor.

EFOR ÇAY Hakkında

2005 yılında faaliyete başlayan Efor Çay, bugün Türkiye’nin en büyük çay üreticileri arasında yer alıyor. Efor Çay, Türkiye’nin yıllık çay ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unu karşılayan şirket, liderlik hedefi ve yenilikçi yaklaşımlarıyla faaliyetlerine devam ediyor. Efor Çay, yıllık yaklaşık 27.000 ton çay satışı ile ülke ekonomisine katkı sağlarken,

Türk çayını dünyaya tanıtmayı hedefliyor. “Çayda kaliteden ödün vermeden, önce kalite” ilkesiyle hareket eden Efor Çay, Karadeniz’in aroması zengin bölgelerinden en kaliteli çay yapraklarını topluyor, toplama depolarından gıda güvenliğine uygun olarak Efor Çay fabrikalarına ulaştırıyor. Üretimden paketlemeye kadar tüm aşamaları titizlikle yürüten ve 12 ay boyunca yüksek ürün kalitesinin sürekliliğini sağlayan Efor Çay, her damak zevkine uygun, kaliteli ve yüzde yüz doğal ürünler sunuyor. Efor Çay’ın dökme, demlik, bardak poşet, bitki, meyve ve form çayı olmak üzere 52 farklı çeşit ürünü bulunuyor. Şirket bugün itibarıyla; Trabzon ve Artvin-2 tesislerinde yaş çay işleme; Trabzon, Tuzla ve Artvin-1 tesislerinde paketleme olmak üzere 49.200 m2’lik dört tesisinde 60.000 ton yıllık üretim kapasitesine sahip. Efor Çay’ın bağlı ortaklığı Efor Gübre ise Samsun Tekkeköy’de toplam 36.000 m2 alanda, kapalı depolama alanı, idari bina ve antrepo alanlarıyla faaliyetlerine devam ediyor. Yıllık yaklaşık 60.000 ton gübre satışı gerçekleştiren şirket, 2024 yılında gübre üretimine başlamayı hedefliyor. Efor Gübre, limana yakın konumu sayesinde ise lojistik avantajı bulunuyor. Şirket, madencilik alanındaki kömür faaliyetini ise Samsun, Rize ve Trabzon’da yer alan toplam 32.931 m2’lik tesislerinde sürdürüyor. Bu faaliyetleri doğrultusunda şirketin yıllık yaklaşık 330.000 ton kömür satışı bulunuyor.

Efor Çay’da talep toplama bugün başlıyor

 

Efor Çay halka açılıyor! Talep toplama tarihleri 26-27-28 Haziran

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)