E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemEKK: Yapısal reformlar ana gündemimizi oluşturmaktadır---

EKK: Yapısal reformlar ana gündemimizi oluşturmaktadır

EKK: Yapısal reformlar ana gündemimizi oluşturmaktadır
27 Mayıs 2024 - 15:28 borsagundem.com

EKK toplantısı sonrası yapılan açıklamada "Programımızın temel sac ayaklarından olan yapısal reformlar ana gündemimizi oluşturmaktadır." denildi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sonrası yapılan açıklamada, para politikasındaki sıkı duruşun, maliye ve gelirler politikası ile desteklenmesi neticesinde, yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme beklendiği bildirildi.

EKK toplantısı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada şöyle denildi:

Mayıs ayı Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında ekonomi politikalarının ve yapısal reform gündemimizin eşgüdüm içerisinde daha etkin uygulanmasına yönelik değerlendirmeler yapılmıştır. Ekonomimizin yol haritası olan 12'nci Kalkınma Planı ve Orta Vadeli Program'da (OVP) belirlediğimiz eylemleri kararlılıkla uyguluyor ve olumlu sonuçlarını alıyoruz. Bu kapsamda; cari açıkta düşüş, uluslararası kaynak girişlerinde artış, rezervlerde güçlenme ve risk göstergelerinde iyileşme görülmektedir. İşgücü piyasasındaki güçlü görünüm korunurken, istihdamda tarihi yüksek seviyeye ulaşılmış ve işsizlik oranı tek haneli seviyelerde seyrini sürdürmüştür.

Öncelikli hedefimiz olan fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesine yönelik para politikasındaki sıkı duruşun maliye ve gelirler politikası ile desteklenmesiyle yılın ikinci yarısında yıllık enflasyonda belirgin bir gerileme bekliyoruz. Ekonomide dengelenme ve güçlenen finansal istikrar enflasyonla mücadelemize destek olmaktadır. Mali disiplinin güçlendirilmesi amacıyla 13 Mayıs 2024 tarihinde detaylarını kamuoyu ile paylaştığımız “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” ile kamuda harcama kontrolü ve tasarrufların artırılması, yatırımların öncelikli alanlara yönlendirilmesi ile dezenflasyon sürecine önemli katkı sağlanması beklenmektedir.

Programımızın temel sac ayaklarından olan yapısal reformlar ana gündemimizi oluşturmaktadır. Katma değerli üretime, nitelikli yatırımlara ve yüksek teknoloji ihracatına sağladığımız destekler, yapısal reformlarla birlikte sürdürülebilir büyümeyi destekleyecektir.

Bugünkü toplantıda görüşülen konular şunlardır:

OVP’de takvimlendirilmiş ve 2024 yılı ilk yarısında tamamlanması öngörülen yapısal reformlarda gelinen aşama değerlendirilerek çalışmaların hızlandırılmasına karar verilmiştir. OVP’de reform düzenlemeleri kapsamında öngörülen 81 eylemden 2024 yılı ilk çeyrek itibarıyla 20 tanesi tamamlanmıştır. Takvimi yaklaşan diğer eylemlere ilişkin çalışmalarda da önemli mesafe kaydedilmiştir.

OVP’de öncelikli reform alanlarımız arasında yer alan tarımsal üretim planlaması ve yeni destek modeli detaylı olarak istişare edilmiştir. Model ile gıda arz güvenliğine yönelik stratejik tarım ürünlerinde hedef yeterlilik oranları belirlenerek üretim planlaması yapılacaktır. Ayrıca, tarımsal üretimde ve su kullanımında destekleme modelinin yanı sıra yeni teknolojilerin kullanımı ile verimliliğin artırılması ve yurt içinde üretimin geliştirilmesine yönelik atılması gereken ilave adımlar değerlendirilmiştir.

Cevdet Yılmaz tasarruf tedbirleri ile ilgili açıklamalarda bulundu

 

Cevdet Yılmaz: Bütçe açığının yüzde 5'in altına inmesi mümkün

 

Cevdet Yılmaz: En büyük sorunumuz enflasyon

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • azmi28 Mayıs 2024 17:27

  Yapısal sorunlar derken benim anladığım ; Vatandaşların huzura kavuşması , Hukuk garabetinden kurtulunması , saraydan başlayarak tüm kamunun tasarruf yapması , vergi aflarından vazgeçilmesi , kira gelirlerinin ertelenmemesi , yol,köprü,vs paralı ulaşım yollarının müteahhitleriyle ödemeye uygun yeni anlaşmalar yapılması, ihtilaf halinde Türk Mahkemelerinin yetkili kılınması , enflasyona ve işsizliğe , güvenliğe tehlike oluşturan birimlerin tasfiyesi , etki ajanlığı gibi saçma sapan düzenlemelerden vazgeçilmesi ,vs vs... yapabilecek misiniz bunları...

 • Turkogluturk28 Mayıs 2024 08:44

  65 yas uzeri memur emekli ediliyor ama politikacilar muaf.neden.

 • asena27 Mayıs 2024 22:00

  EMEKLİLERİ UNUTTUNUZ BİZDE SİZİ TAMAMEN UNUTTUKKKKKKKKKK

 • Vatandaş 27 Mayıs 2024 19:46

  Devletten maaş almaya devam eden vekil hemde emekli maaşı almasın

 • Msc27 Mayıs 2024 18:24

  Hiçbir sorumluluğu olmayan memurlar ülke yönetiminde etkin