E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiEmekliye ek zam için kritik zirve: Bakan Şimşek de katılacak---

Emekliye ek zam için kritik zirve: Bakan Şimşek de katılacak

Emekliye ek zam için kritik zirve: Bakan Şimşek de katılacak
10 Temmuz 2024 - 15:00 borsagundem.com

En düşük emekli aylığının artırılması kapsamında yapılacak çalışma için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve Abdullah Güler bir araya gelecek.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük emekli aylığında artış yapılmasına ilişkin düzenleme için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın da katılımıyla gelecek günlerde bir toplantı yapacaklarını söyledi.

AK Parti, kanun tekliflerine ilişkin genel bilgilendirme için TBMM'de kapalı grup toplantısı gerçekleşirdi.

Grup Başkanı Abdullah Güler başkanlığında düzenlenen toplantıda, temmuz ayı boyunca Meclis'te görüşülecek kanun teklifleri hakkında genel bilgilendirme yapıldı.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, en düşük emekli aylığında artış düzenlemesine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bir çalışma yaptığını belirtti.

Çalışmalar tamamlandığında etki analizleriyle beraber değerlendirme yapacaklarını anlatan Güler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ile gelecek günlerde bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Seyyanen zam ya da en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılmasının mümkün olmadığını belirten Güler, emeklilik sistemini belirleyenin ödenen prim miktarı, kaç yıl ödendiği ve yaş olduğunu vurguladı. Güler, "Arkadaşlar diyor ya 'AB ülkelerinde böyle bir asgari ücret, emekli maaşı yok.' Peki hangi AB ülkesinde 42 yaşında emekli var?" diye konuştu.

Vergi düzenlemesi gelecek

Vergi düzenlemesinin Meclis'e geleceğini bildiren Güler, "Asgari kurumlar vergisi açısından, biz almadığımız takdirde nitelikli küresel şirketlerin merkezinde olduğu ülke alıyor. Biz alacağız. Ama bu birçok maddeyi etkilediği için 14-15 maddeyle geliyor. Vergi adaletini sağlayacak, vergiyi tabana yayacak, biraz da sadeleştirecek bir düzenleme. Aşama aşama birkaç paketten söz edebiliriz." dedi.

Gazetecilerin sorusu üzerine AK Parti Grup Başkanı Güler, yurt dışı çıkış harcını makul bir seviyeye getireceklerini, asgari ücrete ara zam olmayacağını açıkladı.

Sahipsiz hayvanlara bütçe ayırmayan belediyeye müeyyide geliyor

Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifine ilişkin Güler, "Sokaktan aldınız, bakımını, tedavisini yaptınız, kısırlaştırıp sokağa bıraktınız; böyle bir uygulamayı artık kaldırıyoruz." diye konuştu.

Sokakların tehlikeli olduğunu belirten Güler, "Nitelikli, yaşam kalitesi artırılmış barınaklara alınmalı. Barınaklarda rehabilite edilemeyen, bulaşıcı hastalığı olan, sahiplendirme imkanı olmayan hayvanların da ötenazi yoluyla hayatına son verilmesi; yaşam kalitesi olarak da barınakların kalitesinin artırılması..." ifadelerini kullandı.

Mevcut kanuna göre büyükşehir belediyelerinin bütçelerinin binde 3'ünü, nüfusu 25 binin üzerindeki belediyelerin binde 5'ini bu alana ayırmak zorunda olduklarını hatırlatan Güler, "Ama yapmayanlar, başka yere harcayanlar, ihmal edenler var. Onunla ilgili bir denetim mekanizması ve müeyyide getireceğiz." bilgisini verdi.

Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifinin 16-17 maddeden oluşabileceğini ve teklifi cuma günü Meclis Başkanlığına sunacaklarını bildiren Güler, çalışmayı tamamlamalarının ardından muhalefetle yarın görüşebileceklerini açıkladı.

Meclis tatile girmeden kanun teklifinin yasalaşıp yasalaşmayacağına yönelik soruya Güler, "Yasalaşsın ve herkes işine baksın. Bu çok ciddi bir sorun haline geldi." yanıtını verdi.

Güler, sahipsiz hayvanları farklı yerlere taşıyan belediyelere, hayvan başına idari para cezası verileceğini söyledi.

AK Parti'den 'emeklilere zam' açıklaması

 

Memur ve emekli maaş zammı belli oldu

 

Özel'den emeklilere 'ışıklı eylem' çağrısı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (14)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Turkogluturk11 Temmuz 2024 07:38

  Zam degil SECIM ISTIYORUM.ERKEN DEGIL HEMEN

 • fakir ama fasfakir gıl boyar emekli 11 Temmuz 2024 07:35

  boşa heves .bırakın boş işleri 2 bin zam olsa ne olcak.eknoomi yöneimi harikalar yaratıyo daa napsınlar.efasonu 60 lardan 140 lara çıkardılar sonra şimdi düşcek diyolar hauhauhauhau tüikçi zaten kars falan diyo cewri domates diyo hahuhuhau yumurta diyo ne diyo kendide karıştırdı garibim .suç işliyo tabi mlilyonlarca emekli memur çalışanların maaş hakkını gasp ettiriyo .dünyada tek 35 lira dr.vizitesi falan komedi gibiler .oyları akapa mahapa ya vermeye devam hele hödüpara muhakkak vern hödüpara vermezseniz günaha girersiniz vah ülkem vah .vahapa mabvedi demeye devam hahuhauhauhauhauh tek kurtaracak kuruluşa maveddi diyip akapa rejimine oy verenler şimdi aç barınma krizi içinde hauhau yanında 15 milon surili afgan hdiye ahuhuhauhauhau 

 • borsacı11 Temmuz 2024 07:15

  zam verse ne olacak çünkü o zammı misli ile alacak zammı iteliyor tek bildikler sürekli zam vergi.en dogrusu kimseye zam vermeyip zam da koymasınlar .şunu biliyorumki türkiye agır bir borç batagında her gün birazdaha vergi biraz daha zam koyacak.

 • emekli11 Temmuz 2024 00:11

   Emeklıye ekstra zam yapmak şimşeğin etini koparmak demektir.

 • Ankara 10 Temmuz 2024 23:25

  Sayın velilerim sizlere hakkım helal etmiyorum kul hakkı unutmayın ölum var ben hakkım helal etmiyorum

 • Bir dost 10 Temmuz 2024 23:17

  Kimse zam istemiyor kendinize boş iş çıkattırıyorsunuz boş işler boş masraf yapmayın , güya çok önemli bir işmiş gibi onca insan yazılar arbalar toplantılar yemekler  tonlarca masraf . tek yapılacak iş enflasyonau düzgün yansıtın yeter bu işi 10 kilobitik bır çip bile yapar 10 kuruşluk elektrikle.  mühim bir iş yaptığınızı san mayın hepsi boş iş ömrünüzü boşa harcıyorsunuz 

 • F10 Temmuz 2024 19:30

  Bende memur emeklisi olarak 28 yıl çalıştım memura verilen ek ödeme Cumhurbaşkanı mız dediği halde neden verilmedi

 • SSK emekli 10 Temmuz 2024 17:16

  Acil intibakkkkkkkkkk imdattttttttttt prim gün sayısı az olanla çok olan aynı maaş olmaz adaletli olun

 • asena10 Temmuz 2024 16:49

  en düşük emekliyi 12 bn yparsan bu adelet deyildir kafana göre zam yapma  senelere göre ben 33 sene çalıştım 15 alıyom sen 20 sene çalışnada 12 bn veriyon adalet istiyorummmmmmmm

 • Mg10 Temmuz 2024 16:24

  Tüik derhal kapatılmalı, tüm çalışanları mahkemeye çıkarılmalı…

 • Mucise Reis : )10 Temmuz 2024 15:42

  Ne yaptık ? usd borçlandık. usd leri bozdurduk. bütün borçlarımız şuan usd. devlet bir çok yatırımda usd borç ödeyecek toplamı kaç mılyar usd ? soran yok. normal 1 aylık bu ulkenın donmesi için ekonomısı kaç mılya rusd gereksınım var ? soran yok.. bu millet 1 yıl önce gelırının % kaçını 1 aylık mılyar usd olarak vergı verıyordu ? şuan ne kadar maaşının % kaçı usd olarak vergi veriyor ? orana bakıldıgında ücretlının  daha fazla vergi ödediği kesın ama bu duruma rahmen ücretli geçim dedınde. usd 10 du usd 20 oldu usd 30 oldu. bu yaşanan her durumda adım adım ücretlide maaş aldı. TL devalüasyon yapıldı. şimdi usd 30 larda TL fazla zam yapar ücretlıye ve tl devalüasyon olursa ... bişe dğeişmez. usd 40 olur, ücretli 8 ay sonra yıne zam ister. çünku usd arttıgında ithal hammadde ve butun ıthal girdıler herşeye zam yaptıracak. ücretli yıne bugunku fakırlığı tadacak. eskiden devaluasyon Tl yapılıp  geçici rahatlama sağlandı. çözüm üreten TL fabrıkalar,

 • asena10 Temmuz 2024 15:34

  sonunuz geldi boşuna uğraşmayın erken seçimmmmmmmmmmmmmm

 • Turkogluturk11 Temmuz 2024 08:59

  Osloyi unuttun.cozum surecini unuttun.lak lak ediyorsun.abd beslemesi tarikatlara ne istedide vermedin.

 • ASIM10 Temmuz 2024 16:10

  Milletvekillerinin, sırtımızı  pkk, ypg, kandile dayadıklarını ve TSK lerine ATATÜRK ün itleri diyen partiye ve onların organik ortaklarına oyumuzu verse idik bunumu istiyorsun. Ya ülkemiz parçalanır ise bu sefer de bu maaşları bizlere kim verecektir söylermisin.