E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaEnerji hisseleri tahtı, teknoloji hisselerinden devralabilir---

Enerji hisseleri tahtı, teknoloji hisselerinden devralabilir

Enerji hisseleri tahtı, teknoloji hisselerinden devralabilir
31 Ekim 2022 - 13:19 borsagundem.com

Pandemiyle birlikte S&P 500’ün yüzde 2’sine kadar gerileyen enerji hisseleri yeniden doğuyor. Tahminler, 2025 yılına kadar enerji hisselerinin teknoloji hisselerini geride bırakacağı yönünde.

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Pandeminin etkisiyle durma noktasına gelen dünya ekonomisinde enerji hisselerinin borsalardaki payı dibi görmüştü. Salgının etkisinin sona ermesi ve üzerine yaşanan Ukrayna Savaşı ise dengeleri değiştirdi.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, son dönemde sabırlı yatırımcıları ödüllendiren enerji hisselerinin, pandemi sürecinin amiral gemileri olan teknoloji hisselerinden tahtını geri alması bekleniyor.

Yüzde 2’den yüzde 6’ya

Business Insider’dan Matthew Fox’un haberine göre, enerji hisseleri, 2025 yılına kadar S&P 500'ün yüzde 30'unu oluşturabilir. İddia, yatırım stratejisti Louis Navellier’den geliyor. 2020 yılında S&P 500’deki payı yüzde 2’lere kadar düşen enerji hisseleri için bu devasa bir sıçrayış anlamına geliyor.

Yatırım stratejisti Louis Navellier yatırımcılarıyla paylaştığı notta, enerji hisselerinin nihayet yatırımcılardan daha fazla ilgi görmeye başladığını belirtiyor. Navellier, S&P 500'ün önümüzdeki yıllarda enerji hisseleri lehine büyük bir sarsıntıya hazırlandığının kaydediyor.

2020 yılında Kovid-19 pandemisinin ortasında petrol fiyatları büyük oranda düştüğünde, petrol stokları dibi görmüş ve enerji sektörünün S&P 500'deki payının yüzde 2 gibi düşük bir orana gerilemesine neden olmuştu. Enerji hisselerinin yıllarca süren düşüş trendini genişleten bu süreç bugün sona ermiş gözüküyor. Bu durumu rakamlar da doğruluyor. Petrol fiyatlarının yükselmesinde büyük etkisi olan ve hala devam eden Rusya-Ukrayna ihtilafının ortasında enerji hisseleri daha iyi performans göstermeye başlayınca, S&P 500’deki payı da üç katına çıkarak rekor bir artış sergiledi.

Teknoloji hisselerinin payı yüzde 32’ye gerileyecek

Navellier, enerji sektörünün 2025 yılına kadar S&P 500'deki payının yüzde 30'a yükseleceğini tahmin ederek bu artışın devam etmesini bekliyor. Bu, son yıllarda ESG (Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetim - Environmental, Social & Governance) odaklı yatırımcılar tarafından kaçınılan enerji sektörü için çok güçlü bir artış anlamına geliyor. İlginç olan ise, böyle bir hareketin, pandemi sırasında zirveye çıkan ve S&P 500'ün yaklaşık yarısını oluşturan ‘teknoloji sektörü’ pahasına yaşanacak olması.

Navellier, Meta ve Amazon gibi mega sermayeli teknoloji şirketlerinin bilanço dönemindeki enkaz karlılık bildirimlerine atıfta bulunarak, “Teknoloji hisse senetleri çok gergin ve bir liderlik değişikliği adım adım yaklaşıyor” diyor. Navellier, “2025 yılının başlarında enerji hisselerinin S&P 500'ün yüzde 30'unu oluşturacağını ve teknoloji hisselerinin payının ise yüzde 32 seviyelerine düşeceğini tahmin ediyorum” şeklinde görüş bildiriyor.

Teknoloji yüzde 25 düşerken enerji yüzde 70 artı

Navellier'in tezinin arkasındaki ana itici güç, enerji sektörü endeksin sadece yüzde 2'sini oluşturuyorken, yatırım yöneticilerinin, enerji hisselerini kaçmadan yakalamaları ve satın almaları gerektiği oluşturuyor. Navellier, “Piyasa takip yöneticileri, S&P 500'deki sektör ağırlıkları en azından önümüzdeki birkaç yıl boyunca değişeceği için sistematik olarak enerji hisse senetlerinde alıcı ve teknoloji hisse senetlerinin satıcı pozisyonuna geçecekler” diyor.

Bu hamle, pasif endeks satın almayan çoğu yatırımcıyı beklemedikleri şekilde hazırlıksız yakalayacak, çünkü bazıları, savaşın ilk günlerinde yaşananlar göz önüne alındığında, Rusya ve Ukrayna arasında bir barış anlaşmasına varıldığında, petrol fiyatlarında olası bir düşüş bekliyor olacak.

Navellier'in bakış açısı kısmen radikal olsa da, mevcut eğilimlerle uyumlu bir nitelik taşıyor. Teknoloji sektörü bugüne kadar yüzde 25 değer kaybederken, enerji sektörü ise aynı zaman diliminde yaklaşık yüzde 70 oranında artış sergiliyor.

Borsanın enerjisini canlı tutan sektör

 

Dünya Bankası, enerji fiyatlarının 2023'te düşeceğini öngördü

 

Dünya ‘ilk gerçek enerji krizini’ yaşıyor

 

Enerji hisseleri sadık yatırımcıları ödüllendiriyor

 

Enerjiyi ucuza alıp pahalı satıyorlar, Avrupa kâr kapısı oldu

 

Dev teknoloji şirketlerinde toparlanma yakın mı?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)01 Kasım 2022 08:18

    Teknolojı, cari açığı nasıl uzun vade kapatabilir? enerjı bağımsızlığı rusya savaşı ile anlaşıldı. Bu savaş ve arge başladı. Türkiye geride kalmasın. Bir çok yazılım dünyası bu alana akyıp farklı proreler  il eişbirliğine girmeye başlıyor.Türkiye ünivfersiteler de dev köklu firmalar acilll universiteler acil... devlet belirli enerjı teşvikleri, enerjı yatırımları, enerjı alanıdna arge vergiden düşmeleri vb desteklemeli.. o yıllık 100 milyar usd açık bu biçimde kapandığında devletin ödediği esktra petrol ödemeleri otomatıkman azalacaktır. Acil düzenlemeler 5 yıllık programlar. enerjı ve tasarruf yarışmaları, yok düğmeyi kapat, yok kırmızı standbay tuş kapat dan ileri gidip kullanım değil, nano teknolojı icatları yapmalıyız... enerjı bakanı uyuma . dunyaneler ediyor araştır adım at artık

  • c31 Ekim 2022 21:28

    enerji hisseleri daha uzayami gidecek cakacak adam ariyorlar

  • Mucise Reis ;)31 Ekim 2022 18:23

    Kardeş bunlar..Teknolojısız enerjı..enerjısız teknolojı olmaz... ama gün gelecek, teknolojı kendi enerjısını güneş, rüzgar vb üretecek.. Böylece yapılan teknolojık  fabrikalar kendi enerjısı ile üretimi sonsuz yapabilecek... güneş ile çölde şehirler kurulacak. enerji ile ağaçlandırmalar olacak, yeşillikler gelecek. İlklim illaki değişecek. Bu onun göstergesi.. Tv lerde elektrık oto moda olunca bazı yazarlar saçmalıyor. elektrıklı oto geldi çevreci doğal doğa ile kardeş felan filan :D yahuu o togg nereden dolacak? elektrık şarj istasyonda.. nukleer tesis ve kömür ile elektrık üretiliyor mu? EVET :D eee neresi çevreci? Dünyada zaten bu sorularda var hala. elektrık üretimleri doğal olacak ki, her alet eletkrık kullandığında çevreci olsun.