E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEnflasyonda yol ayrımı---

Enflasyonda yol ayrımı

Enflasyonda yol ayrımı
01 Temmuz 2024 - 08:56 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Geçen haftanın en önemli çıkarımı şüphesiz, cuma günü yayınlanan PCE endeksine göre ABD enflasyonunun mayıs ayında %2,6’ya gerilemesi ve bunun FED’in Eylül ayı gibi erken bir tarihte olası bir faiz indirimine yol açmasıydı. Avrupa’da ise yaklaşan Fransız parlamento seçimleri nedeniyle gerginlik yaşandı. Avrupa piyasaları bu hafta siyasi ve ekonomik belirsizliklerin ortasında tedirginlik sergiledi. Olumlu Amerikan istatistiklerinden ve Wall Street’teki yükselişten faydalanamadılar.

Fransa’daki durum, ilk tur yasama seçimlerinden iki gün önce yoğunlaştı. Fransız yasama seçimleri yaklaşırken CAC40, özellikle havacılık ve lüks sektörlerin baskısıyla önemli ölçüde düşük performans gösterdi. Açıkça, yatırımcılar Paris borsasına maruz kalmaktan çekiniyor ve bu da tahvil piyasasındaki risk primini artırıyor. Sonuç olarak, Alman ve Fransız 10 yıllık tahvilleri arasındaki getiri farkı, seçim sonucuna bağlı olarak 112’ye tırmanma riskiyle 86 baz puanlık hedefimize yaklaşıyor. İlk tur seçimlerin sonucuna bağlı olarak haftanın başlangıcı oldukça değişken olabilir. Bu gerçekleşirse, CAC40’ın bir darbe daha alması muhtemel.

Anglosakson cephesinde, İngiltere seçimleri mevcut başbakanı devirmeye hazırlanırken, Atlantik’in ötesinde bir dram yaşandı. Joe Biden ve Donald Trump arasındaki ilk 2024 ABD başkanlık tartışması çalkantılı bir atmosferde gerçekleşti. Bu olay, Demokrat Parti içinde görevdeki başkanın bir dönem daha aday olma yeteneğiyle ilgili endişeleri yeniden canlandırdı. ABD 10 yıllık getirisi şu anda %4,27 civarında işlem görüyor, Alman muadili ise %2,44 seviyesinde.

Petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Gözlemcilerin savaşın Lübnan’a sıçrayabileceğinden korktuğu Orta Doğu’da jeopolitik gerginlikler yüksek kalmaya devam ediyor. Buna karşılık, Almanya da dahil olmak üzere birçok ülke vatandaşlarını ülkeyi terk etmeye çağırdı. Bu sürtüşmeler ham petrol fiyatlarını destekliyor ve Cushing’de düşüş beklentilerinin aksine 3,6 milyon varil artan ABD stoklarının dinamiklerini gölgede bırakıyor. Stoklardaki artış kısmen ABD ihracatındaki düşüşle açıklanırken, Amerikan rafineri faaliyetleri daralma eğiliminde, bu da ABD’nin rafine ürünlere olan talebinin durumu hakkında oldukça endişe verici bir işaret. Fiyatlar açısından Brent yaklaşık 85,5 dolar, WTI ise yaklaşık 81,80 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bakır, Londra Metal Borsası’nda düşüşünü sürdürüyor ve nakit fiyatı 9.515$’a yakın işlem görüyor. Dolardaki yükseliş ve yükseliş katalizörlerinin olmayışı tüm endüstriyel metaller segmenti üzerinde baskı oluşturuyor. Ayrıca Londra’da alüminyum yavaş yavaş 2.490 dolara doğru kayıyor. Bu arada altın 2.355 dolar civarında sabit kalıyor.

Bitcoin (BTC) üst üste üçüncü hafta düşüşünü yaşıyor. Dijital para birimi neredeyse %3 düştü ve şu anda 61.300 dolar civarında seyrediyor. Bu haftaki düşüş kısmen 2014 Mt. Gox kripto para platformu hackinden etkilenen müşterilere geri ödemelerin başlamasından kaynaklanıyor. Şirketin çöküşünden on yıl sonra, 940.000 BTC’yi sızdıran bir hack’ten 140.000 Bitcoin ele geçirildi. İflas anında, bir Bitcoin’in değeri bugünkü 61.300 dolardan 451 dolardı. Bu, alacaklıların karlarını almaya karar vermesi durumunda önemli miktarda satış olacağını ve potansiyel olarak BTC fiyatlarının düşmesine yol açacağını gösteriyor. Bu arada Ethereum (ETH) dört haftalık kayıp serisini sonlandırdı ve %0,8 oranında mütevazı bir toparlanma göstererek 3.450 dolar civarına yükseldi.

Önümüzdeki hafta pazartesi günü Avrupa’da TÜFE ve işsizlik oranının, ardından çarşamba günü çoğu bölgeden hizmet ve bileşik PMI verilerinin, ABD endüstriyel ve dayanıklı mal siparişlerinin ve ABD tüketici güven endeksinin açıklanmasını bekliyoruz. Hafta cuma günü ABD işsizlik oranıyla sona erecek.

TCMB geçen hafta politika faizini beklentiler paralelinde değiştirmeyerek %50 seviyesinde tutarken, ,İmalat sanayii KKO son 10 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Haftanın son günü de beklenen gerçekleşti ve Mali Eylem Görev Gücü FATF Türkiye’nin gri listeden çıkarıldığını açıkladı. Yurtiçinde bu haftanın en önemli gündemi Haziran ayı enflasyon verisi olacak. Beklentimiz Tüketici enflasyonunun haziranda aylık %2,4 artışla yıllık %73’de seviyesinde gerçeklemesinde. 2024 yılı için TÜFE beklentimiz ise %44 seviyesinde bulunmaktadır.

Endeksten hızlı yükselenler (01/07/2024)

 

Günün önemli şirket haberleri 01/07/2024

 

Goldman Sachs: Frene basma zamanı geldi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)