E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemErdoğan, IKBY Başkanı Barzani ile görüştü---

Erdoğan, IKBY Başkanı Barzani ile görüştü

Erdoğan, IKBY Başkanı Barzani ile görüştü
23 Nisan 2024 - 02:43 borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve beraberlerindeki heyetle Erbil’de yaptığı görüşmede terörle mücadele konuları başta olmak üzere bölgesel ve küresel meseleleri görüştü.

İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyetle yaptığı görüşmede, bölgesel ve küresel meseleler ile terörle mücadele konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Irak’ın her geçen gün şiddetten uzaklaştığını görmenin memnuniyet verici olduğunu, PKK meselesinin artık gündemden çıkartılmasının vaktinin geldiğini, Türkiye’nin terörle mücadelede ortaya konan birlikteliğe önem verdiğini ve bunu ileri seviyeye taşıma kararlılığının bulunduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ile çok kapsamlı hukuki metinler imzalandığını ve bu iş birliği perspektifinin IKBY bölgesini de kapsadığını, Bağdat’ta imzalanan mutabakat zaptı ile dünyaya ilan edilen Kalkınma Yolu’nun bütün Irak’ın refah ve huzuruna hizmet edeceğini; Bağdat ve Erbil yönetimlerinin üçüncü tarafların müdahalesine imkan vermeden sağlıklı bir diyalog ve çalışma ilişkisi tesis etmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin IKBY ile ticari ilişkileri ilerletme isteğini ortaya koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Ovaköy-Fişhabur Hudut Kapısı’nın en kısa sürede açılması, Derecik-Zeti Hudut Kapısı’ndan araç geçişinin başlatılmasının önemli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki Türkmenlerin siyasi temsil başta olmak üzere haklarının ve çıkarlarının gözetileceğine inandığını da ifade etti.

Bakan Abdülkadir Uraloğlu'ndan 'Kalkınma Yolu Projesi' açıklaması

 

İsrail ordusu duyurdu: Operasyon başlatıldı

 

Filistin, Arap Birliği'ne olağanüstü toplantı çağrısı yaptı

 

Erdoğan'dan Irak'ta önemli mesajlar: PKK ile mücadele, ticaret hacmi...

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)