E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemErdoğan: TÜRKSAT 6A ile uydu üretiminde yeni safhaya geçtik---

Erdoğan: TÜRKSAT 6A ile uydu üretiminde yeni safhaya geçtik

Erdoğan: TÜRKSAT 6A ile uydu üretiminde yeni safhaya geçtik
09 Temmuz 2024 - 03:45 borsagundem.com

TÜRKSAT 6A ile uydu üretiminde yeni safhaya geçildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da ciddi manada artacağına inanıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türksat 6A fırlatma törenine video mesaj gönderdi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle sıralanıyor:

"Yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı az önce uzaya fırlattık. Ülkemiz ve milletimiz açısından yeni bir gurur vesilesine daha hep beraber şahitlik ettik. Ülkemizin uzaydaki istikbali için büyük önem taşıyan 6A projesindeki alt sistemlerin, uydu yer istasyonu ve yazılımların %81’den fazlasını millî imkânlarla Türkiye olarak kendimiz ürettik. 2,5 sene önce uzaya fırlattığımız 5B uydumuzda olduğu gibi 6A’da da SpaceX firmasının Falcon 9 roketini tercih ettik.

Sayın Elon Musk ve SpaceX firmasıyla çeşitli alanlarda tesis ettiğimiz iş birliğinin güçlenmesinden memnuniyet duyuyoruz.Önüne çıkarılan tüm engellere ve kısıtlamalara rağmen ülkemiz uzaydaki varlığını artırıyor.

Millî Uzay Programımızdaki ana hedeflerimizden biri olan ilk insanlı uzay misyonumuzu kısa süre önce gerçekleştirdik. Türksat 6A’yla uydu üretiminde yeni bir safhaya geçmiş bulunuyoruz. 6A’yla birlikte Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da ciddi manada artacağına inanıyoruz.

Ayrıca Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen bir ülke konumuna yükselecek. Teknoloji ve tecrübe kazanımı sayesinde ülkemiz, uydu ve bileşenlerinin tasarım ve üretiminde pazar payına sahip olacak. Haberleşme uyduları gibi kritik öneme sahip teknolojilerin dışa bağımlı olmadan üretilmesi millî güvenliğimiz açısından da büyük önem arz ediyor.Türksat 6A uydumuzun ülkemiz için, milletimiz için, televizyon yayıncılığımız için hayırlara vesile olmasını diliyor, projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Türksat 6A yörüngeye fırlatıldı

 

Türksat 6A'nın fırlatılması hava koşulları nedeniyle 02.30'a ertelendi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • SSK emekli 09 Temmuz 2024 09:51

    Yine en düşük emekli maaşına 5000 TL artış diye genel tüm emekliye yapmazsanız adaletin terazisi şaşar sakın yanlış yapmayın geçmişte yaptığınız gibi herkesin yatırdığı pirime göre artış olmalı azaman adaletli olur

  • SSK emekli 09 Temmuz 2024 09:32

    Acil intibakkkkkkkkkk imdatttttttt