E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemEsad rejimi güçleri Halep'te saldırıya geçti---

Esad rejimi güçleri Halep'te saldırıya geçti

Esad rejimi güçleri Halep'te saldırıya geçti
17 Ocak 2020 - 12:42 borsagundem.com

Esad rejimi güçleri, Halep'in İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde kalan batı ve güney kırsalına kara saldırısı başlattı.

Suriye'de Beşşar Esad rejimi ve İran destekli yabancı terörist gruplar, Halep'in İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki batı ve güney kırsalına kara saldırısı başlattı.

Esad ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri karadan Halep'in batı ve güneyindeki sivil yerleşimler ile muhaliflere ait cephe hatlarını yoğun bombardımana tutuyor.

Söz konusu terörist gruplar, geçen hafta Halep, Deyrizor, Hama ve Lazkiye illerinden, Halep ilinin batı ve güney kırsalına yığınak yapmış ve saldırı hazırlıklarını tamamlamıştı.

Bölgeye, İran Devrim Muhafızları Ordusu, Kudüs Tugayı, 104. Tugay ve 4. Fırka'ya bağlı Gays güçlerinden oluşan askeri unsurlar, çok sayıda tank ve zırhlı araç sevk edilmişti.

Halep kırsalına düzenlenen saldırılara dün Rus savaş uçakları da destek vermişti.

Rus uçakları, dün ve bugün İdlib'in güneyindeki Maarratürnuman'a gerçekleşen bombardımana da katıldı.

Türkiye sınırı hattına doğru göç başladı

Saldırı altındaki bölgelerden çok sayıda sivil, Türkiye sınır hattına yakın bölgelere yöneldi.

Batı Halep kırsalındaki Anadan (Tel Tamura) ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 4 No'lu gözlem noktası mevcut.

Hedef alınan bölgede, Halep ile Lazkiye'yi bağlayan ve Halep, Hama, Humus ile Şam üzerinden Ürdün'e uzanan stratejik M5 otoyolu da bulunuyor.

Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatına uymadılar

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran’ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ili ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 gerginliği azaltma bölgesi oluşturuldu. 

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilan edilerek durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden İdlib hariç kalanları, Rusya’nın hava desteği sayesinde ele geçirdi. Saldırılardan kaçan yüz binlerce sivil, kuzeyde Türkiye sınırına yakın kesimlere göç etti.

Rusya’nın, Türkiye'yle 17 Eylül 2018'de vardığı Soçi mutabakatından bir süre sonra da saldırılar devam etti. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ni hedef alan Rusya, rejim ve İran destekli teröristler, yalnızca 2019 başından bu yana Türkiye sınırı yakınlarına, yaklaşık 1 milyon 300 bin sivilin göç etmesine sebep oldu. Bombardımanlarda bin 600'den fazla sivil can verdi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • A. B.19 Ocak 2020 13:27

  Esad rejim güçleri mı?

 • Tam komedi 17 Ocak 2020 13:19

  Iktidarın yanlış hamleleri ülkeye kaybettirmeye devam ediyor ! Dışarıda köşeye sıkışan akp içeride kanalla , belediye başkanı transferleri ile gündem değiştiriyor !!!! Hükumetin baskı yaptığı bir belediye başkanının çalışması zaten mümkün değil dir ! Eeeee başkanlık icad oldu mertlik yok oldu ! Haydi şimdi eğlenin.

 • AHMET ÖZBİR17 Ocak 2020 13:02

  REİS'İM GÜN BUGÜNDÜR! Esed'i İMHA vakti gelmitir. Suriyeli göçmenlerin bundan sonrası tamamen BEKÂ meselesidir. BM, AB seyirci kalıyor. NATO'YU SIKIŞTIRIP MUTLAKA BİRKAÇ GÜN İÇİNDE DİREKT ESED'İ VURUP REJİMİ YIKMALIYIZ! Haydi aslanlar çakalların işini bitirmeye!..

 • vatandaş17 Ocak 2020 15:23

  Çok haklısın. Rusya da buyrun rejimi yıkın diyecek zaten.

 • Vatandaş17 Ocak 2020 13:02

  Suriyeli muhacir kardeşlerimizi Konya, Trabzon ve Yozgat gibi illerimizde misafir etmekten büyük onur ve mutluluk duyarız.