E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiEuro Bölgesi'nde imalat faaliyetleri daha da kötüye gitti---

Euro Bölgesi'nde imalat faaliyetleri daha da kötüye gitti

Euro Bölgesi'nde imalat faaliyetleri daha da kötüye gitti
01 Temmuz 2024 - 11:16 borsagundem.com

Euro Bölgesi genelinde imalat faaliyetleri geçen ay daha da kötüye gitti

Euro Bölgesi genelinde imalat faaliyetleri geçen ay daha da kötüye gitti. S&P Global tarafından derlenen HCOB'nin nihai Euro bölgesi imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), haziran ayında mayıs ayındaki 47.3'ten 45.8'e geriledi. Betlenti PMI'nın 45.6'la gerileyeceği yönündeydi.

İmalat PMI iki yıldır büyümeyi daralmadan ayıran 50 sınırının altında seyrediyor.

Çarşamba günü açıklanacak olan ve ekonomik sağlığın iyi bir göstergesi olarak görülen bileşik PMI endeksini besleyen üretimi ölçen bir endeks, Mayıs ayındaki 49.3'ten 46.0'lık flaş tahminin hemen üzerinde olsa da altı ayın en düşük seviyesi olan 46.1'e geriledi.

Hamburg Commercial Bank baş ekonomisti Cyrus de la Rubia, "İtalya hariç tüm Euro bölgesi ülkelerinin PMI endeksleri Haziran ayında kötüleşti. Ancak biz bunu uzun süreli bir gerilemenin işaretinden ziyade geçici bir sapma olarak görme eğilimindeyiz. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Hindistan gibi dünyanın diğer bölgelerinde de Haziran ayında imalat büyümesi görüldü. Bu küresel toparlanma Euro bölgesi imalatçıları için destekleyici bir zemin oluşturuyor" dedi.

Yeni siparişler endeksi 47.3'ten 44.4'e geriledi. Bu düşüş, fabrikaların on dördüncü ayda da fiyatlarını düşürmesine rağmen, önceki aylara kıyasla daha az sert oldu.

De la Rubia, "İleriye dönük yeni siparişlerin hızla düşüyor olması oldukça moral bozucu.Bu düşüş, talebin 25 ay üst üste düştüğü rekor bir dönemin ardından geldi, ancak ilgili endeksin bir miktar artış gösterdiği Mayıs ayında işlerin düzeldiğine dair belli belirsiz bir umut vardı" diye ekledi.

Euro Bölgesi ekonomisinde yavaşlama işareti

 

Euro bölgesinde Mayıs ayı enflasyon oranı belirlendi

 

Euro Bölgesi'nden 15 milyar euro ticaret fazlası

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)