E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYatırımcı KöşesiEuropen Endüstri ve Gelecek Varlık Yönetim sorusu---

Europen Endüstri ve Gelecek Varlık Yönetim sorusu

Europen Endüstri ve Gelecek Varlık Yönetim sorusu
11 Temmuz 2024 - 09:55 borsagundem.com

Yatırımcılar sordu, Yatırımcı Masası yanıtladı. İşte o analizler...

MALİYETLER HIZLI DÜŞÜNCE KÂRI ARTTI

SORU-Europen Endüstri’de hisseye nefes aldırmıyorlar. Yatırımı var ama baskı da var. Sizin bu şirket ile ilgili görüşünüzü merak ediyorum.

Hasan

CEVAP - Borsada işlem gören hisselerin fiyatlarında arz talep dengesine bağlı olarak dalgalanmalar olabileceği gibi yönelimler de gündeme gelebilir. Ancak hissenin fiyatının belli bir seviyede tutulmaya çalışılması yapay fiyat oluşumuna girer ve yasaya göre bu suç teşkil eder.

Bu itibarla kimi zaman yatırımcıların beklentisiyle uyuşmadığı zamanlarda bu yönlü düşünceler oluşsa da, düşüncenin gerçeklik  boyutuna geçtiği noktada SPK devreye girerek ilgililer hakkında gerekli tedbirler alabileceği gibi suç duyurusunda da bulunur. Bu itibarla böylesi bir durumda SPK bilgilendirilerek konunun araştırılması sağlanabilir.

Tüm bunlardan ayrı olarak Europen Endüstri, borsaya iki yıl önce geldi. Hissenin fiyatı 2022’nin ikinci yarısında yaklaşık dört kat arttı. Sonrasındaki zaman diliminde ise zirvede dalgalı bir seyir gözlendi. Geçen süre zarfında iki defa yukarı yönlü atağı olsa da 22 TL bölgesinde bulunan direnç seviyesinden gelen satışlarla geri çekildi. Hisse son olarak geçtiğimiz mart ayında en yüksek 22,20 TL’ye kadar çıktı. Ancak yine satış baskısı ile karşılaştı ve geriledi. Şimdilerde de 14,32 TL bölgesinde işlem görüyor. Hissenin 14 TL’nin üzerinde tutunmaya çalıştığı görülüyor.

Geçtiğimiz haziran ayında şirketle ilgili önemli gelişmeler yaşandı. Nisan ayında satış kararı alınan Eskişehir Tepebaşı’ndaki otelin satıldığı belirtildi. Otel bilançoda yatırım amaçlı gayrimenkuller arasında yer alıyordu. Satış ile 129.307.600 TL bedel tahsil edildi. Haziran ayındaki bir diğer gelişme ise Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı İdris Nebi Hatipoğlu’nun pay satışı oldu. Söz konusu ortak, haziran ayında 14 TL fiyattan 75.990.000 lot hisseyi kurumsal yatırımcılara sattı.       

Şirketin gelirleri ise 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 12 gerilerken dönem sonu kârı yükseldi. Bu artışta maliyetlerdeki hızlı düşüş etkili oldu.

DESTEK BÖLGESİNDE TUTUNUYOR

SORU - Gelecek Varlık kısa vadede nasıl olur?

Yasin Özcan

CEVAP - Yatırımcıların genel beklentisi borsada kısa sürelerde hatta gün içinde ciddi kazançlar elde edebilmektir. Bu amaçla farklı girişim ya da işlemler olsa da bunun istikrarlı bir sonuç alma zemini yoktur. Neticede günlük işlemlerin yapılması bir tür ticarettir ve ciddi bir mesai harcanmasını gerektirir. Bireysel yatırımcılar ise borsada günlük ticaretle kazanç sağlamaları için gerekli zaman ve bilgi birikimine sahip değillerdir. Bunun neticesinde de istisnai olarak kısa süreli işlemlerde kazançlar olsa da düzenli bir getirinin sağlanma olasılığı hayli zayıftır.

Bireysel yatırımcıların gereksiz risklerin altına girmek yerine uzun vadede büyüyen firmalara yapacakları yatırımla hem kazanç olanaklarını artırmaları hem de ciddi bir stresten kurtulmaları olanak dahilindedir.

Gelecek Varlık Yönetim, borsaya geldikten sonra bir ara gerilese de ardından gelen alımlarla birlikte yönünü yukarı çevirdi. Kasım 2023’te zirvesi 54,95 TL’ye kadar çıktı. Sonrasında satışların ağırlıklı olduğu bir piyasaya dönen hisse, şimdilerde 42,32 TL seviyelerinde işlem görüyor. Mevcut seviyelerde tutunma çabasının öne çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır.    

Şirketle ilgili yakın tarihli önemli gelişme haziran ayındaki alacak satın alımıyla ilgili. Akbank, takipteki kredi alacak portföyünün 1.5 milyar TL anapara bakiyesi tutarındaki kısmını, toplam 676 milyon TL’ye Gelecek Varlık, Ortak Varlık ve Dünya Varlık’tan oluşan 3 firmaya sattığını duyurdu. Akbank haziran ayında ayrıca 913,02 milyon TL anapara büyüklüğündeki 3 bireysel portföyün ihalesini de Gelecek Varlık’a vermişti.

Şirket açıkladığı 2024 ilk çeyrek mali tablolarında faiz gelirini yüzde 80, net dönem kârını da yüzde 126 büyüttü. Gelir ve kârdaki büyüme hissenin fiyatını uzun vadede destekleyecek en önemi dayanak olduğu unutulmamalı. 

Günün önemli şirket haberleri 11/07/2024Günün önemli şirket haberleri 11/07/2024

Yabancıların en fazla yöneldiği hisselerYabancıların en fazla yöneldiği hisseler

Yüzde 100'ün üzerinde  getiri sağlayan temettü şirketleriYüzde 100'ün üzerinde getiri sağlayan temettü şirketleri

Borsa İstanbul'dan bir hisseye kredili işlem yasağıBorsa İstanbul'dan bir hisseye kredili işlem yasağı

Üst düzey yatırımcıları benzersiz kılan 10 özellikÜst düzey yatırımcıları benzersiz kılan 10 özellik

Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları piyasaları nasıl etkiledi?Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları piyasaları nasıl etkiledi?

Milyoner yatırımcılar fon piyasasında gücünü artırıyorMilyoner yatırımcılar fon piyasasında gücünü artırıyor

Aramco 6 milyar dolar borçlandıAramco 6 milyar dolar borçlandı

ABD'li Citigroup'a rekor para cezasıABD'li Citigroup'a rekor para cezası

Fed Başkanı Powell'dan enflasyon mesajıFed Başkanı Powell'dan enflasyon mesajı

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapay zeka uyarısıHazine ve Maliye Bakanlığından yapay zeka uyarısı

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 15,39
En Yüksek: 15,65
En Düşük: 15,32
Değişim 0,07 %
FK: 13,57
PD / DD: 2,24
İşlem Hacmi 118.744.930
Toplam Adet: 7.649.010
Ağırlıklı Ort.: 15,57
Son Değer: 45,98
En Yüksek: 46,44
En Düşük: 45,26
Değişim 0,44 %
FK: 6,20
PD / DD: 3,28
İşlem Hacmi 14.053.011
Toplam Adet: 306.397
Ağırlıklı Ort.: 45,84
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)