E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFaiz indirimine ilişkin beklentiler buharlaşıyor---

Faiz indirimine ilişkin beklentiler buharlaşıyor

Faiz indirimine ilişkin beklentiler buharlaşıyor
09 Nisan 2024 - 08:47 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, "ABD’de faiz indirimine ilişkin beklentiler buharlaşıyor ve Ocak ayında piyasalar 150 baz puandan fazla indirim beklerken, yatırımcılar artık bu rakamın yarısından bile emin değil." denildi

Endüstriyel metal fiyatları dünya çapında imalat sanayinde toparlanma beklentisiyle yükselişini sürdürürken, Asya borsaları bu hafta yayınlanacak ABD enflasyon verileri ve kritik Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde biraz daha temkinli bir yükseliş kaydetti.

Şanghay bakır vadeli işlemleri iki yılın en yüksek seviyesinde yüzde 1 artış gösterdi ve bir ayda %10’dan fazla değer kazandı. Çinko, Şangay’da beş ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, Alüminyum dün 22 ayın zirvesine ulaştı. Çin’deki emlak krizi nedeniyle darbe alan demir cevheri bile Singapur’da ton başına 100 doların üzerinde sabitlendi.

Altın, gümüş, bakır, çinko ve alüminyum fiyatları, küresel üretimin dibe vurduğuna dair işaretler sayesinde çeyreğe yükselişle başladı. Bu büyük ölçüde bir Çin bahisi ama biz ruleti dedik. Bu, küresel üretimin dibe vurmasıyla aynı zamana denk geldi ve bu, Çin’in endüstriyel toparlanmasında iyi bir rol oynuyor. İşin bu yönü, metaller için daha geniş tabanlı bir hikâye.  Almanya’da sanayi üretimi beklenenden fazla artı, geçen hafta veriler ABD imalatının bir buçuk yıl aradan sonra ilk kez büyüdüğünü gösterdi,  Çin’in imalat faaliyeti Mart ayında altı aydan beri ilk kez genişledi.

Üç kıta da gelen bu haberler değerli metalleri de yükselişe geçirdi. Altın dün gördüğü rekor seviye olan 2.353 doların hemen altında seyrediyor. Spot altın bu yıl yaklaşık %14 arttı. Gümüş dün 2021 ortasından bu yana en yüksek seviyesini gördü ve platin de yükseldi. Brent ham petrolü son zirvelerin altında ancak varil başına 90 doların üzerinde 90,62 dolarda tutunuyor.

Dün yayınlanan veriler Alman sanayi üretiminin Şubat ayında inşaat sektörünün (%7,9’luk üretim artışı) performansına bağlı olarak beklenenden fazla arttığını gösterdi. Sanayi üretimi bir önceki aya göre %2,1 arttı ki beklenti  %0,3’lük bir artış yönündeydi. Bu veri sektörün yılı derin bir daralmayla kapatmasının ardından, üst üste ikinci büyük aylık artışın sektörün yıla daha iyi başladığını doğruladı. Ama diğer taraftan Almanya’da sanayi siparişleri Şubat ayında aylık %0,2 ile beklenenden daha az arttı ve bu da imalat sektöründeki talep zayıflığının devam ettiğini gösterdi. İleriye dönük baktığımızda, dünkü sanayi verileri Alman ekonomik ruhu için merhem olsa da, bu henüz önemli bir toparlanmanın başlangıcı değil görünmekte.

Küresel borsalar, tahviller ve para birimleri açısından bu haftanın odak noktası çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon verileri ve perşembe günü Avrupa Merkez Bankası toplantısı olacak.

ABD’de faiz indirimine ilişkin beklentiler buharlaşıyor ve Ocak ayında piyasalar 150 baz puandan fazla indirim beklerken, yatırımcılar artık bu rakamın yarısından bile emin değil. Yıllıklandırılmış manşet ABD enflasyonunun bir önceki aydaki %3,2 seviyesinden Mart ayında %3,4’e yükselmesi bekleniyor.  Kısa vadeli faiz oranı beklentilerini takip eden ABD’nin iki yıllık getirileri %4,801 ile Kasım sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, on yıllık getiriler de dün  %4,46 ile 2024’ün en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasalar, ECB’nin faiz oranlarını sabit tutmasını ve Lagarde’ın Haziran ayında faiz indirimi yapmasını bekliyor ancak Euro’nun son dönemdeki dayanıklılığı, Filipin merkez bankasının dün açıkladığı gibi şahin bir sürpriz konusunda tedirginlik olabileceğini gösteriyor. Euro yaklaşık bir yıldır dar bir aralıkta kaldı ve aşağı yukarı 1,08 doların biraz üzerinde bu aralığın ortasında yer alıyor. Alman tahvilleri bu hafta satıldı ancak tahvil piyasaları hala faiz oranlarının bu yıl daha düşük seviyelere ineceği yönünde pozisyon almaya devam ediyor.

Dolar, Avrupa Merkez Bankası’nın şahin bir sürpriz yapması ve emtia para birimlerinin yükselişe geçmesi durumunda Euro zorlanır ama şimdilik Euro/usd paritesi 1,0860 dolarda. EUR/USD paritesinde yakın vadede 1,0800 dolar civarında bir istikrar muhtemel olmaya devam ediyor, ancak 1,07 dolar veya daha düşük seviyelere düşüşler, 1,09/1,10 doların üzerinde bir kırılmadan daha olası görünüyor.

Yabancılar borsada hangi hisseleri alıyor?

 

Emtia piyasasında 'şahin' yükseliş

 

Bakır fiyatlarında rekor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)