E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFed Başkanı Powell'dan 'enflasyon' mesajı---

Fed Başkanı Powell'dan 'enflasyon' mesajı

Fed Başkanı Powell'dan 'enflasyon' mesajı
14 Mayıs 2024 - 18:29 borsagundem.com

Powell, ülkedeki enflasyon verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede merkez bankasının sabırlı olması ve yüksek faiz oranlarının çalışmasına izin vermesi gerektiğini söyledi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Amsterdam'da Yabancı Bankacılar Birliği'nin ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, son aylarda enflasyonda ilerleme kaydedilmemesi göz önüne alındığında merkez bankasının sabırlı olması ve yüksek faiz oranlarının çalışmasına izin vermesi gerektiğini söyledi.

Powell, enflasyonun aylık bazda daha düşük seyretmesini beklediğini ancak ilk çeyrekteki rakamların güvenini zedelediğini açıkladı.

“Enflasyonun gerilemesi için sabırlı olunmalı” diyen Powell, kısıtlayıcı politikanın işini yapmasına izin verilmesi gerektiğini kaydetti.

Powell'ın da aralarında bulunduğu ABD merkez bankacıları, ilk çeyrekte enflasyonda ilerleme kaydedilmemesinden duydukları hayal kırıklığını dile getirmişti. Bu ayın başında politika yapıcılar gösterge politika faiz oranını değiştirmeden 23 yılın en yüksek seviyesinde tutmuştu. Öte yandan Powell, "uygun olduğu sürece" bu seviyeyi korumaya hazır olduğunu söylemişti.

Stifel: Fed’in yüzde 2'lik enflasyon hedefi boş bir hayal

 

Fed’in iletişim tarzı analistleri ikna etse de kamuoyunu ikna edemiyor

 

Fed'in esrarengiz yolu piyasanın dikkatini çekiyor

 

Fed yetkilisinden 'faiz artırım' mesajı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)