E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFed faiz indirimine yaklaştı---

Fed faiz indirimine yaklaştı

Fed faiz indirimine yaklaştı
08 Temmuz 2024 - 08:32 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Joe Biden ve Donald Trump arasındaki 2024’ün ilk başkanlık tartışması, Demokrat Parti içinde Başkan’ın bilişsel yetenekleriyle ilgili endişeleri yeniden canlandırdı. Düşen hanehalkı tasarrufları, kısıtlayıcı finansal koşullar zemininde tüketimi geri tutuyor. Talepteki bu yavaşlama, enflasyonist baskıları azaltabilir ve ekonomik faaliyeti ve iş piyasasını etkileyebilir. Fed, şimdi ile yılsonu arasında sınırlı faiz indirimlerini göz önünde bulundurarak gelecekteki kararları konusunda temkinli olmaya devam ediyor.

Perşembe günü Bağımsızlık Günü’nün kutlanması nedeniyle Wall Street’te kısa bir hafta geçmesine rağmen, başlıca ABD endeksleri rekor kıran koşularına devam etti ve son makroekonomik veriler Fed’in yaklaşan bir faiz indirimi lehine argümanlar sunuyor gibi görünürken,  Cuma günkü aylık istihdam raporu bu senaryoyu güçlendiriyor. Avrupa’da ise, Fransız parlamento seçimlerinin ikinci turunda mutlak çoğunluk olma ihtimali bu hafta alım eğilimini destekledi ve Avrupa borsalarının tekrar zirveye ulaşmasını sağladı.

190 bin olarak beklenen tarım dışı iş yaratma 206 bin olarak gerçekleşti, bu ABD ekonomisinin dayanıklılığının kanıtı. İşsizlik oranı %4,1’e yükseldi (bir ay öncesine göre %4,0), ücret enflasyonu ise düşme eğilimindeydi: Haziran ayında ortalama saatlik kazançlar yıllık bazda “sadece” %3,9 artarken, Mayıs ayındaki %4,1’lik artışa kıyasla. Tahvil getirilerini aşağı çekmek ve hisse senetlerini yükseltmek için gereken tek şey buydu. 10 yıllık böylece %4,51 eşiğinin altında kaldı ve aşağı yönlü baskı altında kalmaya devam ediyor, hedef yaklaşık %4,06/00 seviyesinde tutuluyor. Öte yandan, Fransız OAT hala yükseliş trendinde ve parlamento seçimlerini bekliyor. Mevcut ivmeyi kırması ve %2,68’e doğru gevşemesine izin vermesi için %3,07’nin altına düşmesi gerekecek.

Petrol, 87,50 ABD doları seviyesinde işlem görerek üst üste dördüncü hafta yükseldi. Ham petrolün fiyatı, haftalık ABD stoklarındaki muhteşem düşüşten faydalanarak canlılığını sürdürüyor. Yükselen ihracat, artan rafineri verimi ve ulusal tatil öncesinde güçlü talep: Bu, 0,4 milyonluk asgari daralma konsensüs tahminine kıyasla stoktaki 12,2 milyon varillik düşüşü açıklayan kombinasyondur. Diğer haberlerde, Suudi Arabistan Asyalı müşterilere resmi satış fiyatlarını düşürdü, bu Asya talep dinamikleri için kötü bir sinyal. WTI varil başına yaklaşık 83 ABD doları seviyesinde işlem görüyor.

Bitcoin sert bir düşüş yaşıyor. Dijital para birimi bu hafta %11’den fazla düştü ve şu anda 55.500 dolar civarında işlem görüyor. Geçtiğimiz haftaki düşüşte olduğu gibi ana sebep, 2014’te kripto para platformu Mt. Gox’un hacklenmesinden zarar gören müşterilere geri ödemelerin başlaması. Toplam 940.000 BTC’lik hacklenmeden 140.000’den fazla bitcoin kurtarıldı. Bitcoin’lerin müşterilere yeniden dağıtılması, alacaklıların kar almaya karar vermesi durumunda büyük satışlar anlamına geliyor, zira iflas sırasında bir bitcoin’in değeri 451 dolardı. Kripto varlığın bu haftaki düşüşünün ikinci sebebi, birincisini takip eden, geri ödemeden doğrudan etkilenmeyen yatırımcıların portföylerinin değerinin düşeceği korkusu. Gerçekten de, büyük satışlar bekliyorlar ve bu nedenle yakın gelecekte daha iyi bir fiyattan işlem yapabilme umuduyla BTC pozisyonlarını satıyorlar.

Önümüzdeki hafta yurtdışı piyasalar birkaç olayla çalkalanacak. Salı ve çarşamba günü, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını izleyeceğiz. ABD enflasyon rakamları, ABD işsizlik başvurularıyla aynı anda perşembe günü yayınlanacak. Aynı gün, İngiltere GSYİH rakamları yayınlanacak. Haftayı, üreticilerin sattığı mal ve hizmetlerin satış fiyatındaki değişimi (gıda ve enerji ürünleri hariç) ölçen Üretici Fiyat Endeksi ve ABD tüketici güveninin Ön UoM göstergesi ile sonlandırıyoruz.

Yurtiçinde ise piyasalar için gündem yine vergi beklentileri oldu. Haziran TÜFE beklentilerin oldukça altında  %1,64 ile Mayıs 2023’ten bu yana en düşük seviyesinde gerçekleşti. Bu faiz indirim beklentilerini tetikleyince TCMB Başkanı Karahan; sadece haziran verisine bakarak karar vermenin sağlıklı olmayacağını, aylık enflasyonda kalıcı bir düşüş görene kadar sıkı para politikasına devam edileceğini vurguluyordu. Bu haftanın gündeminde ise; Mayıs ayına ilişkin ödemeler dengesi, sanayi üretimi ön planda.

Fed, Kongre'ye rapor sundu

 

Fed Başkanı Powell'dan faiz indirimi açıklaması

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)