E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFed sürpriz yapmadı... Peki ilk indirim ne zaman?---

Fed sürpriz yapmadı... Peki ilk indirim ne zaman?

Fed sürpriz yapmadı... Peki ilk indirim ne zaman?
01 Şubat 2024 - 08:21 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

FED’in dün akşam faiz oranlarını %5,25-5,5 seviyesinde tutma kararı sürpriz olmadı; enflasyonun gerçekten yenildiğine dair daha fazla güven oluşana kadar faiz oranlarının düşürülmeyeceğini vurgulayarak güvercin bir tavır takındı. Güvercinliklerden ilki; komitedeki herkesin bu yıl gevşeme arayışında olduğunu da kabul etmesinde, ikincisi ise istihdamdaki asimetriydi: güçlü istihdam kazanımları mutlaka faiz indirimlerini engellemez, ancak zayıf istihdam kazanımları ‘kesinlikle’ faiz indirimlerini hızlandırır”.

Ve Powell, ABD ekonomisinin gücünü büyük ölçüde onaylayarak, faiz oranlarının zirve yaptığını ve önümüzdeki aylarda daha da düşeceğini, enflasyonun düşmeye devam ettiğini ve sürdürülebilir bir büyüme beklentisi olduğunu belirtirken, ABD merkez bankasının iki yıllık enflasyon mücadelesinde zafer ilan etmeyi, ekonomi için aranan “yumuşak inişe” ulaştığını onaylamayı veya faiz indirimi sözü vermeyi reddetti. Çünkü; Enflasyon hala çok yüksek. Onu düşürme konusunda ilerleme sağlanacağı garanti değil. Ama Enflasyon, yedi aylık bazda ölçüldüğünde hali hazırda % 2’nin altında ve Fed, faiz indirimlerinin bir yıllık faiz oranı hedef seviyeye ulaşmadan başlayacağının sözünü de verdi.

Powell’ın Mart toplantısında faiz indirimini neredeyse tamamen reddetmesinin ardından, Fed’in politika faiz oranına bağlı sözleşmelere yatırım yapan yatırımcılar, merkez bankasının faiz oranını geçen Temmuz’dan bu yana tuttuğu seviyeden düşürmeye başlayacağı gün olan 1 Mayıs’a yöneldi.

Dün MT’lerimize gönderdiğimiz notta; Fed’in ilk hamleyi yapmak için Mayıs ayına kadar beklemeyi seçeceğine inanıyoruz; devam eden zayıf çekirdek enflasyon önlemleri, politika faizini %4,5’lik konsensüs tahmininin aksine bu yıl sonuna kadar %4’e düşürme güvenini veriyor,  Yıl ortasında ters repo bakiyelerinin sıfıra oldukça yakın olmasını beklediğimizden, Fed’in yılın ikinci yarısında QT’nin hızını yavaşlatacak bir plan oluşturması muhtemel demiştik. Beklentimize de  paralel açıklama görmekteyiz. Powell, Faizden ziyade tahvil satışlarıyla gevşemeye başlayabileceklerini  ”bu yıl içerisinde bir noktada parasal sıkılaşmadan geri atmak uygun olabilir” ifadesiyle görmekteyiz.

Fed’in 13 Aralık’ta yayınlanan önceki açıklamasında “her türlü ilave politika sıkılaştırmasının” dikkate alınacağı koşullar belirlenmişti ve herhangi bir faiz indirimi dikkate alınmıyordu. Fed yetkilileri bu haftaki toplantılarında yeni ekonomik tahminler yayınlamadı. Politika yapıcılar, 12-13 Aralık’taki toplantı itibarıyla politika faizinin bu yıl boyunca 75 baz puan düşürülmesini öngörüyorlardı. Bu görünüm, Fed’in Mart ayındaki toplantısında güncellenecek.

Tüm bu gelişmelere karşın, Yatırımcılar aynı zamanda Fed’in şu anda ne kadar geciktirirse, gelecekte de o kadar agresif faiz indirimi yapmak zorunda kalacağını, çünkü yavaşlayan enflasyonun reel faiz oranlarını keskin bir şekilde artıracağını düşünüyor gibi görünüyor. Bunu da, Aralık ayına ait Fed fon vadeli kontratları bu yıl 13 baz puanlık bir gevşeme daha fiyatlayarak toplam beklentiyi 143 baz puana çıkarmalarında görmekteyiz. Benzer şekilde, Fed kararının ardından 10 yıllık tahvil getirileri 12 baz puan düşerek %3,91’e gerilerken Hazine tahvilleri de güçlü bir yükseliş kaydetti. Bu kazanımların bir kısmı Asya’da geriledi ve getiriler %3,950’ye kadar geriledi.

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

 

Petrol fiyatlarına 'ABD' ve 'Çin' desteği

 

Fed, üst düzey personeline yönelik yatırım kısıtlamalarını genişletiyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)