E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFed tutanakları yayımlandı: Bilanço daraltmaya geri sayım---

Fed tutanakları yayımlandı: Bilanço daraltmaya geri sayım

Fed tutanakları yayımlandı: Bilanço daraltmaya geri sayım
06 Nisan 2022 - 21:04 borsagundem.com

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 15-16 Mart tarihlerindeki toplantısının tutanakları yayımlandı

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 15-16 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

Tutanaklarda 95 milyar dolarlık aylık bilanço daraltmanın uygun olacağı ifade edildi. Birçok yetkilinin bir ya da daha fazla 50 baz puanlık artışın garanti olduğu yönünde fikir belirttiği de görüldü.

BİLANÇO DARALTMA İÇİN MAYIS SİNYALİ

Bilanço daraltma planının Mayıs toplantısında onaylanması beklentisi de öne çıktı.

ABD Merkez Bankası (Fed), 16 Mart tarihindeki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında, 2018 Kasım ayından bu yana ilk kez faiz artışı kararı vererek politika faizini 25 baz puan artırmıştı. Bu karar ile Fed politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltmişti.

Diğer taraftan, yılın geri kalanı için de 6 faiz artışı yönünde sinyal veren Fed, noktasal grafiğinde özellikle yakın vade için şahin bir patika yönlendirmesi yapmıştı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Mart ayı toplantısında açıklanan karar metninde, istihdam piyasası ile ilgili olarak, "Ekonomik aktivite ve istihdam göstergelerinde toparlanma sürdü, son aylarda işsizlik oranı önemli ölçüde azaldı." ifadeleri kullanılmıştı. Fed bilanço daraltılması için ise önümüzdeki toplantılardan birinde FOMC'nin bilançodaki varlıkların azaltılması sürecine başlanmasını öngördüğünü açıklamıştı.

Fed ekonomik gelişmelere ilişkin projeksiyonlarını da açıkladığı karar metninde, 2022 için Aralık ayında yüzde 4 olarak açıklanan büyüme beklentisi yüzde 2,8'e çekmişti. 2023 büyüme beklentisi yüzde 2,2 olarak açıklanırken, 2024 büyüme beklentisi ise yüzde 2 olarak korunmuştu.

Diğer taraftan, 2022 ve 2023 işsizlik beklentileri yüzde 3,5 seviyesinde kalırken, 2024 işsizlik beklentisinde ufak bir düzeltme yaşanmıştı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Mart ayı toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında, "Bilançomuzu önümüzdeki toplantılardan birinde azaltmaya başlayacağız. Ekonomik aktivite geçen yıl güçlü bir şekilde yüzde 5,5 oranında arttı. Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilmesi ve bununla alakalı olaylar ekonomik aktiviteyi aşağı yönlü baskılasa bile Federal Açık Piyasa Komitesi katılımcıları güçlü bir büyüme öngörmektedir." ifadelerini kullanmıştı.

Fed'den daha agresif beklentiler risk iştahını baskılıyor

 

Fed, piyasaları daha agresif olmaya hazırlıyor

 

Brainard: Fed bu yıl daha agresif olacak

 

FED gelişen ülke piyasalarını mı vuracak?

 

Cleveland Fed Başkanından 50 baz puan faiz artışına destek

 

Fed Başkanı Powell'dan dijital para değerlendirmesi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)06 Nisan 2022 22:42

    2. PLAN AYAK FED : Pandemi döneminde piyasayı ve bilançoları çok fazla destekleyerek şişirdik. Farkındayız. İşsizlik ve bireysel tüketim olarak istenen arzu edilen seviyelerdeyiz. Artık daha kalıcı ve enflasyon için adım atmamız gerekli. Enflasyon programımız da hedefimiz. Mayıs ayında 95 milyar usd ilk adım ve daralmaya gidiyoruz. Oluşan bu durumda, ABD borsaları FED enflasyon konusunda endişeli, kararlı ve ciddi adımlar atarak mesajı ABD borsalarında  kar satışları/satışları tetıkledi. 10 yıllık hazine getirisi zirveye dokundu. Faiz ayarlaması mesajları ... FED adımları bazı sektor ve alanlara can acıtıcı olabilir düşüncesi oluştu. Eski FED başkan açıklaması zaten okumuşsunuzdur :D tabi okumadınız , Sabah dediki, Hisse senedi yatırımcısı canı yakacak,FED adım atacak , bu mesajda etkın FEd açıklama sonrası... 

  • Mucise Reis ;)06 Nisan 2022 22:34

    ÖZET : FED şunları önemsedi : 2018 yılından beri ilk kez faiz arttırdık 0,25 puan. Neden ? Kovid döneminden Beri ABD işsizlik verileri en düşük seviyede. İşsiz  yüzde 3,6 ile tarihi dipte. Fakat, enflasyon 40 yılın zirvelerinde!!!, Çok hızlı hareket ederek ekonomik avantajımızı faiz arttırarak kullanmalıyız. Faiz oranı Yüzde 50 hatta  75 puan mümkun kılıyor. Global düzen yeni problemler oluşturmamalı... Bu veriler FED için faiz arttırımı için şahane bir konumda. Olağan dışı durum bizleri tedirgin etti ama. *-Rusya savaşı*-. Neden savaş faiz oranlarımızı etkileyebilir ? : 1- enerji fiyat artışları 2- Temel gıda ürun fiyat artışlar, kıtlığı 3-Tüketici duyarlılığı baskı altına düşüyor ve sıkılaşan finansal koşullar program oluşumunu etkiliyor..., Totali alırsak,  *-büyüme rakamlarına global fren oluşuyor... ABD ekonomık Avantajımızı kaçırmayalım..., yüzde 50 hatta 75 baz puan dahi konuşalım mesajı piyasaya verildi... 

  • Mucise Reis ; ) 06 Nisan 2022 23:03

    Haberleri resmi Türk sitelerden bakın. Yatırımcılar haberlerime yanılmasın. Yarın Türk ajanslarından okuyun siz kendiniz. Ben özet yazdım klavyem hızlı umarım atmaladım bişe. fikir sahibi olun diye yazdım.