E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFed yetkilisi faiz indirimi beklemiyor---

Fed yetkilisi faiz indirimi beklemiyor

Fed yetkilisi faiz indirimi beklemiyor
19 Nisan 2024 - 01:50 borsagundem.com

Atlanta Fed Başkanı Bostic yıl sonuna kadar faiz indirimi olmayabileceğini söyledi.

Bu yıl FOMC’de oy hakkı bulunan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, yıl sonuna dek faiz indiriminin uygun olmayacağı görüşünü yineledi.

Florida’da konuşan Bostic enflasyonun yüzde 2’lik hedefe doğru ilerlediğini ancak düşüş sürecinin beklenenden yavaş olabileceğini dile getirdi. Bostic daha önceki söylemlerinde de bu sene yalnızca 1 faiz indirimi beklediğini belirtmişti.

Bostic enflasyonun hala çok yüksek olduğunu söyleyerek “Ben sabırlı yaklaşım konusunda rahatım. İşlerin yavaş ilerlemesi nedeniyle yıl sonuna dek faiz indirecek konumda olmayacağımızı düşünüyorum.” dedi.

İşgücü piyasası güçlü olduğu sürece faiz oranlarının sabit kalabileceğini kaydeden Bostic “Şu anki kısıtlayıcı duruşumuz ekonomiyi yavaşlatacak ve bizi sonunda enflasyon hedefimize ulaştıracak. Ancak diğer göstergeler iyi seyrederken buraya ulaşmak konusunda aceleci değilim” değerlendirmesini yaptı.

Para piyasalarında bu yıl için 1 veya 2 faiz indirimi fiyatlanıyor. Fed yetkilileri geçen ayki projeksiyonlarında bu yıl için 3 faiz indirimi beklediklerini açıklamıştı.

ABD’de enflasyon neden düşmüyor?

 

KKM hesaplarında sınırlı düşüş

 

Fed ya da jeopolitik riskler boğa piyasasına engel değil

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)