E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFitch Ratings'ten Türkiye için 'seçim sonrası' değerlendirmesi---

Fitch Ratings'ten Türkiye için 'seçim sonrası' değerlendirmesi

Fitch Ratings'ten Türkiye için 'seçim sonrası' değerlendirmesi
13 Mart 2024 - 19:52 borsagundem.com

Morales, Türkiye'deki otoritelerin ilk hedefinin enflasyonu düşürmek olduğunu belirterek, seçim sonrasında enflasyonun düşürülmesiyle tutarlı politika sıkılaştırmasının sürmesini beklediklerini ifade etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Fitch Ratings'in geçen hafta Türkiye'nin kredi notunu 'B'den 'B+'ya ve not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çıkarmasının ardından düzenlenen çevrim içi toplantıda, not artışı kararının nedenlerini açıkladı ve soruları yanıtladı.

Politika değişikliğinin geçen yıl eylülde Türkiye'nin kredi notunu 'B' olarak teyit ettikleri ve not görünümünü "negatif"ten "durağan"a çıkardıkları dönemde beklediklerinden daha fazla parasal sıkılaşma sağladığını dile getiren Morales, "Bu dönemde, seçimlerin yakınlığı nedeniyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) manevra alanının kısıtlanacağını düşünerek faizin yüzde 35 seviyesinde kalacağını düşünmüştük. Ancak açıkça yanıldığımız kanıtlandı ve TCMB yılın başında yüzde 45 faiz oranına ulaşan bir sıkılaşmayla daha iddialı oldu ve ekonomideki genel kredi koşulları sıkılaştı." diye konuştu.

Morales, parasal sıkılaşmanın beklediklerinden daha ileri bir seviyeye gittiğinin altını çizdi ancak enflasyon baskılarının güçlü kalmaya devam ettiğini ifade etti.

Türkiye'de enflasyonun kısa vadede önemli bir politika zorluğu olmaya devam edeceğini düşündüklerini kaydeden Morales, "Enflasyonun düşürülmesiyle tutarlı politika sıkılaştırması bekliyoruz. Türkiye'deki otoritelerin ilk hedefi enflasyonu düşürmek." dedi.

Morales, politika değişimiyle Türkiye'nin uluslararası rezerv seviyesinde iyileşme görüldüğünü ve Döviz korumalı mevduatların büyüklüğünün önemli ölçüde azaldığını anımsatarak, "Politikanın enflasyonda sürdürülebilir düşüş sağlanmasıyla tutarlı olmaya devam etmesi, cari açıkta daralma ve bazı portföy girişleriyle, uluslararası rezervlerde iyileşmenin sürmesini bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yurt dışı portföy girişinin Türk lirasında değerlenme ve rezerv biriktirme hedefine katkı sağlayabileceğini ifade eden Morales, cari açığın ise ocaktaki 37,5 milyar dolar seviyesinden bu yıl 31 milyar dolara ve 2025'te 28 milyar dolara gerilemesini beklediklerini belirtti.

Morales, ekonomi politikalarındaki değişimin Türkiye'nin uluslararası sermayeye erişimini de artırdığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"İleriye dönük baktığımızda, yüksek seviyedeki dış finansman ihtiyacı da göz önüne alındığında, dış finansmana erişim, derecelendirme açısından kilit bir unsur olmaya devam edecek. Türkiye'nin yeniden yatırım yapılabilir notu alması zaman gerektiren bir süreç. Bunun için bazı kırılganlıkların giderilmesi ve politikanın başarısına bakmamız gerekiyor ki burada da temel konu yine enflasyon."

Fitch başlangıç, kredi not artışlarının devamı gelir

 

İş dünyası Fitch'in not artırımı kararını değerlendirdi

 

Şimşek: Fitch Türkiye'nin başarısına kayıtsız kalmadı

 

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Turkogluturk03 Nisan 2024 14:50

  He agam he.bir baska yabancida dolar dusecek demisti.

 • Aslan 17 Mart 2024 10:57

  Moodys, fitch 5 yil önce not düşürürken ekonominiz kötüye gidiyor önlemler alin deyince kimse inanmıyordu,herkes hükümettin yanında durup fitch ve moodys laf söylüyordu. hatta hükümet yandaş medya ile birlikte kendi uluslararası derecenldirme kurumumuzu açacağız diyordu. önlem alacakları yerde! tesarruf edecekleri yerde! bol keseden atıp duruyorlardı. çünkü onlara kalsa herkes türkiye'nin düşmanı herkes türkiye'yı kıskanıyor halkı bu şekilde inandırıp motive ediyorlardı, ve başarlıda oldular, geldiğimiz nokta fitch ve moodys'ın söyledikleri hükümet tarafından dikkat'e alınsaydı 5 yıll öncesinden önlem ve tedbirler alınsaydı, bu gun bu günleri milletçe yaşıyor olmazdık. Dün herşey iyiyken millete para varken fitch ve moodys'ın söylemlerine inanamayan bu halk, bu gün herşey kötüyken fitch ve moodys'ın olumlu söylemlerine yine inanmayan bu halk😀

 • İbrahim Açıkgöz14 Mart 2024 09:38

  Sizi de kandırıyorlar garibanın sofrasından ekmek çalarak enflasyon mu düşer. Yapısal reformlar ve kamu disiplini yani tasarrufu lazım. Kanal İstanbul rüyası kuran bir iktidarın tek derdi İstanbul'u yeniden ele geçirmek. Rant rant rant.......

 • HASAN HÜSEYİN KARTAL14 Mart 2024 00:03

  Yıllarca para basıp kurları yükseltip TL değerleştirip enflasyonu hortlatarak ekonomiyi ısıttılar şimdi ekonomi kaynamakta ve freni tutmamaktadır.Milleti tüketim ekonomisine soktular millette tasarruf yoktur.malesef üretmeden tüketen bir toplum olduk sonunda şapka çıktı kel göründe ....Seçimlerden sonra zam dalgası ve vergiler kat ve kat artacağını düşünmekteyim.muhalef ise kendi milletvekilliği derdinde oldukları için kendi dertlerine düştükleri için milleti düşünecek halleri yoktur.

 • moodys13 Mart 2024 22:28

  çok zor be anam