E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYatırımcı KöşesiFord Otosan ve Ata GYMO sorusu---

Ford Otosan ve Ata GYMO sorusu

Ford Otosan ve Ata GYMO sorusu
03 Temmuz 2024 - 10:29 borsagundem.com

Yatırımcılar sordu, Yatırımcı masası yanıtladı. İşte o analizler...

YURT DIŞI GELİRİ İLE İLK ÇEYREĞİ TOPARLADI

SORU-Ford Oto gibi güçlü bir hissenin yükselmemesini neye bağlıyorsunuz? Neden çıkmaz bu hisse?
Erman Şentürk


CEVAP-Borsada işlem gören hisselerin her daim yükselmesini beklemek fazla iyimser bir beklenti olur. Piyasadaki gelişme ve dalgalanmalar hisselerin fiyatını ister istemez yukarı ya da aşağı yönlü hareketlendirir. Bu dalgalanma firmanın mali gücünden bağımsız olarak yaşanır. Güçlü ve istikrarlı bir çıkış için dalgalanmaların yaşanması ve yaşanan kâr satışlarıyla birlikte hissede yeni maliyetlerin oluşmadı çıkışın da bir bakıma güvencesi olarak görülebilir.

Ford Otosan’ın fiyat seyri takip edildiğinde yılın ilk beş ayında oldukça güçlü bir çıkış gerçekleştirdiği görülüyor. Haziran ayında ise yataya döndü. Kâr satışlarının etkili olduğu bu süreç yaşanırken hissenin yıl başından bu yana artışı yüzde 56 seviyesinde bulunuyor.

Ford Otosan, 2024 yılında sektörde daralma beklediğini daha önce yatırımcısı ile paylaşmıştı. Açıklanan veriler de bunu destekler nitelikte. Yılın ilk beş ayında toplam üretim yüzde 2 azalırken otomobil üretimi yüzde 1 arttı. Haziranda da otomobil ve hafif ticari araç pazarı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 azaldı.

Şirket ise yılın ilk çeyreğinde gelirlerini yüzde 9 artırırken esas faaliyetlerinden ötürü kârını azalttı. Buna karşın dönem sonunda net kârını yüzde 10 büyütmeyi başardı. Üç aylık dönemde beklenti yönünde yurt içi gelirlerde yüzde 67’ye varan bir gerileme söz konusu. Bu düşüş, yüzde 243 oranında artan yurt dışı gelirleri ile toparlanırken cirosunu toplamda artırmayı başardı. Firmanın yıl içinde yurt dışı satışlarını güçlü tutmayı başarması halinde, yıl sonunda gelir ve kârındaki artışı da büyütmesi mümkün olabilecek.

GELİR ARTTI ZARARA DÖNDÜ

SORU-Ata GMYO sizce nasıl bir hissedir? Spekülatif olarak değerlendirilebilir mi?
Tuncay Aktay


CEVAP-Borsada farklı özellikle firmalar işlem görür. Bunlardan kimi geliri sabit ve öngörülebilir yapıdadır. Fazla risk almak istemeyenler bu tür firmaları tercih edebilmekte. Öte yandan kimi firmalar vardır ki bunların satış gelirleri konjonktüre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu tür firmalar hızlı gelir artışı kadar tersi bir gelişmede zarara dönme ihtimalini de içlerinde barındırmaları nedeniyle yüksek risk içerirler. Söz konusu durum gayrimenkul yatırım ortaklıkları için de olabilmektedir.

Kira geliri olan firmalar daha stabil bir fiyat seyrine sahipken aynı zamanda konut ya da ofis üretip satan gyo firmaları daha dalgalı bir gelir ve kârlılık gerçekleştirmekte. Ata GMYO, kira geliri olan bir yapıya sahip. Şirket üç farklı şehirde sahip olduğu 22 bağımsız bölümden kira geliri elde ediyor. Söz konusu taşınmazların 2023 yılı itibariyle toplam ekspertiz değeri ise 386,2 milyon TL.

Toplam dört çalışanı bulunan firma, geçtiğimiz yıl gelirini yüzde 59 düşüşle 71,14 milyon TL’ye indirdi. Kârı da yüzde 85 azalarak 32,4 milyon TL oldu. Tutar, firmanın sahip olduğu taşınmazların değeri ile kıyaslandığında makul görülebilir. Öte yandan son açıkladığı 2024 üç aylık mali tablolarda geliri yüzde 33 arttı. Ancak Net Parasal Pozisyon kalemindeki kayıp nedeniyle dönem sonunda zarar yazdı. Son bir yılda fiyatını yüzde 73 artıran hissenin daha güçlü bir gelir sağlayabilmesi fiyatı da destekleyecektir.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 12,06
En Yüksek: 12,00
En Düşük: 11,89
Değişim -0,25 %
FK: 0,00
PD / DD: 1,19
İşlem Hacmi 2.051.351
Toplam Adet: 171.115
Ağırlıklı Ort.: 12,01
Son Değer: 1.063,00
En Yüksek: 1.067,00
En Düşük: 1.050,00
Değişim 0,95 %
FK: 6,51
PD / DD: 4,15
İşlem Hacmi 224.229.987
Toplam Adet: 211.988
Ağırlıklı Ort.: 1.057,88
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)