E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaFransa seçimleri borsalara belirsizlik getirebilir---

Fransa seçimleri borsalara belirsizlik getirebilir

Fransa seçimleri borsalara belirsizlik getirebilir
09 Temmuz 2024 - 13:26 borsagundem.com

Fransa seçimlerinin ikinci turunda Yeni Halk Cephesi aşırı sağcılara karşı ipi göğüsledi. Ancak kurulacak yeni hükümete dair belirsizlikler yatırımcıları endişelendiriyor

BORSAGUNDEM.NET – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Fransız hisse senetleri ve devlet tahvilleri Fransa seçimlerinin sürprizle sonuçlanmasının ardından pazartesi günü yön bulmakta zorlandı. Pazar günkü seçim sonuçlarında sol partilerin aşırı sağdan daha iyi performans gösterdiği ve ülke parlamentosunun tıkanıklıkla karşı karşıya kaldığı görüldü.

Fransa’nın 10 yıllık devlet tahvili getirileri %3,15’ten işlem görüyor. Yatırımcıların muadili güvenli Alman tahvilleri yerine Fransız tahvilleri tutma talebi oldukça düşük seviyelerde kaldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 9 Haziran’da erken seçim çağrısı yapmasından önce ise Fransız tahvillerinin getirileri önemli ölçüde daha yüksekti.

CNN Business’ın haberine göre, Fransa piyasaları Macron’un Rönesans partisinin haziran ayı başlarında Avrupa Birliği seçimlerinde aşırı sağa kaybetmesinin ardından gelen şok erken seçim kararından bu yana huzursuz. 46 yaşındaki Macron, Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisinde büyüme yanlısı ekonomik reformları yönlendirdi ve yatırımcılar şimdi çok farklı bir parlamento altında bu reformlardan geri adım atılabileceğinden endişeleniyor.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, pazartesi günü yaptığı bir paylaşımda, seçim sonuçlarının ardından "en acil" risklerin mali kriz ve ulusal ekonomik gerileme olduğu konusunda uyardı.

Le Maire, pazar günkü ikinci tur oylamanın ardından birinci gelen partilerin sol ittifakı Yeni Halk Cephesi'nin "fahiş, etkisiz ve modası geçmiş" planlarına işaret etti. Bakan bu planların uygulanmasının, Macron'un merkezci hükümetinin son yedi yılda istihdam ve yeni fabrikalar yaratan başarılarını "yok edeceğini" savundu.

Rabobank analistleri pazartesi günü yaptıkları açıklamada, bir sonraki hükümetin bileşimi konusundaki belirsizlik nedeniyle Fransız devlet tahvilleri üzerindeki risk priminin (Alman tahvillerine göre olan getirisi) Macron'un erken seçimleri ilan etmesinden öncesine kıyasla "yüksek seviyelerde" kalacağını söyledi.

Yeni Halk Cephesi, pazar günkü oylamada Marine Le Pen'in aşırı sağcı Ulusal Rallisi'ni yenerek, ilk tur sonuçlarının çarpıcı bir şekilde tersine çevrilmesiyle üçüncü sıraya yerleşti. Ancak solun çoğunluk için gereken 289 sandalyenin gerisinde kalması ve cumhurbaşkanının zayıflamasıyla, ulusal meclisin her zamankinden daha fazla parçalanması bekleniyor.

Fransa, birbiriyle çelişen fikirlere ve gündemlere sahip üç karşıt bloğun bir koalisyon kurmaya çalışması veya hükümetin felç olması nedeniyle uzun süreli bir istikrarsızlık dönemine hazırlanıyor.

Rabobank analistleri pazartesi günü paylaştıkları bir notta, "Partilerin aşırı sağın iktidara yükselişini engellemek için işbirliği yaptığı sözde 'Cumhuriyetçi Cephe' dikkate değer ölçüde başarılı oldu, ancak parlamentoyu bölünmüş halde bıraktı. Şimdiyse muhtemelen bir siyaseten felç olma dönemine yaklaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, Paris borsasında listelenen en büyük 40 şirketi temsil eden Fransa'nın CAC 40 Endeksi salı günü itibariyle %0,61 düşüşle işlem görüyor. Endek Macron’un erken seçim çağrısından bu yana %4’ün üzerinde düştü.

Fransa parlamentosu tıkandı

Tıkanmış bir parlamento, Fransa'nın geçen yılın sonunda ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının %110,6'sına eşit olan devasa devlet borcu yığınını azaltmaya yönelik önlemler de dahil olmak üzere kilit reformları meclisten geçiremeyen bir hükümetin hayaletini uyandırıyor.

Ülkede bütçe açığı geçen yıl gayrisafi yurtiçi hasılanın %5,5’ine ulaştı. Yeni Halk Cephesi, asgari ücrette önemli bir artış ve birçok temel tüketim maddesinin fiyatlarının dondurulması da dahil olmak üzere kapsamlı harcama taahhütlerinde bulundu. Berenberg Baş Ekonomisti Holger Schmieding pazartesi günü yaptığı açıklamada bu planların ‘karşılanamaz’ olduğunu söyledi.

Schmieding seçim sonuçları için, “Fransa’nın mali sorunlarını daha da kötüleştirmekle tehdit diyor” diye yazdı ve Fransa’nın gelecek yıl için AB kurallarına uygun bir bütçe geçirmekte zorlanacağını da sözlerine ekledi.

Schmieding, "Birleşik solun bir bütün olarak güçlü bir şekilde gösterilmesi, ılımlı solun aşırı soldan safları koparmasını ve Yeni Halk Cephesi'nin mali planlarının en pahalı kısımlarından kurtulmasını zorlaştırıyor" dedi.

Fransa seçimlerinden birinci çıkan sol ittifakın 'Filistin'i tanıma' taahhüdü

 

Fransa'da seçim sonuçları: Aşırı sağ, Macron ve solculara takıldı

 

Borsalar ekonomik zayıflığın kokusunu aldı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Taktak10 Temmuz 2024 10:33

    Fransa seçimlerinin YKB ye belirsizlik getirdiği kesin sürekli düşüyor ve piyasayı bozuyor!

  • Mucise Reis : )09 Temmuz 2024 16:12

    Bizim borsaya asla asla bir şey olmaz.isterde dünya borsaları çöker ise çöksün benim hiç endişem yoktur.çünkü bizim ülkemizi bir dünya lideri RTE ve BAHÇELİ yönetmektedir.