E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemFransa seçimlerinden birinci çıkan sol ittifakın 'Filistin'i tanıma' taahhüdü---

Fransa seçimlerinden birinci çıkan sol ittifakın 'Filistin'i tanıma' taahhüdü

Fransa seçimlerinden birinci çıkan sol ittifakın 'Filistin'i tanıma' taahhüdü
08 Temmuz 2024 - 00:34 borsagundem.com

Fransa'da erken genel seçimlerde birinci olarak çıkan solcu Yeni Halk Cephesi ittifakının (La France Insoumise) en önemli seçim vaatleri arasında Filistin devletini tanıma taahhüdü yer alıyor.

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kararıyla gerçekleşen erken genel seçimlerde solcu Yeni Halk Cephesi ittifakı (La France Insoumise), Filistin devletinin tanınması vaadiyle öne çıktı. Seçim sonuçlarına göre Yeni Halk Cephesi, Ulusal Meclis'te en fazla sandalye sayısına ulaşan parti oldu. İkinci sırada Cumhurbaşkanı Macron'un "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakı, üçüncü sırada ise aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) yer aldı.

İkinci turda hiçbir ittifak salt çoğunluğu sağlayamadığı için farklı siyasi partilerin işbirliği yapması gerekecek. LFI lideri Jean-Luc Melenchon, hükümet kurmaya hazır olduklarını belirtirken, Macron cephesi LFI'nin içinde bulunduğu bir koalisyona yanaşmayacaklarını açıkladı.

LFI, Filistin’e verdiği destekle öne çıkıyor

Seçimin galibi olan solcu Yeni Halk Cephesi ittifakının (La France Insoumise), Filistin devletini tanıma taahhüdü ve ekonomik vaatler arasında yer aldığı biliniyor. LFI (La France Insoumise), son dönemde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sırasında Fransa'da yapılan Filistin'e destek gösterilerinde ön planda yer alarak dikkat çekti. 7 Ekim 2023'ten bu yana süren destek gösterilerinde aktif rol alan LFI, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri ve son erken genel seçimlerde de Filistin meselesini önemli bir konu olarak seçim kampanyasında vurguladı.

Fransa'daki bazı LFI milletvekilleri, Filistin'e desteklerinden ötürü "terör propagandası" yapmakla suçlanarak ifadeye çağrıldılar. LFI, AP seçimleri için Filistin kökenli Rima Hassan'ı 7. sıradan aday göstermiş ve bu sayede AP'de ilk Filistinli üyenin seçilmesine katkıda bulunmuştu.

Fransa'da seçim sonuçları: Aşırı sağ, Macron ve solculara takıldı

 

Macaristan, Almanya ile yapacağı görüşmeyi iptal etti

 

Orban: Dönem başkanlığını barış misyonu olarak görüyoruz

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)