E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaFundstrat: Enflasyon verileri boğalar için bir 'hesaplaşma' fırsatı olacak---

Fundstrat: Enflasyon verileri boğalar için bir 'hesaplaşma' fırsatı olacak

Fundstrat: Enflasyon verileri boğalar için bir 'hesaplaşma' fırsatı olacak
11 Temmuz 2024 - 11:02 borsagundem.com

ABD borsalarında yükseliş yanlıları, enflasyon verilerini sabırsızlıkla bekliyor.

BORSAGUNDEM.NET - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bugün açıklanacak olan enflasyon verilerinin ABD borsalarında yükseliş yanlıları için büyük bir an olacağı düşünülüyor.

Borsagundem.net’in derlediği bilgilere göre, Fundstrat'tan Tom Lee, Haziran ayı TÜFE verilerinin borsa boğaları için büyük bir an olacağını öne sürüyor.

Hesaplaşma anı

Insider’dan Matthew Fox’un haberine göre, Lee, ABD’de bugün açıklanacak olan Haziran ayı tüketici fiyatları endeksi raporunun enflasyonda ikinci dalga bekleyen yatırımcılar için bir ‘hesaplaşma' olacağını söylüyor.

Fundstrat'tan Tom Lee, paylaştığı notta, Haziran ayı TÜFE raporunun, enflasyonun ‘taş gibi düştüğünü’ göstermesini beklediğini ve bunun borsanın yükselmesine ve Fed’in bu yıl iki kes faiz indirimine gitme olasılığının artırmasına yol açmasını beklediğini ifade ediyor. Lee, “Bu bir hesaplaşma haftası olacak, yani insanların enflasyona ve ekonominin durumuna nasıl baktığına dair bir hesaplaşmayı kastediyorum” diyor.

3 farklı bakış

Lee, son dönemdeki gelişmelerin çoğunlukla üç kategoriye ayrıldığını vurguluyor: “İkinci bir enflasyon dalgası bekleyen yatırımcılar; Fed'in ehlileştirilmiş enflasyon nedeniyle değil, zayıflayan ekonomi nedeniyle faiz indirimi yapmasını bekleyen yatırımcılar ve ekonomide ‘sert iniş’ riski gören yatırımcılar.”

Lee, “Fakat bizim görüşümüz olan dördüncü bir görüş daha var ve bu yaygın olarak kabul edilen bir görüş değil, ancak görüşümüz, enflasyonun sert şekilde düştüğü ve dolayısıyla Fed'in faiz indirimlerinin yolda olduğu ve bunun da hisse senetleri için olumlu olduğu yönünde” diyor ve ekliyor: “Eğer veriler bu hafta düşündüğümüz gibi çıkarsa, bu kampa daha fazla insanın taşınması ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum.”

Faiz indirimi sayısı ikiyi geçecek

Aylık TÜFE raporları, enflasyonun ekonomistlerin tahminlerinden daha hızlı soğuma işaretleri gösterdiği Aralık, Nisan ve Mayıs aylarında borsada hafta boyunca yükselişlere yol açtı. Ekonomistler, Haziran ayında çekirdek TÜFE'nin aylık bazda yüzde 0,21 arttığını tahmin ediyor ancak Lee, yüzde 0,25'in altındaki herhangi bir okumanın hisse senedi fiyatlarının yükselmesine yardımcı olacağına inanıyor.

Lee, “Yüzde 0,25'in altındaki her şey olumludur” diyor ve yüzde 0,2 ila yüzde 0,25'lik bir TÜFE değerinin, Mayıs ayındaki yüzde 0,16'lık okuma dışında geçen yılın tamamından daha düşük bir TÜFE okuması olacağını savunuyor. Lee, “Bu sadece enflasyonun sert şekilde düştüğünü doğruluyor. Beklenen faiz indirimi sayısının ikiyi geçeceğini düşünüyorum” diye ekliyor.

Lee, “Haziran TÜFE'si yumuşak gelirse, beklenen faiz indirimi sayısının daha da artacağını düşünüyorum ve bu hisse senetleri için iyi; bu yüzden hedefte kalmak ve işe yarayan gelişmelere sadık kalmak istiyoruz” şeklinde konuşuyor.

Lee'ye göre işe yarayan gelişmeler arasında yapay zeka odaklı hisse senetleri, kilo verme ilaçları, finans sektörü ve Bitcoin olduğunu belirtiyor. Lee aynı zamanda bu yıl şimdiye kadar borsadaki genel yükselişin oldukça gerisinde kalan küçük çaplı hisse senetleri konusunda da yükseliş yanlısı bir eğilim sergiliyor.

Borsada yüzde 1 yükseliş

JPMorgan da hafif bir Haziran TÜFE raporunun hisse senedi fiyatlarını artırmasını bekliyor. Salı günü yayınlanan bir notta banka, yüzde 35 olasılıkla en olası senaryonun enflasyonun aydan aya yüzde 0,15 ila yüzde 0,20 arasında bir artış göstermesi olduğunu ve bunun da borsayı büyük olasılıkla yüzde 0,50 ila yüzde 1 arasında yukarı çekeceğini öne sürüyor.

JPMorgan'dan Andrew Tyler, “Birçok eski Fed yetkilimiz Eylül ayının bir faiz indirimi için uygun olduğunu öne sürüyor. Bunu aklımızda tutarak, taktiksel olarak yükselişe devam ediyoruz, ancak biraz daha az inançla” diyor.

Piyasalar ABD enflasyon verilerini bekliyorPiyasalar ABD enflasyon verilerini bekliyor

 

Fed Başkanı Powell'dan enflasyon mesajıFed Başkanı Powell'dan enflasyon mesajı

 

Borsalar ekonomik zayıflığın kokusunu aldıBorsalar ekonomik zayıflığın kokusunu aldı

 

Yılın ikinci yarısında borsada 'büyük yükseliş' beklentisiYılın ikinci yarısında borsada 'büyük yükseliş' beklentisi

 

Bank of America: Borsa zirveye yaklaşıyorBank of America: Borsa zirveye yaklaşıyor

 

Hisse senedi piyasalarında zorunlu düzeltmeHisse senedi piyasalarında zorunlu düzeltme

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)