E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemGazze'de bilanço gün geçtikçe ağırlaşıyor: Ölü sayısı 12 bini aştı---

Gazze'de bilanço gün geçtikçe ağırlaşıyor: Ölü sayısı 12 bini aştı

Gazze'de bilanço gün geçtikçe ağırlaşıyor: Ölü sayısı 12 bini aştı
17 Kasım 2023 - 23:04 borsagundem.com

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 5 bini çocuk, 3 bin 300'ü kadın olmak üzere 12 bini aştı

Gazze'deki hükümetin Basın Ofisi, Telegram hesabından, saldırıların 42'nci gününde Gazze Şeridi'ndeki toplam ölü ve yaralı sayısı ile yıkıma ilişkin son durumu paylaştı.

Buna göre, 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırılarda 12 bini aşkın kişi yaşamını yitirdi; ölenlerden 5 binini çocuklar, 3 bin 300'ünü kadınlar oluşturdu. Saldırılarda 200 doktor, hemşire ve ilk yardım görevlisi, 22 sivil savunma çalışanı ve 51 gazeteci öldürüldü.

Saldırılar sonucu 30 binin üzerinde kişi de yaralandı. Bunlardan yüzde 75'ini yine kadınlar ve çocuklar oluşturdu.

Açıklamada, 1800'ü enkaz altında çocuk olmak üzere 3 bin 750 kişinin kayıp olduğu yönünde ihbar alındığı aktarıldı.

ALTYIPAYA VE HASTANELERE BÜYÜK ZARAR VERİLDİ

Saldırılarda şu ana kadar, 95 hükümet binası ve 255 okul hedef alındı, 63 okul hizmet dışı kaldı. Bombalanan 165 camiden 76'sı tamamen yıkıldı.

Sağlık sektörü de saldırılardan büyük zarar gördü. 25 hastane ve 52 sağlık merkezi hizmet dışı kalırken, 55 ambulans da saldırıların hedefi oldu.

HASTANELER "ASILSIZ İDDİALARLA" HEDEF TAHTASI HALİNE GETİRİLDİ

Açıklamada, İsrail'in uzun yıllardır, "hastanelerin Filistin direniş güçlerinin komuta merkezleri olarak kullanıldığı" şeklinde asılsız iddialarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştığı kaydedildi. İsrail'in böylelikle hastane saldırıları ile Filistin halkına yönelik uyguladığı "etnik temizliği" ve işlediği suçları gerekçelendirmeyi amaçladığı ifade edildi.

Hükümetin açıklamasında, Şifa Hastanesi'nden İsrail askerleri ile tanklarının çıkarılması, ayrıca insani ve sağlık alanındaki görevlerini yerine getirebilmeleri için tüm hastanelere yakıt takviyesi yapılması çağrısında bulunuldu.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı ise uluslararası kurum ve kuruluşları hastanelerde incelemelerde bulunmak ve denetlemek üzere bir teknik ekip oluşturmaya çağırdı.

Erdoğan: Rahat konuşuyorum, İsrail'e borcumuz yok

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • tv18 Kasım 2023 12:38

    bu liderler neyi bekliyor daha ne olsun istiyorlar biride çıkıp mudahale etmiyorlar aşşalık israile dünyanın en aşalık ordusuna

  • E.g.18 Kasım 2023 06:26

    SOĞUKLAR BAŞLIYOR SOĞUK HAVA ŞARTLARINA GÖRE GİYİNEMEYEN BESLENRMEYENLERİ TAMAMI BİR AYA KALMAZ ÖLÜR BİR MİLYONDAN FAZLA İNSAN ÖLÜM RİSKİ ALDINDADIR ESKİMOLAR GİBİ ETİ BALIK DANA DAVAR ÇOK KÜÇÜK PARÇALARA AYIRIP PİŞİRMEDEN ÇİĞ OLARAK YEMEK ZORUNDA KALACAKLAR