E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemGazze'de ekonomi de çöküyor---

Gazze'de ekonomi de çöküyor

Gazze'de ekonomi de çöküyor
07 Haziran 2024 - 21:37 borsagundem.com

İsrail'in yoğun saldırıları Gazze Şeridi'nin ekonomisini de vururken, işsizlik oranı yüzde 79,1'e yükseldi

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik düzenlediği aralıksız saldırılar ve uyguladığı abluka, ekonomide benzeri görülmemiş yıkıma neden olurken, işsizlik oranını da yüzde 79,1'e yükseltti.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Filistin Merkezi İstatistik Bürosu (PCBS) tarafından yayımlanan raporda, 8 aydır İsrail'in saldırıları altındaki Gazze Şeridi ile işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan istihdam kaybına ilişkin tahminler yer aldı.

Buna göre, Gazze'ye saldırılar nedeniyle büyük ölçekte iş ve gelir kaybı yaşanırken, işgal altındaki Filistin topraklarındaki gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) keskin düşüş oldu.

Gazze Şeridi'ndeki işsizlik oranı yüzde 79,1'e yükselirken, krizden ciddi şekilde etkilenen Batı Şeria'da işsizlik yüzde 32'ye ulaştı.

Gazze Şeridi'ndeki neredeyse tüm özel sektör kuruluşlarının üretimi tamamen durma veya önemli ölçüde azalma noktasına geldi. Sektör, saldırıların ilk 4 ayında üretim değerinin yüzde 85,8'ini (yaklaşık 810 milyon dolar) kaybetti.

EKONOMİDE BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ YIKIM!

İşgal altındaki Batı Şeria'da özel sektör aynı dönemde üretim değerinde yüzde 27'lik (yaklaşık 1,5 milyar dolar) düşüş yaşadı.

Gazze'ye saldırılar, Filistin işgücü piyasasında ve daha geniş anlamda ekonomide benzeri görülmemiş yıkıma sebep oldu.

Raporda görüşlerine yer verilen ILO Arap Ülkeleri Bölge Direktörü Ruba Jaradat, yeni raporun, Gazze Şeridi'ne saldırıların, insan yaşamını, ekonomik faaliyetleri ve geçim kaynaklarını önemli ölçüde etkilediğini gösterdiğini belirtti.

Jaradat, "Bu durum, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'daki Filistinlilerin acılarını artırıyor, güvenliklerini ve refahlarını daha da tehlikeye atıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Gazze'deki UNRWA okuluna saldırıda ölenlerin sayısı 39'a çıktı

 

Putin'den 'Gazze' yorumu

 

İsrail kritik bölgeyi ele geçirdi: Gazze'nin dış dünya ile iletişimi kesildi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Turkogluturk09 Haziran 2024 10:55

    Bu bir takdik.ulkemizin icinde bulundugu durumu halktan gizlemek icin gazze haberleri sisiriliyor.fakirlik karsisinda susmalari icin zengin mutsuz hayatlarin filmleri gunduz kusaginda sacmasapan hayatlar.bu arada birileri calmaya devam ediyor.