E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıGoldman Sachs'tan petrol fiyatları yorumu---

Goldman Sachs'tan petrol fiyatları yorumu

Goldman Sachs'tan petrol fiyatları yorumu
25 Nisan 2024 - 08:26 borsagundem.com

Goldman Sachs'a göre yüksek petrol fiyatlarının küresel enflasyon için yarattığı risk sınırlı

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'in (GS) stratejistleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yüksek petrol fiyatlarının küresel enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riski oldukça kısıtlı.

Stratejistler, mevcut fiyatların 5-10 dolarlık bir jeopolitik risk primi içerdiğini ve küresel yedek üretim kapasitesinin oldukça yüksek kaldığını söylüyor. 

Bu stratejistler, arz üzerinde daha fazla jeopolitik risk olmaması halinde Brent'in varil başına 90 dolar tavan yapacağını ve petrol fiyatlarının daha fazla yükselmesine karşı bir miktar “sigorta” sağlayacağını tahmin ediyor.

GS ayrıca petrol ve diğer emtia şoklarından kaynaklanan geçişkenliğin “ekonominin soğuması ve enflasyonun normale yakın seviyelere dönmesiyle birlikte çok daha düşük olacağına” inanıyor.

Daha yüksek ham petrol fiyatlarının büyümede kayda değer bir yavaşlama anlamına bile gelmeyeceğini savunan Goldman Sachs,“Petrol fiyatlarındaki son artış, 2024 yılında küresel GSYH üzerinde 0,1 puanlık bir düşüşe işaret ederken, petrol fiyatlarının varil başına 100 dolara yükseldiği yukarı yönlü senaryoda GSYH darbesi hala ılımlı bir 0,3 puana yükselecektir” dedi.

GS ekonomistlerine göre, küresel ekonomi 2024 yılında %2,6 oranında büyüyecek.

Petrol fiyatları düşüşte

 

Rusya'nın petrol ve gaz gelirlerinde yüzde 100 artış beklentisi

 

Petrol zirvede yatay seyrediyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)