E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıGümüş'te destansı yükseliş bekleniyor---

Gümüş'te destansı yükseliş bekleniyor

Gümüş'te destansı yükseliş bekleniyor
28 Ekim 2022 - 07:14 borsagundem.com

Şahin Fed sonrası güçlenen dolar karşısında baskılanan Gümüş fiyatlarında, bu durumun sürdürülebilir olmaktan uzak oluşu ve 2023'te doların kan kaybetmesi ile hızlı bir yükseliş olması bekleniyor.

Enflasyon ile mücadelede Fed'in yüksek faiz artırımları nedeniyle güçlenen dolar değerli maden fiyatlarını baskılamıştı. Ancak büyüme beklentilerindeki yavaşlama ile bu durumun çok uzun bir süre devam etmeyeceği ve 2023'te doların kan kaybedeceği tahmin ediliyor. Gümüş, şahin Fed karşısında sabırla geri dönüşü bekliyor. Evrim Küçük Dünya'daki analizinde değerli metallerin fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İşte Küçük'ün o yazısı:

Yılın bitimine 2 ay kala 2023 için yatırım senaryoları yazılmaya başlandı. Bu yıl doların gücü altında ezilen değerli metaller için karmaşık görünüm sürüyor. Bazı uzmanlar ise doların çark etmesi koşuluna bağlı 2023’te işlerin değişebileceğini savunuyor. Bunun gerçekleşmesi halinde en çok şans tanınan değerli metal olarak gümüş gösteriliyor. O nedenle gümüş hezimete uğradığı 2022’nin bitmesi için gün sayıyor.

Ons gümüş bu yıl değerli metaller arasında yatırımcısını en çok hüsrana uğratan araç. Ons altın 25 Ekim itibariyle yılbaşından bu yana yüzde 7, platin yüzde 5.5, paladyum yüzde 6.5 değer kaybetti. Gümüşün yılbaşından bu yana kaybı ise yüzde 17 civarında. Gümüş fiyatları yılın zirvesinden bu yana ise yüzde 30 düştü.

Gümüşte 2023 beklentisi 25 dolar

Orta ve uzun vadede gri metal için daha iyimser tahminler yapılıyor. Amerikan finans kurulu Citi, gelecek yıl gümüş fiyatında sıçrama bekliyor ve fiyatların 25 dolara geri dönebileceği tahmininde bulunuyor. Yatırım bankası, önümüzdeki üç ila altı ay boyunca metalin ‘satın alma fırsatı sağlayacağını’ düşünüyor. Bununla birlikte bankanın analizi, güçlü bir ABD Doları da dahil olmak üzere zorlu arka plan nedeniyle kısa vadede fiyatların düşebileceği uyarısı da yapıyor.

Gümüş fiyatlarını etkileyebilecek ek faktörler neler?

Gümüşün gelecek yıl yükselebileceğinin işaretlerinden biri olarak gümüş/altın rasyosunun 80'in üzerine çıkması gösteriliyor. Tarihsel ortalamanın çok üzerinde olan bu oran, yatırımcıya ‘gümüş tercih edilmeli’ sinyali gönderiyor. Çünkü 1 ons altının kaç ons gümüş aldığını gösteren bu oranın yükselmesi yatırımcıya gümüşün altına göre ucuz göründüğünü söyler. Hindistan ve Çin’in ithalatı artıyor Bir diğer sinyal, Hindistan ve Çin’de gümüş ithalatının artması. Gümüş için güçlü fiziksel talebin festival, yeni yıl tatili gibi dönemlerde artmasının fiyatlara destek vermesi umuluyor. Ayrıca özellikle Çin’de artan güneş panellerinin temelini oluşturan fotovoltaik yatırımlarının artıyor olması fiyatlar için pozitif. Önümüzdeki yıl gümüş fiyatlarını etkileyebilecek ek faktörler şunlar:

*2023'teki ulusal ve dünya çapındaki ekonomik koşullar

*Küresel gerçek gümüş arzı

*Hisse senedi fiyatları ve benzeri eğilimler

Gümüşte yükseliş destansı olacak

Diğer bir yatırım bankası MUFG'nin analistleri, önümüzdeki çeyreklerde gümüşün mevcut seviyelere göre yükselebileceğine inanıyor. Analistler göre gümüşün onsu 2023’te ortalama 23.50 dolar olacak. Yatırımcılara değerli metal piyasası danışmanlığı veren InvestingHaven analistleri de gümüşün 2023’te en iyi performans gösterecek kıymetli metal olduğunu savunuyor. Analistler, dolardaki çıkışın sürdürülebilir olmadığını düşünüyor. Er ya da geç doların dirençle karşılaşacağını belirten analistler, dolar/gümüşün 2023’te tersi yönde hareket edeceğini tahmin ediyor. Analistler, “2023 veya 2024'te gümüşte ‘destansı’ bir yükselişin gelmesini bekliyoruz” diyor.

Kısa vadede baskı sürecek

Kısa vadede gümüş için baskının sürebileceği uyarıları yapılıyor. Çoğu endüstriyel faaliyet, zayıflayan ekonominin baskısı altındayken gümüş talebi de etkileniyor. Doların bulunduğu seviyeler de henüz gümüş için güçlü alım sinyali vermiyor. Gümüşte bu hafta Dolar Endeksinde görülen düşüşlerin etkisiyle 19.7725 düzeyine kadar yükselişler oldu. 19.40 desteği üzerinde tutunma sağlanması halinde tekrar yükselişler görülebilir. Bu durumda 19.95 ve 20.27 direnç olarak izlenebilir. Gri metalin bir atak başlatması için 19.85 doların üzerinde kalıcılık göstermesi gerekiyor uzmanlara göre.

Gümüşte '37 dolar' hedefi

 

Dolar küresel zirveye ulaştı mı?

 

Fed'e yönelik beklentiler bilançoların önüne geçti

 

Yatırımcılar FED’den neden korkuyor?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)