E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriGünün önemli şirket haberleri 09/07/2024---

Günün önemli şirket haberleri 09/07/2024

Günün önemli şirket haberleri 09/07/2024
09 Temmuz 2024 - 08:35 borsagundem.com

Güne başlarken, şirketlerin sermaye artırımları, iş anlaşmaları, ortaklık yapılarındaki değişimler, öne çıkan projeleri neler? Piyasalar açılmadan okunması gereken şirket haberleri...

#ASELS – Şirketin Roketsan ile hava savunma füze alt sistemleri tedariki kapsamında toplam bedel artışı 59,1 milyon euro tutarında sözleşme değişikliği imzaladığı açıklandı.

#ATATP – Şirketin o ATP RobotX markası için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvurunun tescil edildiği açıklandı.

#AVTUR – İstanbul Beykoz’daki gayrimenkulün Galip Öztürk tarafından ilk taksitinin (1/10 – 4,2 milyon TL) Beykoz Belediye Başkanlığına ödendiği açıklandı.

#BEYAZ – Fortune Dergisi tarafından açıklanan Fortune 500 listesinde şirketin 213. sırada yer aldığı açıklandı.

#BINHO – Bin Ulaşım’ın halka arzı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#CEMAS – Şirketin Kırşehir’de kurulacak Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisi projesinin anahtar teslimi yapımı için Solargüç Enerji ile 5,2 milyon dolar tutarında, Kırşehir TM2 Trafosuna iletim hattının yapımı için En – Tek ile 466.608 dolar tutarında sözleşme imzaladığı açıklandı.

#CELHA – Sermaye artırımından elde edilen fonun 39,8 milyon TL’sinin makine revizyon ve fabrika inşası yatırımlarının finansmanında kullanıldığı açıklandı.

#DESPC – Şirketin Baseus Technology ile distribütörlük sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#DGATE – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 150 milyon TL’den 750 milyon TL’ye yükseltilmesinin tescil edildiği açıklandı.

#DOBUR – Şirketin DOHOL’ün %38,22 ve Burda GmbH'ın %38,09 olmak üzere toplam %76,30 oranındaki paylarının, Alt Capital Holding, Re-Pie Portföy Altun Capital GSYF, Re-Pie Yatırım Holding ve Re-Pie Portföy’e 10 milyon dolar bedelle satılması için DOHOL ve Burda GmbH ile alıcılar arasında Pay Devir Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#EYGYO – 600 milyon TL’ye kadar kira sertifikası ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#EYGYO – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 330 milyon TL’den 6,5 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#ENSRI – Şirket tarafından Nurı Ensari'ye yönelik şantaj, tehdit ve hakaret içerikli saldırılar dolayısıyla nedeniyle savcılığa suç duyurusunda, manipülasyon faaliyetlerine devam eden kişi hakkında SPK’ya ihbarda bulunulduğu açıklandı.

#FADE – Şirket tarafından ilave Akıllı Süt Sağım Robotu makinesinin alımının gerçekleştirildiği ve üretimde devreye sokulduğu açıklandı.

#GOKNR – Şirketin İngiltere, Çin, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da yeni firmalar kurarak yerinde depolama ve ambalajlama faaliyetleri için gerekli süreçleri başlattığı açıklandı.

#GZNMI – Saha Kurumsal tarafından şirketin Uzun vadeli kredi derecelendirme notunun (TR) A+, Kısa vadeli kredi derecelendirme notunun (TR) A1, not görünümünün ise stabil olarak belirlendiği açıklandı.

#HALKB – Sosyal medyada yer alan banka ile ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

#HOROZ – Aracı kurumu ile fiyat istikrarının sona erdiği, 2.824.246 adet paya 44,13 – 52,20 TL fiyat aralığından fiyat istikrarı uygulandığı açıklandı.

#ISCTR – Yurt dışında 3 milyar dolara kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında Genel Müdürlüğe yetki verildiği açıklandı.

#ICUGS – Şirket iştiraki ISM Medikal’in fabrika yatırımı kapsamında temelin atıldığı açıklandı.

#ISGYO – 5 milyar TL’ye kadar kira sertifikası ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#KCAER – Şirketin son bir ayda 46,3 milyon dolar tutarında çelik profil siparişi aldığı açıklandı.

#KFEIN – Şirketin İstanbul Yeşilköy’deki İstanbul İhtisas Serbest Bölge Şubesi açılış işleminin tescil edildiği açıklandı.

#KERVN – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 1 milyar TL’den 2,9 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvurunun SPK tarafından onaylandığı açıklandı.

Bugün 3 hissenin fiyatında düzeltme olacak

#KOZAL – Şirket tarafından yapılması planlanan Kaymaz Altın ve Gümüş Madeni 3. kapasite artışı ile ilave maden atık depolama tesisi projesi ile ilgili ÇED Olumlu kararı verildiğinin bildirilmesi sonrasında açılan davada ÇED Olumlu Kararı'nda hukuka uygunluk bulunmadığının değerlendirildiği açıklandı.

#KRPLS – Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açıldığı belirtildi.

#LRSHO – VBTS kapsamında şirket paylarına 8 Ağustos’a kadar kredili işlem yasağı getirildi.

#MARKA – Şirketin %100 bağlı ortaklığı EnGaranti Teknoloji’nin sermayesinin 2,4 milyon TL’den 81 milyon TL’ye çıkarıldığı açıklandı.

#OSTIM – Şirketin bağlı ortaklığı Ostım Finans’ın 990 kWe gücündeki GES tesisi devraldığı açıklandı.

#PEKGY – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 1,9 milyar TL’den 15 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

#RALYH – 100 gün vadeli 150 milyon TL tutarında bono ihracı kapsamında talepler bugün toplanacak.

#SAYAS – Şirketin 2024 yılı üçüncü çeyreğinde Ateş Wind Power'a rüzgar türbini ve türbin kulesi aksamları ile ticari mal satışlarından yaklaşık 3,9 milyon euro hasılat elde etmeyi beklediği açıklandı.

#SEYKM – Marka ihlal davasının bir sonraki duruşma tarihinin 26 Eylül olduğu açıklandı.

#SNICA – Şirketin Mabani Al Asemah Trade and General Contracting ile alt yapı boru ürünlerinin satışına ilişkin 1,8 milyon dolar tutarında sözleşme imzaladığı açıklandı.

#TERA – 1,4 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#UZERB – Şirket payları 1 Ağustos’tan itibaren INTEK koduyla işlem görecek.

#ULKER – S&P ve Fitch tarafından bankanın uzun vadeli kredi derecelendirme notlarının teyit edildiği açıklandı.

#ULKER – Yurt dışında 2.556 gün vadeli 482,2 milyon dolar tutarında borçlanma aracı ihraç edildi.

#ULKER – Yurt dışında 2.556 gün vadeli 67,8 milyon dolar tutarında borçlanma aracı ihraç edildi.

Yatırımcı ilgisinin arttığı hisseler (09.07.2024)

PAY ALIM / SATIM

#ALARK – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 46.300 adet pay 107,40 – 108,60 TL fiyat aralığından geri alındı.

#BAYRK – Allbatross Portföy tarafından 3.332.817 adet alış ve 15.702.579 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %7,42’ye geriledi.

#DOCO – Mehmet Cem Kozlu tarafından 5.787 TL fiyattan 496 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %0,07’ye geriledi.

#MANAS – Levent Ağan tarafından 400.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,44’e yükseldi.

#ODINE – Cengiz Avcı tarafından 67,20 – 74,00 TL fiyat aralığından 441.837 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %7,67’ye yükseldi.

#RNPOL – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 25.000 adet pay 28,30 TL fiyattan geri alındı.

#USAK – Zeynep Feyza Kondu tarafından 112.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,00’e yükseldi.

Yarın 5 şirketin fiili dolaşım pay oranı değişiyor

 

SERMAYE ARTIRIM

#EKSUN – Şirket sermayesi yarın 70 milyon TL’den %757,1 oranında bedelsiz olarak 530 milyon TL artışla 600 milyon TL’ye yükseltilecek.

#HUBVC – Şirket sermayesinin 70 milyon TL’den %300 oranında bedelsiz olarak 210 milyon TL artışla 280 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

#PEHOL – Şirket sermayesinin 142,6 milyon TL’den %600 oranında bedelsiz olarak 855,4 milyon TL artışla 997,9 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

#PEKGY – Şirket sermayesinin 669,8 milyon TL’den %273,2 oranında bedelsiz olarak 1,8 milyar TL artışla 2,5 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

Kaynak: İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

BIST Bilişim Sektörü'nde doğru tercih kazandırdı

 

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

Halka açık 2 şirket bedelsiz kararı aldı

 

Borsa İstanbul'dan bir hisseye kredili işlem yasağı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)