E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıHer yerde risk açık---

Her yerde risk açık

Her yerde risk açık
05 Temmuz 2024 - 08:39 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Dün İngilterede yapılan seçimlerde oylamanın henüz çok sayıda sonucu açıklanmamışken, Keir Starmer’ın, merkez soldaki İşçi Partisi’nin parlamento seçimlerinde büyük bir çoğunluk elde etmesi ve 14 yıl süren çalkantılı Muhafazakar Parti iktidarına, Rishi Sunak’ın partisini ezerek son vermesi bekleniyor. Henüz resmi sonuç açıklanmamasına rağmen merkez sol İşçi Partisi parlamentodaki 650 sandalyeden 326’sından fazlasını kazandığı ve çıkış anketlerine göre yaklaşık 410 sandalye kazanabilecek potansiyelde olduğu belirtiliyor. Starmer, global anlama da aşırı sağcı politikacıların başarı elde ettiği bir dönemde, Brexit’in yarattığı sorunları çözmek için Avrupa Birliği ile ilişkileri iyileştirme sözü verdi. Ancak, Brexit’e karşı çıkmasına rağmen, Avrupa Birliği’ne yeniden katılım söz konusu değil.

İkna edici zaferine rağmen anketler Starmer ve partisine yönelik pek fazla ilgi olmadığını gösteriyor ve kendisi ülkenin bir dizi zorlu zorlukla karşı karşıya olduğu bir dönemde iktidara geliyor. İngiltere’nin vergi yükü, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyeye ulaşacak, net borç neredeyse yıllık ekonomik çıktıya eşit olacak, yaşam standartları düşecek ve kamu hizmetleri, özellikle de grevlerle boğuşan Ulusal Sağlık Hizmeti, sekteye uğrayacak. İşçi Partisi’nin amiral gemisi niteliğindeki yeşil harcama vaatleri gibi daha iddialı planlarından bazılarını geri çekmek zorunda kaldı ve “çalışan halk” için vergileri artırmayacağına söz verdi.

Yatırımcıların ABD’de Eylül ayındaki faiz indirimlerini değerlendirmesi ve iyimser havanın hakim olmasıyla Asya hisse senedi piyasaları bu sabah yeni zirvelere, diğer taraftan da Euro ise Fransa seçimleri öncesinde üç haftalık zirveye ulaştı. Japonya’nın Nikkei ve Topix, ikisi de rekor seviyelere yükseldi, MSCI’nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerinin en geniş endeksi, Samsung’un ikinci çeyrek karında 15 kattan fazla artış tahmini Güney Kore’nin KOSPI’sin %0,2 artarak iki yıllık zirveye ulaşmasına yardımcı oldu. Singapur’un banka ve emlak ağırlıklı Straits Times endeksi %3’ün üzerinde artış göstererek iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yapay zeka talebinin Tayvan ve Güney Kore’deki çip üreticilerinin yükselişini yönlendirdiği, faiz oranı ayarlamalarının Singapur’un büyük bankalarının rekor kar elde etmesini sağlaması ve zayıf yen Japon hisseleri için olumlu bir etki yarattı.

FTSE vadeli işlemleri %0,3 yüksek açıldı ve S&P 500 vadeli işlemleri yeni bir rekor olduğunu ima edecek kadar hafif bir artış gösterdi.

Asya piyasalarında 2 yıllık ABD Hazine tahvili faizleri 1,3 baz puan artarak %4,71’e, 10 yıllık endeks faizleri ise 2 baz puan artarak %4,37’ye çıktı.

ABD’deki istihdam verileri bugünün ekonomik takvimin başlığı olacak. İşe alımlarda yavaşlama ve işsizlikte küçük bir artış tahmin ediliyor, bu da ABD’de faiz indirimlerine kapı açacak.

Hafta başında ABD’de hizmet faaliyeti ISM ölçütü 2020 ortasından bu yana en düşük seviyeye gerilerken, zayıf veriler piyasalarda Eylül ayında faiz indirimi olasılığını %73’e yükseltti ve bu yıl 47 baz puanlık indirim fiyatlamaya işaret etmekte.

Finans piyasaları, Fed’in 2022 ve 2023’te agresif bir şekilde para politikasını sıkılaştırmasının ardından Eylül ayında gevşeme döngüsüne başlayabileceği konusunda iyimserliğini koruyor. Fed Başkanı Jerome Powell bu hafta ekonominin ” dezenflasyonist bir yola” geri döndüğünü söyledi, ancak politika yapıcıların faiz oranlarını düşürmeden önce daha fazla veriye ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Yurtiçinde beklenti altında gelen enflasyon verisinden sonra piyasanın TCMB’den faiz indirim beklentilerini Eylül ayına çekmesinin ardından dün Reuters’e açıklama yapan TCMB Fatih Karahan tek veri üzerinden çıkarım yapmadıklarını aylık enflasyon eğiliminde kalıcı düşüş görmek istediklerini belirtti. Beklentinin altında gelen enflasyon verisi sonrası uluslararası yatırım bankaları Türkiye için yılsonu enflasyon tahminlerini aşağı yönlü revize ettiler. JPMorgan 2024 yılsonu enflasyon tahmini % 43,5’ten % 42,5’e, Barclays % 44,5’ten %44’e ve Morgan Stanley ise, % 43,4’ten % 42,4’e indirdi.

Emtia ticaretinde, zayıf dolar altını bir aydaki en büyük haftalık yükselişine doğru yönlendiriyor, altın %1,4 artışla ons başına 2.357 dolardan işlem görmekte.

Petrol, ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüşün ardından Brent ham petrol vadeli işlemlerinin varil başına 87 doların üzerinde kalmasıyla Nisan ayından bu yana en pahalı seviyesinde, bu da ABD yaz sezonu başlarken sağlam bir talep olduğunu gösteriyor.

Yabancılar borsada hangi hisseleri alıyor?

 

Günün önemli şirket haberleri 05/07/2024

 

Bitcoin fiyatı dört ayın en düşük seviyesine geriledi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)