E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıHidrojen sektörü AB'den daha fazla destek istiyor---

Hidrojen sektörü AB'den daha fazla destek istiyor

Hidrojen sektörü AB'den daha fazla destek istiyor
03 Temmuz 2024 - 13:08 borsagundem.com

Avrupa'da hidrojen sektöründe faaliyet gösteren birçok dev firma, AB'den yerel üretimin desteklenmesi talebinde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde hidrojen alanında çalışan AEG, Nel Hydrogen, Siemens, ThyssenKrupp, Schaeffler'in de aralarında olduğu 20 firma, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e elektroliz endüstrisinin Avrupa'da üretiminin teşvik edilmesi çağrısında bulunan mektup gönderdi.

"Avrupa, temiz teknoloji üretiminde liderlik için şiddetli bir küresel rekabetle karşı karşıya." ifadesine yer verilen mektupta, Avrupa'nın bu alanda öncü rol oynaması gerektiği kaydedildi.

Mektupta, Avrupa'da yerel üretimin desteklenmesine yönelik güçlü politikalara ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

AB mevzuatının farklı sektörlerde yenilenebilir hidrojen tüketimine yönelik 2030 için bağlayıcı hedefler getirdiğine işaret edilen mektupta, "Bu hedeflerin gerçekleştirilmesi 90-100 gigavat kurulu elektrolizör kapasitesi gerektirecektir. Bu da mevcut Avrupa elektrolizör üretim kapasitesinde 10 kat artış anlamına gelir." ifadesi yer aldı.

Mektupta, elektroliz teknolojilerinde dünya çapında önde gelen üreticilerin üçte ikisinin Avrupa merkezli olduğu ancak Avrupa'nın küresel üretim kapasitesindeki payının 2023'te sadece yüzde 10'da kaldığı anımsatıldı.

"Amacımız, Avrupa elektrolizör üretiminin Avrupa'da kalmasını sağlamaktır." ifadesinin yer aldığı mektupta, bir teknoloji veya tedarik zincirinin kaybedilmesi durumunda bu geri getirmenin mümkün olmadığı kaydedildi.

Mektupta, AB'de hidrojen alanında yapılacak açık artırmalarda yerel firmaların avantajlı hale getirilmesi ve üretim sürecinin belirli bölümlerinin Avrupa'da yer almasını sağlayacak tedbirler uygulaması istendi.

Airbus, Çin'de hidrojen yakıt için araştırma merkezi kurdu

 

Milyarderler neden enerji hissesi alıyor?

 

Dünyada temiz enerji yatırımları fosil yatırımlarının iki katına çıkacak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)