E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıHindistan'ın Rusya'dan petrol ithalatı rekor kırdı---

Hindistan'ın Rusya'dan petrol ithalatı rekor kırdı

Hindistan'ın Rusya'dan petrol ithalatı rekor kırdı
03 Temmuz 2024 - 09:43 borsagundem.com

Hindistan haziran ayında Rusya'dan günlük 1,6 milyon varil ile rekor miktarda Rus Ural petrolü ithal etti.

Rus Ural petrolünün Hindistan'a ihracatı haziran ayında günlük 1,6 milyon varil ile rekor seviyeye ulaştı.

Bu rakam geçen yılın haziran ayına göre %13, önceki rekorun kırıldığı mayıs ayına göre ise %2,2 daha fazla.

Öte yandan Rusya, bu rakamlarla birlikte günlük 2,13 milyon varil petrol ihracatı ile tarihin en yüksek seviyelerini gördü. Bu rakam yalnızca Mayıs 2023'te daha yüksekti ve günde 2,15 milyon varile ulaşmıştı. “

Haberurs'ta yer alan habere göre Kpler, aynı zamanda Rusya'dan kısa bir aradan sonra yeniden başlayan ESPO (ESPO) veya Sokol gibi Uzak Doğu petrol kalitelerinin ithalatının "2023'te ortalamanın altında kalmaya devam ettiğini" belirtiyor.

Haziran ayında, ESPO petrolünden Hint rafinerilerine günde 103 bin varil, Sokol ise günde 51 bin varil tedariki gerçekleşti.

Indian Reliance, Nisan 2023'ten bu yana ilk kez günde 545 bin varil ithalat yaparak Rus petrolünün en büyük alıcısı oldu. Böylece şirket, Haziran ayında, genellikle Rusya'dan ana hammadde ithalatçısı olan IOC'yi geçti.

Kpler petrol piyasası analiz başkanı Viktor Katona, Hindistan’ın Rus Ural petrolüne olan ilgisi, Ural’ın petrol rafinasyonu açısından en derinler arasında yer alan Hindistan rafinerileri için daha uygun olması ve ayrıca fiyatının makul olmasının büyük bir rol oynadığına dikkat çekiyor. ESPO, Brent petrolüne göre varil başına 1 dolarlık indirimle satılıyor ve Ural ise varil başına 2-3 dolar daha ucuz.

ABD’den petrol ithalatı da rekor kırdı

Haziran ayında Hindistan, ABD'den günde 370 bin varilden fazla petrol ithal ederek Ocak 2023'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Kpler’e göre Hindistan’ın Rusya’dan petrol ithalatını artırmasından en çok Suudi Arabistan’ın olumsuz etkilendiğine dikkat çekiyor. Suudi Arabistan'dan Haziran ayı ithalatı günde yalnızca 430 bin varil olarak gerçekleşti; bu, Ocak 2014'ten bu yana en düşük seviye oldu. Bunun temel nedeni fiyat farkıdır.

Ural tipi petrol, Dubai tipine göre varil başına 3-4 dolar indirimle satılıyor.

Aynı zamanda Hindistan'ın ana petrol ihracatçılarından biri olan Irak'tan yapılan arz, haziran ayında günde yaklaşık 800 bin varile ulaştı.

AB'nin Rusya'dan gaz ithalatında büyük düşüş

 

Rusya'nın Avrupa'ya LNG ihracatı artıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)