E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıHizmet enflasyonu da katılığını korumaya devam ediyor---

Hizmet enflasyonu da katılığını korumaya devam ediyor

Hizmet enflasyonu da katılığını korumaya devam ediyor
04 Haziran 2024 - 08:46 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor

Çin’in fabrika faaliyeti Mayıs ayında yaklaşık iki yılın en hızlı temposunda büyürken, Cuma günkü ABD enflasyon verilerinin daha yumuşak olması Fed’in bu yıl faiz indirimi yapacağı yönündeki umutları artırmaya devam ettiğinden beklentiler artık iyimser.

S&P Global tarafından derlenen HCOB’un son euro bölgesi imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), yeni siparişlerin son iki yılın en yavaş hızında düşüş gösterdiğini ve bunun da iş güveninin arttığını gösterdi. Alman imalatına ilişkin HCOB nihai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Nisan ayındaki 42,5 seviyesinden Mayıs ayında 45,4’e yükseldi. Asıl artış, mayıs ayında son iki yılın en zayıf düşüşünü kaydeden yeni siparişlerden geldi; üretimdeki düşüş ise bir yılı aşkın sürenin en yavaş hızına geriledi.

S&P Global Birleşik Krallık İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin Mayıs ayında, enerji fiyatlarındaki artışın sektörü vurmaya başladığı Temmuz 2022’den bu yana en yüksek seviyesi olan Nisan ayındaki 49,1’den 51,2’ye yükseldiğini gösterdi. Firmaların talep ettiği yüksek fiyatlar İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürme konusundaki temkinliliğini artırabilir.

Tüm gözler, ECB’nin borçlanma maliyetlerini rekor yüksek seviyelerinden 25 baz puan (bps) düşürmesinin beklendiği Perşembe günkü faiz oranı kararında, ancak finansal piyasalar için bundan sonra ne olacağı daha önemli. Lagarde’ın daha fazla faiz indirimini onaylaması beklenmiyor (50 baz puan indirim) , ancak Temmuz ayında faiz indirimi için çıtanın yüksek olduğunu söyleyebilir ve bunun yerine Eylül ayında bir indirimin ancak enflasyon başlarsa mümkün olabileceğini öne sürebilir.

ABD’de imalat faaliyeti, yeni mal siparişlerinin yaklaşık iki yılın en sert düşüşünü yaşaması ve inşaat projelerine yapılan harcamaların bir önceki ay beklenmedik şekilde düşmesiyle Mayıs ayında üst üste ikinci ay da yavaşladı. Bu arada, müstakil ev inşasında iyileşme olmasına rağmen, konut dışı faaliyetlerdeki düşüşler nedeniyle inşaat harcamaları Nisan ayında ikinci ayda da beklenmedik bir şekilde düştü. İki rapor birlikte, ikinci çeyreğin başlamasıyla birlikte ekonomideki durgunluğun devam ettiğine işaret etti.

Atlanta Fed’in Mayıs ayına kadar %2’nin oldukça üzerinde bir büyüme oranı izleyen GSYİH modeli, ISM ve inşaat harcamaları açıklamalarının ardından %1,8’e revize edildi.

Yurtiçinde Mayıs ayında TÜFE aylık %3,4 gelince yıllık enflasyon da %75,4 seviyesine yükselerek 2024 yılı zirvesine ulaştı. Mayıs’a gıda enflasyonunda yine yumuşama var ama beklenen kadar değil diğer taraftan hizmet enflasyonu da katılığını korumaya devam ediyor. Yurtiçinde en yüksek enflasyonu gördük diyoruz çünkü; Enflasyonda baz etkisiyle Haziranda hafif Temmuz, Ağustos ve Eylül’de sert düşüşler görmeyi bekliyoruz. 2023 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarındaki toplam enflasyon %23,3 seviyesindeydi. Yılsonu enflasyon tahminimizi %43 olarak korumaya devam ediyoruz.

Asya hisse senedi piyasaları, küresel yatırımcıların, dünyanın en büyük ekonomisinde imalat faaliyetlerinin daha da zayıflamasıyla birlikte ABD ekonomisinin ‘istisnacılığının’ gevşemeye başlayacağı beklentisini değerlendirmeleri nedeniyle bu sabah hafif zayıf seyirde. MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi ABD borsalarının önceki seansı hafif kazançlarla tamamlamasının ardından %0,1 düştü.

Gösterge 10 yıllık Hazine bonolarının getirisi, %4,4001 de bulunurken, yatırımcıların daha yüksek Fed fon oranları beklentileriyle yükselen iki yıllık getiri, ABD’deki %4,818’lik kapanışa kıyasla %4,8184’den işlem görmekte.

Petrol fiyatları Salı günü Asya ticaretinde geriledi ve yatırımcıların, kilit tüketicilerin temkinli talep görünümleri nedeniyle yılın ilerleyen dönemlerinde arzın artacağından endişe duymasıyla kayıplarını sürdürdü. Brent ham vadeli işlemleri %0,63 düşüşle varil başına 77,87 dolara ve Brent dün %3’ten fazla düştükten sonra 7 Şubat’tan bu yana ilk kez 80 doların altında kapandı. ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri %0,51 düşüşle 73,71 dolara geriledi.

Metal fiyatları yükseliyor

 

Kabine toplantısı bugün! Bayram tatili 9 gün olacak mı?

 

Borsada bayram sonrası ralli beklentisi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)