E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıHSBC'den emtia fiyatları tahmini---

HSBC'den emtia fiyatları tahmini

HSBC'den emtia fiyatları tahmini
03 Ocak 2024 - 07:45 borsagundem.com

HSBC, emtia fiyatlarının 2024'te yükselmesini, Fed'in ilk faiz indirimini haziranda yapmasını bekliyor

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC, sıkışan arz, iyileşen Çin talebi ve küresel enerji dönüşümünün emtia fiyatlarını 2024 yılında yüksek tutacağını, bir sonraki yıl ise düşüreceğini öngördü.

HSBC yayınladığı araştırma notunda, "Emtia fiyatlarının 2024 yılında ortalama %2 artacağını ve 2025 yılında %4 düşeceğini tahmin ediyoruz," dedi.

HSBC, Çin'in büyümesindeki toparlanma ve devam eden arz kısıtlamalarının bu yıl emtia fiyatlarını desteklemesini bekliyor.

Jeopolitik riskler ve 2024'ün ikinci yarısında daha gevşek para politikası beklentilerinin yukarı yönlü riskleri artıracağı, aşağı yönlü risklerin ise küresel büyümede devam eden yavaşlamayı içerdiği belirtildi.

HSBC, Brent petrolün varil başına ortalama 82,5 dolar, ABD Henry Hub doğal gaz fiyatlarının ise milyon İngiliz ısı birimi başına ortalama 3,75 dolar olacağını tahmin ediyor.

HSBC ayrıca altın fiyatlarının 2024 yılında ons başına ortalama 1.825 dolar olacağını öngörüyor ve Fed'in ilk faiz indirimini Haziran 2024'te yapacağını tahmin ediyor.

Emtia piyasası zorlu bir yılı geride bıraktı

 

Tarım emtialarında 2024 beklentileri

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)